Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DATA CONTROL zVERİTABANI DOSYALARI İLE VB ORTAMINI BİRLEŞTİREN VE KAYITLAR ARASINDA KOLAYCA GEZİNMEYİ SAĞLAYAN BİR VERİTABANI KONTROL NESNESİDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DATA CONTROL zVERİTABANI DOSYALARI İLE VB ORTAMINI BİRLEŞTİREN VE KAYITLAR ARASINDA KOLAYCA GEZİNMEYİ SAĞLAYAN BİR VERİTABANI KONTROL NESNESİDİR."— Sunum transkripti:

1 DATA CONTROL zVERİTABANI DOSYALARI İLE VB ORTAMINI BİRLEŞTİREN VE KAYITLAR ARASINDA KOLAYCA GEZİNMEYİ SAĞLAYAN BİR VERİTABANI KONTROL NESNESİDİR.

2 KAYIT İŞLEMLERİ zVERİTABANI ÜZERİNDE GEZİNMEYİ, KAYIR EKLEME, SİLME VE GÜNCELLEME İŞLEMLERİ İÇİN KULLANILAN İŞLEMLERDİR. zBUNLARI TEKER TEKER İNCELEYELİM...

3 KAYIT EKLE zdata1.recordset.addnew ztext1.focus

4 KAYIT SİL zdim mesaj as string zmesaj=“Kaydı silmek istediğinizden eminmisiniz?” zif msgbox(mesaj,vbQuestion+vbYesNo+vbDefault Button2)=vbYes then ydata1.recordset.delete ydata1.recordset.movenext yif data1.recordset.EOF then xdata1.recordset.movelast zend if

5 KAYDET/GÜNCELLE zdata1.recordset.update zif data1.recordset.editmode<>dbEditmode then ydata1.recordset.movelast zend if

6 İPTAL ET zdata1.updatecontrols zif data1.recordset.editmode=dbEditAdd then ydata1.recordset.cancelupdate zend if

7 ÇIKIŞ zunload Me

8 EDITMODE zBU ÖZELLİK BİR KAYDIN DÜZENLENMEKTE OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDER.

9 EDITMODE yEĞER KULLANICI BİR KAYIT ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMAKTA İSE BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “bdEditInProgress” OLUR. yYENİ KAYIT EKLENMİŞ VE BU KAYIT ÜZERİDE GİRİŞ YAPILIYORSA BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “dbEditAdd” OLUR. yEĞER HERHANGİ BİR DEĞİŞTİRME İŞLEMİ YAPILMIYORSA BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “dbEditNone” OLUR.

10 EDITMODE yEĞER KULLANICI BİR KAYIT ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMAKTA İSE BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “bdEditInProgress” OLUR. yYENİ KAYIT EKLENMİŞ VE BU KAYIT ÜZERİDE GİRİŞ YAPILIYORSA BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “dbEditAdd” OLUR. yEĞER HERHANGİ BİR DEĞİŞTİRME İŞLEMİ YAPILMIYORSA BU ÖZELLİĞİN DEĞERİ “dbEditNone” OLUR.

11 EOFACTION zDATA KONTROLÜ SON KAYDI GÖSTERDİĞİ HALDE İLERİ DÜĞMESİNE BASILDIĞINDA NE TİR BİR İŞLEM YAPILACAĞINA KARAR VERİR: y0: SON KAYITTA KALINIR. y1:SONRAKİ DÜĞMESİ PASİF YAPILIR. y2:YENİ BİR KAYIT EKLENİR.

12 BOFACTION zDATA KONTROLÜ İLK KAYDI GÖSTERDİĞİ HALDE ÖNCEKİ DÜĞMESİNE BASILDIĞINDA NE TİR BİR İŞLEM YAPILACAĞINA KARAR VERİR: y0: İLK KAYITTA KALINIR. y1:ÖNCEKİ DÜĞMESİ PASİF YAPILIR.


"DATA CONTROL zVERİTABANI DOSYALARI İLE VB ORTAMINI BİRLEŞTİREN VE KAYITLAR ARASINDA KOLAYCA GEZİNMEYİ SAĞLAYAN BİR VERİTABANI KONTROL NESNESİDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları