Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEVGİLİ GENÇLER; İLKÖĞRETİM 8. SINIF ÖĞRENCİSİ OLARAK HAZİRAN AYINDA BİR KARAR VERECEKSİNİZ. BEN OKULU BİTİRİNCE NE YAPACAĞIM? OKUYACAK MIYIM? OKUMAYACAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEVGİLİ GENÇLER; İLKÖĞRETİM 8. SINIF ÖĞRENCİSİ OLARAK HAZİRAN AYINDA BİR KARAR VERECEKSİNİZ. BEN OKULU BİTİRİNCE NE YAPACAĞIM? OKUYACAK MIYIM? OKUMAYACAK."— Sunum transkripti:

1

2 SEVGİLİ GENÇLER; İLKÖĞRETİM 8. SINIF ÖĞRENCİSİ OLARAK HAZİRAN AYINDA BİR KARAR VERECEKSİNİZ. BEN OKULU BİTİRİNCE NE YAPACAĞIM? OKUYACAK MIYIM? OKUMAYACAK MIYIM ?

3 BU SORUYA VERECEĞİNİZ CEVAP SİZİN İLKÖĞRETİM OKULUNDAN SONRA GİDECEĞİNİZ OKULLARI, YAPACAĞINIZ İŞLERİ, ARKADAŞLARINIZI, YAŞAM KOŞULLARINIZI BELİRLEYECEKTİR.

4 VERECEĞİNİZ KARARIN SİZLERİ MUTLU VE BAŞARILI KILMASI İÇİN, KARAR VERMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKLİ BAZI KONULARI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEĞİ İLE BU SİNEVİZYON GÖSTERİSİ HAZIRLANMIŞTIR VERECEĞİNİZ KARARIN SİZLERİ MUTLU VE BAŞARILI KILMASI İÇİN, KARAR VERMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKLİ BAZI KONULARI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEĞİ İLE BU SİNEVİZYON GÖSTERİSİ HAZIRLANMIŞTIR.

5 İLKÖĞRETİM OKULUNU BİTİRİP HANGİ YÖNE GİDECEĞİNİZE KARAR VERMEDEN ÖNCE ; 1-MESLEK NEDİR ? 2-YETENEK NEDİR ? 3-İLGİ NEDİR ? 4-GİDEBİLECEĞİM ÜST EĞİTİM KURUMLARI HANGİLERİDİR ? 5-İLKÖĞRETİM OKULUNDAKİ OKUL BAŞARISININ ÜST EĞİTİM OKULLARINA KAYIT VE BU OKULLARDAKİ BAŞARIYA ETKİSİ VAR Mİ ? VARSA BUNUN ETKİSİ NEDİR ?

6 6-GİDEBİLECEĞİM OKULLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ? HANGİ DERSLER ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİDİR ? BANA HANGİ İMKANLARI SUNUYORLAR ? BU OKULLARIN ÜNİVERSİTE YE ÖĞRENCİ GÖNDERME ORANLARI NASILDIR ? 7-BU OKULLARDAN MEZUN OLUNCA NELERİ YAPABİLİRİM ? İŞ BULMA İMKANLARIM NELERDİR ?

7 TÜM BU SORULARA CEVAP VERİP, VERİLEN CEVAPLARI ÜLKE GERÇEKLERİ, MADDİ İMKANLARI DİKKATE ALARAK DEĞERLENDİRİP KARAR VERMELİSİNİZ.

8 SIRALANAN SORULARA KOLAY CEVAP VEREBİLMENİZ İÇİN CEVAPLARIN BAZILARI AŞAĞIYA ÇIKARTILMIŞTIR.

9

10

11 MESLEK, BELLİ BİR EĞİTİMLE KAZANILAN, KURALLARI TOPLUMCA BELİRLENMİŞ VE KAZANÇ ELDE ETMEK İÇİN YÜRÜTÜLEN, SİSTEMLİ FAALİYETLER BÜTÜNÜDÜR.

12

13 YETENEK, KALITIMLA GETİRİLEN GİZİL GÜCÜN (ÖZELLİKLERİN) EĞİTİM VE ÇEVRENİN ETKİSİYLE GELİŞTİRİLMİŞ KISMINI İFADE EDER. YAPILAN İŞLERİN KARMAŞIKLIK DÜZEYİ ARTTIKÇA GEREKTİRDİĞİ YETENEK DÜZEYİ DE ARTAR. ÖRNEĞİN,İLKÖĞRETİM OKULUNU BİTİRMEK İÇİN ORTA DÜZEYDE BİR GENEL AKADEMİK YETENEK YETERLİ OLURKEN, LİSEDE BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN DAHA ÜST DÜZEYDE AKADEMİK YETENEK GEREKLİDİR. SAHİP OLDUĞU YETENEK DÜZEYİNİN ÜZERİNDE BİR OKULDA OKUMAK İSTEYEN BİREY BAŞARISIZ VE MUTSUZ OLACAKTIR.

14

15 İLGİ, HERHANGİ BİR ZORLAMA ALTINDA OLMADIĞI YA DA KENDİSİNE BİR ÖDÜL VAAT EDİLMEDİĞİ HALDE BİR KİMSE KENDİLİĞİNDEN BAZI FAALİYETLERE GİRİŞİYOR VE BUNDAN DOYUM SAĞLIYORSA (ZEVK ALIYORSA) BU KİMSENİN O FAALİYETLERE İLGİSİ OLDUĞU SÖYLENEBİLİR. BİR KİMSENİN İLGİLİ OLDUĞU ALAN GENELLİKLE ONUN YETENEKLİ OLDUĞU BİR ALANDIR.

16 İLKÖĞRETİM OKUL BAŞARISININ BİR ÜST EĞİTİM KURUMUNU SEÇMEDE ETKİSİ VAR MI?

17 İLKÖĞRETİM OKUL BAŞARISI, BİR ÜST EĞİTİM KURUMUNU TERCİH VE BU KURUMDAKİ BAŞARIYI DOĞRUDAN ETKİLEMEKTEDİR.

18 İLKÖĞRETİM OKULUNDA DERSLERİ KOLAY ANLAYABİLİYOR VE BAŞARILI OLUYORSANIZ DİPLOMA NOTUNUZ YÜKSEK OLACAK VE ÖN KAYITLA VEYA SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLARI RAHATLIKLA KAZANABİLECEKS İ NİZ.

19 EĞER İLKÖĞRETİM OKULUNDA DERSLERİ ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR, BİR ÜST SINIFA ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU KARARLARI İLE GEÇİYORSANIZ, DİPLOMA NOTUNUZ DÜŞÜK OLACAKTIR.

20 BU NOT ORTALAMASIYLA ÖN KAYITLA VEYA SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLARA KAYIT YAPTIRMANIZ ZOR OLACAKTIR. BU OKULLARA KAYIT YAPTIRSANIZ BİLE OKUL BAŞARINIZ ÇOK DÜŞÜK OLACAK VE OKULDA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAYABİLİRSİNİZ.

21 İLKÖĞRETİM OKULUNDAN SONRA GİDEBİLECEĞİNİZ OKULLAR HANGİLERİDİR?

22 LİSELER ŞARTI YOK ANADOLU LİSELERİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR FEN LİSELERİ SINAVLA VE DİPLOMA NOTUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALIYOR. MESLEK LİSELERİ ÖN KAYITLA DİPLOMA NOTUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALIYOR.

23 İMAM-HATİP LİSESİ ÖN KAYITLA DİPLOMA NOTUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALIYOR. SAĞLIK MESLEK LİSESİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR. ANADOLU TEKNİK LİSELERİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR. ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ÖN KAYITLA DİPLOMA NOTUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALIYOR. TİCARET MESLEK LİSESİ ÖN KAYITLA DİPLOMA NOTUNA GÖRE ÖĞRENCİ ALIYOR.

24 VAKIFLARA VE AZIN- LIKLARA AİT LİSELER SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR. GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALIYOR. ASKERİ LİSELER SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR. ÖZEL LİSELER SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR. ANADOLU MESLEK LİSELERİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALIYOR.

25 KONSERVATUVAR ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALIYOR. ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZLERİ SANAYİDE ÇALIŞIYOR OLMAK ŞARTI İLE SPOR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALIYOR.

26 GİDEBİLECEĞİM ÜST EĞİTİM KURUMLARINI HANGİ ÖZELLİKLERİ İLE TANIMALIYIM. - OKULLARIN KAYIT KABUL KOŞULLARI - OKULUN AMAÇLARI NELERDİR. - BÖLÜMLERİ VE ÖZELLİKLERİNİ - BÖLÜMLERDE OKUTULAN DERSLER VE BU DERSLERİN İLKÖĞRETİM OKULUNDA OKUTULAN DERSLERLE BAĞLANTISI - EĞİTİM SÜRESİ VE ÇEŞİDİNİ

27 GİDEBİLECEĞİM ÜST EĞİTİM KURUMLARINI HANGİ ÖZELLİKLERİ İLE TANIMALIYIM. - OKULUN İSTEDİĞİ ÖZEL KOŞULLAR(FİZİKSEL,ZİHİNSEL, MADDİ OLANAKLAR, ) - OKULUN SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLARI, OKULA ULAŞIM İMKANLARI VE TÜM BUNLARIN SİZİN AMAÇLARINIZI GERÇEKLEŞTİRME DERECESİNİ ARAŞTIRARAK ÖĞRENMELİSİNİZ.

28 - OKUL MEZUNLARININ İŞE VE ÜNİVERSİTEYE GİRME ORANLARI.

29 BÖLGEMİZDE SINAVLA GİDEBİLECEĞİMİZ OKULLAR GAZİOSMANPAŞA KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ …………. …………….. ……………. ……………


"SEVGİLİ GENÇLER; İLKÖĞRETİM 8. SINIF ÖĞRENCİSİ OLARAK HAZİRAN AYINDA BİR KARAR VERECEKSİNİZ. BEN OKULU BİTİRİNCE NE YAPACAĞIM? OKUYACAK MIYIM? OKUMAYACAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları