Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5."— Sunum transkripti:

1

2

3 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

4 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

5 GRUBA ÜYELERİN SEÇİMİ Lider, üyeleri gruba seçerken bazı ölçütlere dikkat etmelidir. Bu ölçütler, yaş, cinsiyet, kişilik özellikleri ve sosyo-ekonomik düzeydir.

6 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

7 GRUBUN BÜYÜKLÜĞÜ Benimsenen yaklaşıma ve çalışılan kişilerin özelliklerine göre, grubu oluşturan üye sayısı değişir. Dört-sekiz üyenin ideal olduğunu Loeser (1957), belirtmektedir.

8 GRUBUN BÜYÜKLÜĞÜ Dört-sekiz kişi analitik yaklaşımlı gruplarda ideal olabilir; çünkü, analitik yaklaşımlı gruplarda üye sayısı artarsa transferansın zayıflama eğilimi olduğu gibi transferans objeleri de artar.

9 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

10 GRUBUN SÜRESİ Grupla psikolojik danışmada çalışılan grubun özelliği süreyi belirler. Şöyle ki, çocuklarla çalışılıyorsa, onların ilgilerini dikkatlerini toplama süresi daha sınırlı olacağından oturumlar kırk beş dakika olmalıdır.

11 GRUBUN SÜRESİ Grup süresi denince sadece grubun bir oturum için ne kadar dakika-saat toplanacağı akla gelmemelidir. Grubun kaç ay, kaç yıl, kaç oturum toplanacağı da dikkate alınmalıdır.

12 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

13 GRUP ORTAMI Gerek bireysel psikolojik danışma gerekse grupla psikolojik danışmanın sıcak, kasvetli olmayan, gizliliğin korunabilmesi amacıyla ses geçirmeyen, biraz olsun gözden uzak, dağınık olmayan, bir ortamda olması gerekmektedir.

14 ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5

15 GRUP ORTAMI Bir psikolojik danışma grubunu oluşturmadan önce grup lideri, bir plan yapmalıdır. Bu planda;  Amaç:  Grubun Biçimi:  Grubun Oluşturulması  Cinsiyet:  Yaş:  Sosyo-ekonomik Düzey:  Kişilik Özellikleri:  Üye Sayısı:

16 GRUP ORTAMI  Grubun Örgütlenmesi  Toplantı Yeri:  Toplantı Saati:  Toplantı Günü:  Toplantı Süresi:  Grubun Kuralları  Grupta Liderlik Biçimi:  Grubun Değerlendirilmesi:……… durumları değerlendirilmeli ve planlanmalıdır.

17


"ANA BAŞLIKLAR Gruba Üyelerin Seçimi Grubun Büyüklüğü Grubun Süresi Grup Ortamı Grubun Planı 1 2 3 4 5." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları