Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ"— Sunum transkripti:

1 AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ
ZEYNEP TURGUT İLKOKULU

2 Aile içi iletişim nedir?
Aile üyelerinin birbirleriyle olan etkileşimleridir

3 Huzurlu ve güvenli bir ev için önce ebeveynlerin aralarındaki iletişimin sağlıklı olması gerekir.Etkili iletişim; aile üyelerinin birbirlerinin düşüncelerini, duygularını anlamaya çalışması,işbirliği yapması demektir.Çocuk aileyi yansıtır, aile içindeki fertlerin kişilik yapısı ve iletişim biçimleri çocuğun kişiliğini şekillendirir.

4  Anne-baba ile çocuklar arasındaki iletişim bozukluğunun olası nedenleri
Verilmek istenen mesaj anne-baba ya da çocuk tarafından yanlış algılanabilir. Anne-baba ile çocuğun huyları birbirleri ile uyuşmayabilir. Anne-babanın konuşma tarzı çocuğun öfkelenmesine ve tepki göstermesine neden olabilir Anne-baba ya da çocuğun zihnini meşgul eden düşünceler, endişeler ve stres iyi bir iletişim kurulmasını engelleyebilir. Konuşmak için uygun bir zaman ve yer seçilmemiş olabilir.  

5 BAŞARILI BİR İLETİŞİMİN TEMELİ
1-Saygı 2- Sevgi BAŞARILI BİR İLETİŞİMİN TEMELİ

6 SEVGİ Bir kişi susadığı zaman, ona sunulan su değerlidir. Çocuğunda istediği zaman verdiğiniz sevgi değerlidir. İşiniz ne derece önemli olursa olsun, çocuk sevgi istediğinde ona yaklaşılmalı ve sevgi gösterilmelidir.

7 Eğer onu dinlemez, ihtiyacı olduğunda yanında olmazsanız
SİZDEN ŞU MESAJLARI ALIRLAR BEN YOKUM SEVİLMİYORUM DEĞERLİ DEĞİLİM GÜVENEMEM

8 Eğer siz çocuğunuzu dinler ona sevgi gösterirseniz
SİZDEN ŞU MESAJLARI ALIRLAR BEN VARIM BEN DOĞALIM SEVİLİYORUM DEĞERLİĞİM GÜVENEBİLİRİM

9 12 yaşında kız çocuğu anlatıyor:
Zaman zaman anneme bir şey anlatmak istediğimde, “Anne sana bir şey söyleyebilir miyim?” derim. O da “Tabii, söyle” der. Bunun üzerine ben de anlatmak istediğimi anlatırım. Tam bitirdiğimde, bana “Ne söylemiştin?” diye sorar.

10 Eğer siz çocuğunuzla konuşup, onu dinlemezseniz
Her şeyden önce çocuğun size olan sevgisi ve güveni azalır Kendini size açamaz, size karşı rahat konuşamaz Sorunlarını ve onaylanmak istediği şeyleri sizlerle paylaşamaz, Problemlerini çözmek için zararlı yollara başvurabilir, Çok asi, hırçın ( vuran – kıran) ya da çok içekapanık olabilir. Aldığı kararlardan memnun kalmaz ve sürekli şikayetçi olur.

11 Genel olarak iletişim engellerini maddelendirirsek:
1-EMİR VERMEK, YÖNLENDİRMEK ( Kes şunu! ) 2-UYARMAK, GÖZDAĞI VERMEK ( Sus, yoksa! ) 3-AHLAK DERSİ VERMEK ( Senden daha iyisi beklenir ) 4-ÖĞÜT VERMEK, ÇÖZÜM VE ÖNERİ GETİRMEK ( Benim sana söylediklerimi yap ) 5- NUTUK ÇEKMEK, 6-YARGILAMAK, ELEŞTİRMEK, SUÇLAMAK, ( Olgun biri gibi düşünmüyorsun )

12 Genel olarak iletişim engellerini maddelendirirsek:
7-SÜREKLİ AYNI DÜŞÜNCEDE OLMAK ve OLUMLU DEĞERLENDİRMELER YAPMAK 8- AD TAKMAK, ALAY ETMEK 9- YORUMLAMAK, TANI KOYMAK 10-SINAMAK, ÇAPRAZ SORGULAMAK 11-SÖZÜNDEN DÖNMEK, OYALAMAK,, ŞAKACI DAVRANMAK, KONUYU SAPTIRMAK ( Çocuk gibi davranıyorsun)

13 İletişim Hatalarının Çocuğumuz Üzerindeki Etkileri
İnadına hareket etme, Karşılık verme, Kızgınlık, Anlaşılmadığını düşünme, Yalan söyleme, Kaygı, endişe, Başarısızlık duygusu, Güvensizlik,

14 İletişim Hatalarının Çocuğumuz Üzerindeki Etkileri
Gücenme, İçe kapanma, Sevilmediğini düşünme, Benlik Saygısının zedelenmesi, Hayata karşı olumsuz bakış, Kendine ve çevresine saygı duymama, Kendini ifade edememe…

15 ÖNERİLER geçmiş zaman asla boşa geçmiş zaman değildir.
1) Çocuğunuza zaman ayırın.Çocuğunuzla geçmiş zaman asla boşa geçmiş zaman değildir. 2) Çocuğunuzla birlikte olduğunuz zaman tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın. Bu nedenle de, başka bir işle meşgulken değil, kendinizi rahat hissettiğinizde çocuğunuzla ilgilenerek, anne ya da baba olmanın keyfini çıkarın.

16 3) Çocuğu sevmek, ona bolca ve pahalı oyuncak almak değil onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde, eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.

17 4) Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin.
5) Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur. Aldığı tepkilerle “anlaşıldım” duygusunu yaşar. Böylelikle rahatlar.

18 6) Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun
6) Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğruyu bulma” konusunda zorlar. 7) Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilmek ihtiyacındadır. Onun diğer çocuklarla karşılaştırılması, kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller. Çocuğun kendine özgü, bağımsız bir birey olarak kabul edilmesi, ruh sağlığının temelini oluşturur.

19 8) Çocuğunuzun yanında şiddetli bir şekilde tartışmamaya özen gösterin
8) Çocuğunuzun yanında şiddetli bir şekilde tartışmamaya özen gösterin. Çünkü çocukların sizi model aldığını ve ileride sizin kendi aileniz gibi bir aile kuracağını unutmayın. 9) Disiplin konusunda görüş birliği içinde olun. Birinizin kızdığı davranışa diğeriniz hoşgörüyle yaklaşırsa çocuk karmaşa yaşayacaktır. Aileden biri sert davranırken diğeri yumuşak davranırsa çocuğun kişiliği dengeli gelişemez. Çift yönlü davranış çocuğu yalancılığa ve ikiyüzlülüğe iter, kendine güveni azaltır ve başarısını düşürür.

20 10) Çocuğunuza “sana güveniyorum, elinden geleni yapacağına inanıyorum” Asla “ bu kafayla gidersen…”, “ ben demedim mi…” diye başlayan sözler söylemeyin; işe yaramaz. Yaramazlık yapan veya kusurlu bir iş gören çocuklara “ haylaz”, “ beceriksiz”, “ aptal” gibi küçük düşürücü sözler söylenmemelidir.

21 11) Onların beğenilecek, takdir edilecek yönlerini bulun ve bu davranışlarını övün “ içinden sevmek” diye bir sevgi türü yoktur. 12) Çocuklarınızı dinleyin. Eğer çocuklarınızın problemlerini dinlemezseniz, onlar da sizin bulduğunuz çözümleri dinlemezler. Başka konularda anlatacakları konusunda kendinizden uzaklaştırmış olursunuz.

22 13) Çocuklar, söylediklerimize değil, yaptıklarımıza bakarlar
13) Çocuklar, söylediklerimize değil, yaptıklarımıza bakarlar. Söylediklerimizle yaptıklarımız uyumlu olmalı Onların yapmasını istemediğiniz davranışları siz de onların önünde yapmayın. ÖRN: Çocuklarınızın önünde sigara içmeyin.

23 14) Yaşına uygun yapabileceği görevler verin sorumluluk duygusunu arttırmaya çalışın. Çocuğa sorunluluk duygusu verilmesi kabiliyet ve becerilerin ortaya çıkmasını sağlar

24 15) Çocuğunuza kendi odasında ders çalışacak imkanlar sunun ve çalışmalarını takip edin.
Çalışmalarını takip ederken de onun konsantrasyonun bozacak davranışlar sergilemeyin. Sık sık odasına girerek “ ödevin bitti mi, kaçıncı sorudasın “ gibi sorularla çocuğunuzu rahatsız etmeyin. o ders çalışırken siz de bir işle meşgul olun

25 Sorun ve ceza Sorunlu davranışları ortadan kaldırma yada yeni bir davranış kazandırma çabalarını, her zaman olumlu davranışları hedef göstererek yürütmek gerekir

26 ONLARA ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK YAŞATMAYIN

27 Eşlerin aile büyükleri ile ilişkileri
Aileler arasındaki sınırlar belirlenmelidir Ailenizle olan özel yaşantınızda; kayınvalide, kayınbabadan müdahaleler gelebilir ve bunlar çocuklarınızı olumsuz etkiler. Anne-baba, çocuğun eğitiminde yetkin ve sorumlu kişi olduğunu unutmamalı, büyükanne ve dedeye terbiye konusunda mesafeli olmaları için ortam hazırlamalıdır

28 KARDEŞ KISKANÇLIĞI Kardeş doğmadan önce evdeki çocuk bu duruma hazırlanmalıdır. Kardeşinin olmasının onun sevilmeyeceği veya daha az sevileceği anlamına gelmediği söylenmelidir. Sorun yaşandığında aile müdahaleci olmak yerine çocukların kendilerinin çözmesine izin vermeli ancak fiziksel saldırı durumu oluşursa gerekli önlemleri almalıdır.

29 KARDEŞ KISKANÇLIĞI Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamada çocuğa yaşına uygun görevler verilmelidir. Bebekle ilgili yapılması gereken işlerin yanı sıra diğer çocukla da vakit geçirmeye çalışılmalıdır. Kardeşler arasında kıyaslama yapmak veya birini diğerine övmekten kaçınılmalıdır. Kardeşlerin birbirleri ile beraber vakit geçirecekleri ortamlar hazırlanmalı, uyumsuzluk gösteriyorlar diye birbirlerinden uzaklaştırılmamalıdırlar.

30 “ŞU DÜNYADA HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK ÇOK ÖZEL VE GÜZEL BİR ÇOCUK VAR
“ŞU DÜNYADA HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK ÇOK ÖZEL VE GÜZEL BİR ÇOCUK VAR! O, SİZİN EVİNİZDE YAŞIYOR.” D.Cüceloğlu

31 ÇOCUKLARINIZ VE ASLINDA KENDİNİZ İÇİN BU SUNUMU DİNLEDİNİZ…
TEŞEKKÜR EDERİM REHBERLİK SERVİSİ


"AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları