Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEKANİK Yrd. Doç. Dr. Emine AYDIN Yrd. Doç. Dr. Tahir AKGÜL İmpuls Momentum.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEKANİK Yrd. Doç. Dr. Emine AYDIN Yrd. Doç. Dr. Tahir AKGÜL İmpuls Momentum."— Sunum transkripti:

1 MEKANİK Yrd. Doç. Dr. Emine AYDIN Yrd. Doç. Dr. Tahir AKGÜL İmpuls Momentum

2 DİNAMİK- İMPULS VE MOMENTUM Hareket denklemlerinin zamana göre integrasyonu alınırsa impuls ve momentum denklemleri elde edilir. Impuls ve momentumun birimleri eşit olup [ I ] = [ L ] = kg. m/s = N. s ’dir. İmpuls integrali vektörel olup hem yönü hem de şiddeti zamanla değişebilir.

3 Lineer İmpuls Ve Lineer Momentum Burada kütle ile hız çarpımı parçacığın linear momentumu olarak tanımlanır. “Parçacığın üzerine etkiyen tüm kuvvetlerin bileşkesi onun lineer momentumunun zamana göre değişimine (lineer momentumunun zaman türevine) eşittir.” Bu bağıntı parçacığın kütlesi sabit kaldığı sürece geçerlidir.

4 Lineer İmpuls Ve Lineer Momentum G=mv

5 Doğrusal İmpuls Momentum İlkesi kuvvetin lineer impulsu olarak adlandırılır. “m kütleli parçacığın üzerinde belirli süre etkili olan toplam lineer impuls, aynı süre içinde onun lineer momentumunda meydana gelen değişime eşittir” şeklinde ifade edilir.

6 PARÇACIK SİSTEMLER İÇİN İMPULS MOMENTUMUN KORUNMU Belirli bir zaman aralığında parçacık üzerine etkiyen toplam kuvvet sıfır ( ) ise, bu aralıkta parçacığın lineer momentumu sabit kalır.

7

8

9 Soru

10


"MEKANİK Yrd. Doç. Dr. Emine AYDIN Yrd. Doç. Dr. Tahir AKGÜL İmpuls Momentum." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları