Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Diyotlu Doğrultucular: Diyotlu doğrultucular AA gerilimi sabit bir DA gerilime dönüştürür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Diyotlu Doğrultucular: Diyotlu doğrultucular AA gerilimi sabit bir DA gerilime dönüştürür."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Diyotlu Doğrultucular: Diyotlu doğrultucular AA gerilimi sabit bir DA gerilime dönüştürür.

12

13 Yarıiletken anahtarlar: Güç elemanları yarıiletken anahtarlar veya kontaktörler olarak da kullanılabilir.

14

15 1. Güç devrelerinin tasarımı 2. Güç elemanlarının koruması 3. Denetim stratejisinin belirlenmesi 4. Mantık devreleri ve kapı devrelerinin tasarımı

16

17

18 Devam ediyor

19

20

21

22 1.7.1 İ deal Karakteristikler

23 1.7.3 Anahtar Özellikleri Gerilim değerleri: İleri ve ters yönde yinelenebilir tepe gerilim değerleri ve iletim durumu gerilim düşümü. Akım değerleri: Ortalama, etkin (rms), yinelenebilir tepe, yinelenmeyen tepe ve kesim durumu sızıntı akımları. Anahtarlama hızı veya frekansı: Tamamen iletimde olma konumundan tamamen kesimde olma konumuna geçiş (kesime geçiş, turn-off) ve tamamen kesimde olma konumundan tamamen iletim konumuna geçiş (iletime geçiş, turn-on) süreleri çok önemli parametrelerdir.

24

25

26 Devam ediyor

27

28

29

30

31 Güç yarıiletken elemanları, tristörlerin kapı uçlarına (BJT transistörlerin baz uçlarına) bir kontrol işareti uygulanarak anahtar olarak çalıştırılabilirler. Bu anahtarların iletim süreleri değiştirilerek istenen çıkış elde edilir.

32 Devam ediyor

33

34

35

36 Kaynak geriliminin DA olması durumunda Kaynak geriliminin AA olması durumunda

37 Güç elemanları tek birim olarak veya modül olarak satın alınabilmektedir. Bir güç dönüştürücüsü, topolojisine bağlı olarak, genel olarak iki, dört veya altı tane anahtara gereksinim duyar

38

39 Güç elektroniğindeki gelişmelerin yayınlandığı pek çok dergi ve konferans bulunmaktadır. The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) e-library Explore sayesinde IET ve IEEE dergi ve konferanslarında yayınlanan makalelere kolayca erişilebilir.

40 Güç yarıiletken elemanlarının ve entegre devrelerinin teknolojisi ilerledikçe güç elektroniğinin potansiyel uygulama alanları da genişlemektedir. Hâlihazırda ticari olarak erişilebilen çok sayıda güç yarıiletken elemanı mevcuttur. Bununla birlikte, bu yöndeki ilerleme de sürmektedir. Güç dönüştürücüleri kabaca altı başlık altında gruplandırılabilirler: (1) doğrultucular, (2) AA-DA dönüştürücüler, (3) AA-AA dönüştürücüler, (4) DA-DA dönüştürücüler, (5) DA-AA dönüştürücüler ve (6) yarıiletken anahtarlar. Güç elektroniği devre tasarımı, hem güç hem de kontrol devrelerinin tasarımını gerektirir. Güç dönüştürücülerinin ürettiği gerilim ve akım harmonikleri, uygun bir kontrol stratejisi kullanılarak azaltılabilir veya minimize edilebilir.

41


"Diyotlu Doğrultucular: Diyotlu doğrultucular AA gerilimi sabit bir DA gerilime dönüştürür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları