Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1)MADDEN İ N KATI HAL İ : * Maddenin biçiminin belirli olduğu haldir. * Taş,silgi,kalem..vb.maddeler katı maddelerdir. * Katı maddelerin biçimi ve hacmi,bulunduğu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1)MADDEN İ N KATI HAL İ : * Maddenin biçiminin belirli olduğu haldir. * Taş,silgi,kalem..vb.maddeler katı maddelerdir. * Katı maddelerin biçimi ve hacmi,bulunduğu."— Sunum transkripti:

1 1)MADDEN İ N KATI HAL İ : * Maddenin biçiminin belirli olduğu haldir. * Taş,silgi,kalem..vb.maddeler katı maddelerdir. * Katı maddelerin biçimi ve hacmi,bulunduğu kabın biçimine göre değişmez. ÖNEMLİ UYARI: Kum,un,pirinç,toz şeker gibi küçük tanecikli maddeler kabın biçimini alırlar fakat katı maddelerdir. Maddenin halleri olan katıların,sıvıların ve gazların temel özellikleri

2 Katı Maddelerin Özellikleri 1-Belli bir şekli vardır. 2-Belli bir hacmi ve kütlesi vardır. 3-Sıkıştırılamazlar. 4-Küçük taneli katılar hariç akışkan değillerdir. 5-Maddenin en düzenli halidir.

3 2)MADDENİN SIVI HALİ: * Maddenin akışkan olduğu ve konulduğu kabın biçimini aldığı halidir. * Su,ayran,kola,kolonya,benzin….vb. maddeler sıvıdır. * Sıvı maddelerin hacmi, bulunduğu kabın hacmine göre değişmez….(ÇOK ÖNEMLİ) * Sıvı maddeler yeterince ısı alırsa buharlaşır ve gaz halini alır..(ÇOK ÖNEMLİ)

4 Sıvı Maddelerin Özellikleri : 1-Akışkandırlar. 2-Sıkıştırılamazlar. 3-Konuldukları kabın şeklini alırlar. 4-Belli bir hacmi vardır. 5-Belli bir şekilleri yoktur.

5 3)MADDEN İ N GAZ HAL İ : * Gaz halindeki maddelerin tanecikleri birbirinden bağımsız hareket eder.Bu nedenle gaz maddelerdir. * Bulundukları kabı tümüyle doldururlar. * Bulundukları kabın biçimini alırlar. * Kabın her yanına basınç yaparlar. * Katı maddeleri oluşturan tanecikler arasında boşluk yok denecek kadar azdır.Gaz maddelerin tanecikleri birbirinden çok uzakta bulunurlar.

6 Gaz Maddelerin Özellikleri: 1-Akışkandırlar. 2-Sıkıştırılabilirler. 3-Belli bir hacmi yoktur. 4-Konuldukları kabın şeklini alırlar. 5-Yayılırlar. 6-Görünmezler 7-Maddenin en düzensiz halidir.


"1)MADDEN İ N KATI HAL İ : * Maddenin biçiminin belirli olduğu haldir. * Taş,silgi,kalem..vb.maddeler katı maddelerdir. * Katı maddelerin biçimi ve hacmi,bulunduğu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları