Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

madde madde madde eşya eşya cisim cisim cisim cisim malzeme malzeme

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "madde madde madde eşya eşya cisim cisim cisim cisim malzeme malzeme"— Sunum transkripti:

1 madde madde madde eşya eşya cisim cisim cisim cisim malzeme malzeme malzeme

2 maddelerden yapılmış çeşitli eşyalar görürüz.
 Evimizde, okulumuzda ve çevremizde bir çok madde ve bu maddelerden yapılmış çeşitli eşyalar görürüz.   Bu maddelerden bazıları hiç bir değişikliğe uğramadan aynı şekilde kalmışken bazıları değişikliğe uğrayarak cisim, malzeme yada eşya haline getirmişlerdir

3 MADDENİN ÖZELLİKLERİ Maddeler yapılarına göre bazı özellikler gösterirler.  Mıknatıslık, suda batma yada yüzme özelliği maddelerin bu özelliklerindendir

4 Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker.
  MIKNATISA ÇEKİLME   Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker.  Bu tür maddelerden yapılan çivi, toplu iğne, ataç raptiye gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilirler. Ağaç, cam, alüminyum, kauçuk gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilmezler.  Mıknatıs demir dürü maddeleri çeker.

5   SUDA BATMA-YÜZME ÖZELLİĞİ  
Maddelerin bazıları suda batmaz ve su üzerinde yüzerler. Şişe mantarı, plastik köpük, kağıt, tahta gibi maddeler suda batmazlar.  Metal para, silgi, taş, seramik ve cam parçaları suda batarlar  Şişe mantarı suda yüzerken metal para batar.

6 SUYU ÇEKME-ÇEKMEME ÖZELİĞİ  
Bazı maddelerin su gibi sıvı maddeleri emme özelliği vardır.  Bu durum maddelerin gözenekli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Sünger, el bezi, kağıt peçete yada kağıt havlu gibi cisimler suyu emerken, plastik mermer, seramik, cam, tahta, metal cisimler suyu emmezler. Elbezi suyu çeker.


"madde madde madde eşya eşya cisim cisim cisim cisim malzeme malzeme" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları