Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PAS & DÖNÜŞLER ISINMA AMAÇLI ÇALIŞMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PAS & DÖNÜŞLER ISINMA AMAÇLI ÇALIŞMA"— Sunum transkripti:

1 2006 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ SEMİNERİ SAHA ÇALIŞMALARI KONU:SAVUNMA-HÜCUM PRENSİPLERİ

2 PAS & DÖNÜŞLER ISINMA AMAÇLI ÇALIŞMA
Uygulama :Pası veren oyuncu geri çekilir.Pası alan oyuncu geri çekilen oyuncudan bir sonraki oyuncuya pası atar.Bir kısa bir uzun pas. Çeşitlemeler: Pas Kontrol-Pas Kontrol yaparken sağ-sola dön pas ver. İki düdükte ters yöne oyunu döndür. Üç düdük oyun anında uzun topla oyunu karşı tarafta sürdür. Dört düdükte oyun topu dribblingle taşı pas ver. orada bir yerde kal. 2 3 1

3 PAS VE DÖNÜŞ ÇALIŞMALARI
1 2 3 6 5 4 Çalışma 1 : Eşler aynı anda karşısındaki eşine pas verir.Topa hareketlenen oyuncu gelen pasa belli bir açı verir ve döner.Farklı renkteki çizgi dışındaki oyuncuya topu atar.Oyun tekrarlarla ve değişerek devam eder. Çalışma 2 : A) Dar alanda rakibini taşı.Topu al dön ve pasını ver. B) Geniş alanda topu al dön ve çizgi dışındaki oyuncuya ver. Önce pasif markaj. Çalışma 3 : Ortadaki oyuncular pas ve dönüş prensiplerine sadık kalarak 2:2 oynar. A) Ortadaki oyuncular2:2 oynarken dıştaki kendi renkleri ile pas yapabilir. B) Dıştaki oyuncu pas veren oyuncu ile yer değişir. C) Ortadaki oyuncular oynar.Dıştaki oyuncu pası alınca ortaya girer ve oyuna katılır. 3:2 olurlar.

4 TOP SÜRME ÇALIŞMALARI Çalışma 4 :
Köşelerdeki toplu oyuncular aynı anda karşı sıradaki eşlerine top sürerler.(drippling)İkinci bir işarete kadar devam eder. Çalışma 5 : Aynı çalışmayı oyuncular;yarı sahaya kadar top sürer ve pas verir.Sıranın arkasına geçer. Çalışma 6 : Toplu eşler aynı anda top sürer.Yarı alanda pas verir.Önceki çalışmalara ek olarak,eş pası vereceği anda çizgi dışındaki oyuncu sağa veya sola koşu yaparak boşa çıkar.Pası veren oyuncu sıranın arkasına koşu yapar.

5 DEVAMI Çalışma 8 : Çalışma 9 : Çalışma 7 :
1:1 hücum oyunundaki prensipler uygulanır. Kenardaki oyuncuların katılımı ile oyun 2:1 olur.Sonra 2:2.Aynı sayıda yan sahadaki oyuncuların katılımı ile 3:2 - 3:3 – 4:3 – 4:4 yani çalışma basitten zora,azdan çoğa prensibi İle devam eder. Teknik+Fonksiyonel+Dar alan oyunları+Oyun Çalışma 7 : Top sürme Çalışma 9 : 11:11 Oyun.

6 DEVAMI Çalışma 8 : Çalışma 9 : Çalışma 7 :
1:1 hücum oyunundaki prensipler uygulanır. Kenardaki oyuncuların katılımı ile oyun 2:1 olur.Sonra 2:2.Aynı sayıda yan sahadaki oyuncuların katılımı ile 3:2 - 3:3 – 4:3 – 4:4 yani çalışma basitten zora,azdan çoğa prensibi İle devam eder. Teknik+Fonksiyonel+Dar alan oyunları+Oyun Çalışma 7 : Top sürme Çalışma 9 : 11:11 Oyun.

7 KALİTE PAS KONTROL DÖNÜŞLER KOŞU TOP SÜRME TERS TOP ( UZUN TOP )
KAFA VURUŞU SONLANDIRMA ( ŞUT )

8 PAS & DESTEK & BOŞ ALAN YARATMAK
Çalışma 10 : 1 kaleci 5 oyuncu 6:6 oyun. 35mx20m Belirlenen alanlarda ,belirlenen oyuncular çizgileri geçmeden oynar. Savunma oyuncusu orta alana geçer.Oyun3:2 olur. Orta alan oyuncusu hücum oyuncusuna topu aktarır ve hücum alanına girer.Oyun 2:2 olur. Amaç :Boş alan yaratmak. Genişliğine ve derinliğine oynamak. Pas kalitesini yükseltmek.Destek. NOT :İyi bir pas vermek için önce KARAR vermek lazımdır. Etkili ve Güvenli pas için ise toplu oyuncunun yanında ve önünde DESTEK lazımdır.

9 SAVUNMADA VE HÜCUMDA ÖNEM KAZANMAKTADIR. DOĞRU ZAMANLAMA
HAREKETİN ŞİDDETİ VE ALDATICILIĞI ÖNEM KAZANMAKTADIR.

10 ŞUT DÖNEN TOPU TAKİP EDER Çalışma :11 A) Karşılıklı guruplar sıra ile topu sürer ve şut atar. B)Topu iki dokunuşla öne yuvarla çizgiyi geçmeden şut at. Şut atan kendi sırasının arkasına geçer. Şut uzak köşeye atılır. Şut orta çizgiyi geçmeden atılır. Yerden Orta yükseklikten Serbest Çalışma 11 : 1 - Ortadaki oyuncu,kale arkasındaki oyuncunun attığı topu orta çizgiyi geçirmeden pas atar.Kale arkasından gelen oyuncu şut atar.Şut atan orta sahada kalır pası veren oyuncuda şut atan oyuncunun geldiği kale arkasına geçer.Pası veren oyuncu kaleciden topu takip eder. 2 – Ortadaki diğer oyuncuda savunma oyuncusu olarak oyuna katılır.

11 ŞUT & DÖNEN TOP TAKİBİ Çalışma 12 : 20mx30-40m alan
A-1Kaleci 4 kendi yarı sahada 1 rakip sahada 6:6 ŞUT ve RİBAUND (dönen top) amaçlı oyun Topla buluştuğunda hemen şut atılır. Şut atarken orta çizgi geçilmez. Rakip sahadaki oyuncu dönen topları takip eder. Rakip sahadaki oyuncu rakibe şut attırmaz.Müdahale eder. Şutlar uzak köşeye vurulur. B- Oyunun ikinci aşamasında Toplu oyuncu rakip sahadaki tek oyuncu ile pas yapar ve oyun 4 savunma 2 hücum olarak devam eder.

12 ŞUTTA AMAÇ : Şut atmada öncelik hedefi tutturmaktır.
Ondan sonra güçlü vuruş çalışması gelir.

13 TOPA MÜDAHALEDE BAZI PRENSİPLER :
TOP HAREKET HALİNDEYSE RAKİBİN ÜZERİNE SÜRATLE GİT. RAKİP TOPA DOKUNDUĞU AN MESAFENİ KORUYARAK YAVAŞLA. VÜCUDUNA BELLİ BİR AÇI VER.DİZLERİNİ BÜK.YERE YAKIN OL. TOPA MÜDAHALEDE SABIRLI OL.UYGUN ANI BEKLE ÇÜNKÜ; TOPA MÜDAHALE YAPARKEN SENİN VE ARKADAŞLARININ POZİSYONU BAŞARIDA ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR.

14 TOPA MÜDAHALE Çalışma 13 : Çalışma 14 :
5mx5m alanın karşılıklı köşelerine koniden kaleler yapılır. Top hüçum oyuncusunun dribblingi ile başlar. Savunma oyuncusu rakibi durdurmak için önce hızla üzerine koşar sonra yavaşlayarak oyalama yapar ve belli bir açıda vücudunu tutarak rakibi istediği dış yöne götürür. Pozisyonunu bulunca da müdahale için hamle yapar. Topu kapınca rakip kaleye hücum eder. Çalışma 14 : Aynı çalışma prensipleri geçerli olan bu çalışmada top savunma oyuncusunda başlar.savunma oyuncusu topu rakibe direk bir pala atar.sonra üzerine koşu yapar.Topu kazanırsa kendi atağı sonuçlandırır.

15 TOP KAZANMA-RAKİBİ DIŞA SÜRME
Çalışma 15 : Belirlenen 4 ayrı alanda Bire savunma oyuncusu ve Birer hücum oyuncusu bulunur.Top çizgi dışında bulunan savunma oyuncusundadır. savunma oyuncusunun hücum oyuncusuna attığı direk bir topla oyun başlar . Amaç: Hücum oyuncusu topu çizginin dışına taşımaya çalışacak. Savunma oyuncusu rakibin sayı yapmaması için ya topa sahip olmaya çalışacak.Veya rakibi dışa sürerek rakibi etkisiz hale getirecek Hücum oyuncusu topu çizginin dışına bırakırsa sayı kazanır.Savunma oyuncusu topu dışarı atar veya sahip olursa sayı kazanır.

16 DIŞA SÜRME VE KADEME NOT : KADEME YAPAN OYUNCU AYNI ANDA
Çalışma 16 : Belirlenen 2 sahada İkişer hücum,İkişer savunma oyuncusu bulunur.Hücum oyuncuları sıra ile tek tek çalışmaya katılırken, savunma oyuncularının ikisi aynı anda çalışır.savunma yapan Takım oyuncularının biri toplu oyuncuya müdahaleye giderken diğeri arkadaşının kademesine girer. Çizgiyi geçen hücum bir sayı kazanırken.topu dışa sürüp müdahale eden veya sahip olan savunma bir sayı kazanır. NOT : KADEME YAPAN OYUNCU AYNI ANDA HEM RAKİBİ,HEM DE ALANI KONTROL EDER.

17 Çalışma 17 : Çalışma :18 Amaç : Orta alanda oynarken arkada geniş alan bırakarak Kademe ve Dışa Sürme çalışması . Savunma oyuncusu oyunu başlatabilmek için topu karşısındaki hücum oyuncusuna atarak başlatır. Aynı çalışmanın;topu çapraz hücum oyuncusuna atarak başlatıldığı uygulama.

18 RAKİBİ ORTA TUTMA & LİBEROYU SARKITMA
Çalışma 19 : 3. Bölgede veya 2. bölgede top rakibe geçince,topla buluşan rakibe en yakın oyuncumuz OYALAMA yapmak için yaklaşır. Bu arada diğer oyuncularımız hızla topun önüne geçerken savunmamızdaki LİBERO pozisyonundaki oyuncumuzda SARKARAK pozisyon alır. AMAÇ : Rakibi orta sahada durdurarak hataya zorlayıp.Topa sahip olmak. Uygulama : 20mx30m.alan. 4:4 oynanır. Oyun savunma yapan takımın kaptırdığı topla başlar.

19 DEVAMI Çalışma 20 : 30mx40m alanda serbest formda 1kaleci 5 oyuncu 6:6 oynanır. Daha önceki çalışmalardaki Markaj,Kademe,Denge,Baskı uygulanır.Top kazanılınca Hızlı Hücum yapılır. Çalışmada ayrıca ofsayt kuralı uygulanır.

20 SAVUNMADAN OYUN KURMA Çalışma 21 :

21 RAKİBİ DIŞA SÜRME & İÇE YÖNLENDİRME
Çalışma 22 : Rakip hücumlarda kırmızı takım rakibi içe yönlendirecek. Rakip hücumlarda sarı takım rakibi dışa sürecek.

22 SAVUNMA&HÜCUM PRENSİPLERİNİN UYGULANDIĞI FONKSİYONEL ÇALIŞMA
Çalışma 23 : 1 Kaleci 6:6 oyuncu ile yarı sahada serbest formda oynanır. Uygulama : 4 savunma 2 hücum oynar. 2 kenar oyuncusu katılır.4:4 oynanır. Orta alan oyuncusunun 1’i karılır.5:4 oynanır. Orta alandaki diğer oyuncuda katılır.6:4 oynanır. Orta alandaki savunma yapan oyuncuların katılımı ile oyun 6:6 oynanır. Hücum oyuncuları gol atınca,savunma oyuncuları topu orta alanın diğer tarafındaki arkadaşlarına atınca bir sayı kazanır. Oyuna sürekli olarak hücum eden takım başlar. Hücum eden takım oyuncuları kutunun içerisindeki arkadaşına Pas verip bindirme yapabilir. Bindirme anında kutu içerisinde oyuncuda gol sahasına dönen Toplara vurmak için koşu yapabilir. Orta sahadaki hücum eden takım oyuncusu topu direk olarak kutu içerisindeki arkadaşına atabilir. Hücum eden takım kendi aralarında 3 pas yaptıktan sonra Kutu içerisindeki 2 oyuncuda oyuna dahil olurlar. Savunma yapan takım oyuncuları topu orta çizginin diğer tarafında bulunan takım arkadaşlarına aktardıktan sonra hızla destek koşusu yaparlar.

23 FONKSİYONEL BİR ÇALIŞMA
Çalışma 24 : Çalışma 3/2 sahada oynanır. Yarı sahada 6:6 ve 1 kaleci ile oynanır. Diğer belirlenen alanda ise 1 kaleci 2 savunma 1 hücum oyuncusu bulunur. Uygulama : Atak sonunda gol olursa, kaleci kurtarırsa,direkten dönerse, korner olursa top hücum eden takıma verilir.Tekrar oyun başlar. Topu savunma yapan kaparsa veya top auta çıkarsa.Oyun savunmadan başlar.


"PAS & DÖNÜŞLER ISINMA AMAÇLI ÇALIŞMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları