Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SESİN İŞTMEDEKİ ÖNEMİ Ses ve işitme birbirini tamamlayan iki kavramdır. Bütün sesler havayı titreştirir.Kulak kepçesi tarafından toplanan hava kulak zarına.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SESİN İŞTMEDEKİ ÖNEMİ Ses ve işitme birbirini tamamlayan iki kavramdır. Bütün sesler havayı titreştirir.Kulak kepçesi tarafından toplanan hava kulak zarına."— Sunum transkripti:

1 SESİN İŞTMEDEKİ ÖNEMİ Ses ve işitme birbirini tamamlayan iki kavramdır. Bütün sesler havayı titreştirir.Kulak kepçesi tarafından toplanan hava kulak zarına ulaştığında zarı titreştirir. Ses,havada yayılırken havayı oluşturan taneciklerin titreşimine neden olur. Titreşen tanecikler,diğer taneciklere enerji aktarır.Ses kaynağından uzaklaştıkça enerji aktarımında azalma olur.

2 Yarasaların, balinaların çıkardığı sesleri duyamayız
Yarasaların, balinaların çıkardığı sesleri duyamayız.Kümes hayvanları,atlar ve köpekler hafif şiddetteki depremleri duyabilirler.

3 Sesin şiddeti uzaklığa göre değişir.
Sesin şiddetine gürlük adı verilir. GÜRÜLTÜ NEDİR? Hoşa gitmeyen ve insanlar üzerinde olumsuz etki yapan seslere gürültü denir. Şehirlerin büyümesi ve teknolojik gelişmeler,gürültüyü arttırmaktadır.

4 Gürültü geçici veya sürekli işitme bozukluklarına neden olabilir.
Gürültü aynı zamanda davranış bozukluğuna ve aşırı sinirliliğe de neden olmaktadır. İş veriminin düşmesi ve hareketlerin yavaş-laması gürültünün ortaya çıkardığı olumsuzluklardandır

5 Sürekli gürültülü yerde çalışan kişi-lerde işitme kaybı görülür
Sürekli gürültülü yerde çalışan kişi-lerde işitme kaybı görülür.(koruyucu takmalıdırlar) Kulaklıkla,yüksek sesle müzik dinlemek ve yüksek sesli konserler kulak zarını zedeleyebilir.

6 SES DE ÇEVREYİ KİRLETEBİLİR
Yüksek ses çevre kirliliğine neden olmaktadır. Gürültülü bir ortamda okuduklarımızı anlayamayız.Kütüphanelerin sessiz olması bundandır. Öğretmenimizin,arkadaşlarımızın anlattık-larını anlayabilmek için gürültü yapmamalıyız.

7 Ses kirliliği;stres,ülser,yüksek kan basıncına neden olmaktadır.
Ruh ve beden sağlığımızı tehdit eden bu etkiye ses kirliliği denir. Çevremizde ses kirliliğinin yoğun olduğu ortamlara ilişkin izlenimlerinizi yazınız. Ses kirliliği okulumuzun hangi ortamlarında vardır?Çözüm önerileriniz?

8 Ses yalıtımı Sesin bulunduğu ortamdan geçişini engellemek amacıyla ortamın plastik,köpük,cam,elyaf gibi yalıtım maddeleriyle kaplanmasıdır.


"SESİN İŞTMEDEKİ ÖNEMİ Ses ve işitme birbirini tamamlayan iki kavramdır. Bütün sesler havayı titreştirir.Kulak kepçesi tarafından toplanan hava kulak zarına." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları