Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖLBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖLBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 GÖLBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Protokol ve Nezaket Kuralları

2 Yaşam Alanımız ÖZEL ALAN KAMUSAL (RESMİ) ALAN SOSYAL ALAN
Görgü ve Nezaket Kuralları Protokol Kuralları SOSYAL ALANDA GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI; KAMUSAL ALANDA PROTOKOL KURALLARI UYGULANIR. DEVLET KURUMLARINDA ÇALIŞIYOR OLMAK, BU KURALLARIN HEPSİNİN ÖNCEDEN KABUL EDİLDİĞİ ANLAMINA GELİR.

3 Başarıda Protokolün Yeri
Bir yöneticinin başarısını %33 Kişiliği %33 İşi (Bilgi ve becerisi) %34 Protokol (Temsil niteliği) Oluşturur.

4 Protokolün Uygulandığı Yerler
Yöneticilerin Makam Odaları Resmi Otomobiller Toplantılar Törenler Resmi Davet ve Ziyaretler

5 Protokol kurallarını bilmek insana güven verir, üstünlük ve saygınlık kazandırır.
Protokol kurallarını bilmemek kamu çalışanı için mazeret değildir. Kurallara uymadığınız taktirde, amirlerinizin hoş olmayan sözlerine maruz kalırsınız .

6 Yönetimde Protokol Kuralları
Yönetimde protokol, bir anlamda Resmi Görgü Kuralları demektir. Ast ile üst özel hayatlarında ne kadar samimi bir arkadaş olsa da, yönetimdeki resmi ilişkilerinde daima protokol kurallarına uymak zorundadırlar.

7 Yönetimde Protokol Kuralları
Üst yöneticinizi, odanızın kapısında değil binanızın kapısında karşılayıp uğurlayın. Akranınızı dairenizin kapısında karşılayıp uğurlayın.

8 Yönetimde Protokol Kuralları
Üstünüzün önüne geçmeyin, astınızın arkasına düşmeyin. Seviyenizi bilin. Kendinizi küçük düşürmeyin. Aksi taktirde üstünüz tarafından sert şekilde uyarılırsınız.

9 Yönetimde Protokol Kuralları
Protokolde üst daima sağdadır. Ast olarak; otururken, ayakta dururken veya yürürken daima üstünüzün soluna geçin.

10 Yönetimde Protokol Kuralları
Sayın Valim veya Sayın Başkanım deyin veya sadece Efendim diye hitap edin. Amirinizin makamına girdiğinizde Saygılar Sayın Kaymakamım veya Saygılar Efendim diyerek selamlayın.

11 Yönetimde Protokol Kuralları
İçeri girerken ceketinizin düğmeli olmasına dikkat edin. Amiriniz “Buyurun oturun” demeden oturmayın veya oturmanız gerekiyorsa “Müsaadenizle Efendim” diyerek oturun.

12 Yönetimde Protokol Kuralları
Otururken amirinizin veya üstlerinizin karşısında bacak bacak üstüne atmayın. Üstünüz ve yöneticiniz size hoş geldiniz veya güle güle derken toka etmek için elini uzatmıyorsa, önceden elinizi uzatmayın.

13 Yönetimde Protokol Kuralları
Otururken, üstünüz herhangi bir nedenle ayağa kalkarsa siz de kalkın. Üstünüz ya da amiriniz görüşmenizin sonunda size “memnun oldum, teşekkür ederim” derse ve toka etmek için elini uzatırsa… Kalkıp gitmeniz gerektiğini anlayın.

14 Yönetimde Protokol Kuralları
Amirinizin makamına birden çok kişiyle girdiğinizde de seviyenize ve kıdeminize göre sıralanarak oturun. En üst olan, masaya en yakın oturan ve amire en yakın olandır.

15 Yönetimde Protokol Kuralları
Amirinizle ya da üst yöneticilerle görüşmek için daima sekreteriyle önceden iletişim kurun. Uygun zamanını öğrenin ve randevu alın. Üstlerinizi ve akranlarınızı randevu almadan veya en azından izin almadan ziyaret etmeyin.

16 Yönetimde Protokol Kuralları
Ast konuğunuzu odada ayağa kalkarak ve tokalaşarak karşılayıp uğurlayın. Tokalaşmada önce el uzatma hakkı üst olana aittir.

17 Yönetimde Protokol Kuralları
Amiriniz veya üstünüz ziyaretinize veya denetiminize geldiğinde kesinlikle makam koltuğunda oturmayın. Misafir koltuğuna geçip karşısında oturun. Eğer sizi görmek isteseydi, makamına çağırırdı.

18 Yönetimde Protokol Kuralları
Astlarınızı ve ast düzeydeki kişileri makam koltuğunuzda oturarak kabul edin. Akranlarınızı kabul ederken, eğer yaş, kıdem ve diğer yönlerden sizden üst iseler, onları misafir koltuğunda oturarak kabul etmek bir saygı ifadesidir.

19 Yönetimde Protokol Kuralları
Makam odanızda uygun bir yerde, ortasında yuvarlak masa ya da sehpa bulunan, etrafında misafir koltukları olan bir misafir köşesi düzenleyin. Sembol olarak yuvarlak masanın eşitlik demek olduğunu unutmayın.

20 Türk bayrağı bulunan oda, makamdır.
MAKAM PROTOKOLÜ Türk bayrağı bulunan oda, makamdır.

21 Yönetimde Protokol Kuralları
Üstleriniz ya da resmi misafirlerinizle görüşürken zorunlu olmadıkça: Telefonla görüşmeyin, Evrak imzalamayın, Başka şeylerle meşgul olmayın… Mecbursanız, özür dileyin ve izin isteyin.

22 Yönetimde Protokol Kuralları
Akranlarınıza ve astlarınıza adıyla veya ünvanıyla Müdür Bey,Sayın Öztürk veya Sayın Milli Eğitim Müdürü diye hitap edin. Ağabey ve yenge demekten kaçının. Erkeklere beyefendi, kadınlara hanımefendi diye hitap edin. Üstünüze kesinlikle ünvanı dışındaki hitaplarla veya ismiyle hitap etmeyin.

23 Yönetimde Protokol Kuralları
Resmi konuşma yaparken; Kesinlikle ben demeyin, Biz veya Kurumumuz-Derneğimiz, Müdürlüğümüz deyin. Başkalarına daima “Siz” diye hitap edin. Her zaman ve herkese Lütfen deyin ve teşekkür edin.

24 Yönetimde Protokol Kuralları
Tanıştırma daima ayakta ve ilk karşılamada olur. Tanıştırmada; Küçüğü büyüğe, Erkeği kadına, ünvanıyla, adıyla ve soyadıyla takdim edin. Bir yere girdiğinizde önce kendinizi tanıtın.

25 Görgü ve Nezaket Kuralları
Görgü kuralları, toplumun değişmesiyle şekillenir. Görgü ve nezaket; Sevilmenin başlıca koşuludur ve dost kazandırır.

26 Görgü ve Nezaket Kuralları
Ziyaretleri fazla uzatmayın. Dedikodudan uzak durunuz. Vereceğiniz öğütler ölçülü olmalı. Sinirli değil, soğukkanlı olunuz.

27 Görgü ve Nezaket Kuralları
Kadınlara karşı nazik olunuz. İsteklerinizi rica ederek belirtiniz. Özür dilemek gerektiğinde, gecikmeden özür dileyiniz. Alıngan değil, anlayışlı olunuz.

28 Görgü ve Nezaket Kuralları
Yersiz, soğuk fıkralar anlatmayınız, Konuşmaları gizlice dinlemeyiniz Başka bir insanın gramerini veya bilgisini düzeltmeyiniz

29 İnsanlarla ilişkilerde dört önemli kural
1- Farklılıklarınızı hoşgörüyle karşılayın. 2- Benzerliklerinizi ön plana çıkarın. 3- Eleştiri ve suçlama yöneltmeyin. 4- Unutmayın: İlk izlenim çok önemlidir ve bir daha kolay kolay değişmez.

30 Hitaplar ve tanışma Resmi açılışlar daima en üst tarafından yapılır.
Toplantılarda ve törenlerde konuşma sırası asttan üste doğrudur. Yani en üst son konuşur.

31 Hitaplar ve tanışma Astlar daha çok teknik ve ayrıntılı konularda, üstler ise politik ve stratejik konularda ve genel nitelikte konuşma yaparlar. Konuşmalarınızın başında ve sonunda saygıyla selamlamayı unutmayın.

32 Hitaplar ve tanışma Törene katılan tüm konuklar en üst’ten astlara doğru zikredilir. Örnek: Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım…..

33 Hitaplar ve tanışma Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet KILIÇLAR (Sayın kelimesi isime bitişiktir) Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Sayın A.... Güneş gözlüğüyle konuşulmaz. Bayan yerine mutlaka "Hanımefendi" denilmelidir.

34 Hitaplar ve tanışma Takdimde, ast konuşmacıları kürsüye davet ederken, “… davet ediyorum”; üst konuşmacıları ve onur konuklarını davet ederken “… teşriflerini arz ediyorum” demek uygundur. Örnek: - Konuşmalarını yapmak üzere, Malazgirt Kaymakamı Sayın Muhammed GÜRBÜZ’ün teşriflerini arz ediyorum.

35 Hitaplar ve tanışma Valinin olmadığı ortamda Vali Yardımcısına, “Sayın Vali” denilmelidir. Kaymakama hitap edilirken kesinlikle ismiyle hitap edilmez. “Kaymakam Bey” veya “Efendim” denilmelidir. Bu hitapların dışında unvan kullanmak sizi küçük düşürür ve sert bir şekilde uyarılırsınız.

36 Hitaplar ve tanışma Ast, üste takdim edilir. Yani muhatap üsttür.
Diğer zamanlarda muhatap bayandır. Yani erkek bayana takdim edilir. Genç yaşlıya, tek kişi gruba, yeni gelen mevcut olanlara takdim edilir.

37 Makamda davranış Üst otur demeden oturulmaz.
Buyur edilen koltuğa oturulur. Söylenmemişse sırtı duvara gelen koltuktur. Üst, herhangi bir nedenle ayağa kalktığında astlarda mutlaka ayağa kalkmalıdır.

38 Makamda davranış Makama girerken mutlaka ajanda ve kalemle girilmelidir. Üst veya eş düzey birisi odanıza geldiğinde makamda oturmayınız. Misafir koltuğunda oturmalısınız. Çünkü üst sizi görmek istese, sekreteri vasıtasıyla sizi makamına çağırır.

39 Makamda davranış Üste teşekkür edilmez "Sağolun" denir.
Makama evrak sunulurken yanına gidilmez. Karşıdan nezaketle verilir. Ziyaret en fazla 20 dakikadır. Makamda otururken masaya el, kol ile dayanılmaz. Derli toplu oturulur.

40 Makamda davranış Kendi amiriniz olmasa da makam sahibi kişilere saygı göstermelisiniz Makamda üstünüz konuşurken sözünü kesmeyiniz, söz almadan konuşmayınız

41 Kadın-Erkek Adabı Erkek daima yardımcı pozisyonundadır.
Ast-üst ilişkisinin olduğu yerde bayan-erkek ayırımı olmaz. Ast-üstlük geçerli olur. Üst, Konuk ve Hanım daima sağdadır.

42 Kadın-Erkek Adabı Tanıştırılan kişilerin özellikleri söylenmelidir.
Önce elini üst uzatır, sonra ast uzatır. Üstünüze tokalaşmak için elinizi uzatmayınız, hal-hatır soruları yöneltmeyiniz. Bir bayan elini uzatmadıkça erkek elini uzatmamalı. Hanımlar elini uzatmak zorunda değildir, başı ile selam verebilir.

43 Araç Protokolü Resmi araçlarda protokol makamı aracın sağ arka köşesidir. Üst daima burada oturur. Sizden üst birini veya konuk olarak bir akranınızı aracınıza aldığınızda sağ arka köşeyi ona bırakın ve soluna geçin.

44 Araç Protokolü Amiriniz aracıyla geldiğinde, onu aracın arka sağ kapısının önünde karşılamalısınız Amiriniz toplantı ve törenlerden aracı ile ayrıldığında araç uzaklaşmadan sizde ayrılmayınız. Amir araçta eliyle selam verdiğinde, kolluk kuvvetleri el ile, diğerleri baş selamı ile karşılık vermelidir.

45 Konuk Protokolü KONUĞA VERİLEN ÖNEM KARŞILAMA OTURTULAN YER
SUNULAN İKRAM GÖSTERİLEN İLGİ UĞURLAMA İLE DEĞERLENDİRİLİR.

46 Genel telefon adabı Arayan kişi kiminle muhatap olduğunu sormadan önce kendini tanıtmakla yükümlüdür. Telefonda “alo”, “merhaba”, “nasılsınız” demek ve kendinizi tanıtmak en fazla 15 saniyenizi alır.

47 Genel telefon adabı Hal hatır sorgusundan hemen sonra arananın müsait olup olmadığı sorulmalıdır. Söyleyeceklerinizi aklınızda kesin olarak hazırlayınız, konuşmayı uzatmayınız. Telefonda görüşürken, yanınızdakilerle aynı anda konuşmamaya özen gösterin

48 Genel telefon adabı Bir topluluk içerisinde otururken çalan cep telefonunuzla yüksek sesle konuşmak, hem yanınızdaki insanlara, hem de çevrede oturanlar saygısızlık olacaktır.

49 Genel telefon adabı Birebir insan ilişkisi her zaman telefon görüşmesinden önceliklidir. Sadece telefon çalıyor diye ona cevap vererek birlikte olunan kişiyi ikinci plana atmamak gerekir.

50 Genel telefon adabı Yanınızda biri var ve telefonunuz çalıyor, açmanız gereken bir telefon ise izin isteyerek bir kenara çekilebilirsiniz. Böylelikle yanınızdaki insanı ikinci tercih haline getirmezsiniz.

51 Genel telefon adabı Direkt telefon alıcısına doğru, öksürmeyin, hapşırmayın, burnunuzu silmeyin.

52 Genel telefon adabı Üstünüz sizi aradığında, “Buyurun Efendim, Emirleriniz Efendim” diyerek açınız. Üstünüzü siz aradığınızda “Saygılarımla” diyerek başlayınız aynı şekilde sonlandırınız. Kesinlikle üstünüz telefonu kapatmadan, görüşmeyi sonlandırmayınız.

53 Telefonda iletişim Telefonunuzu 3’den fazla çaldırmayınız. Gürültü kirliliği oluşmaktadır. Kuralımız “karşımızdakine ve çevremize saygı” dır.

54 Telefonda iletişim Santral görevlileri telefona cevap verirken mutlaka ve mutlaka kurumu tanıtmalıdır. “Kaymakamlık – Milli Eğitim Müdürlüğü” gibi. Ayrıca kendilerini tanıtmalarına gerek yoktur. Santralden bağlanan telefonlarda kendimizi mutlaka tanıtalım.

55 Telefonda iletişim Kendimizi ve kurumumuzu, karşı tarafı biz aradığımızda da tanıtmalıyız; “Karayolları Şefliği’nden arıyorum, Ben Ahmet ” gibi.

56 Mesajınızın karşı taraftan anlaşıldığını varsaymayın..
Garanti Leasing'te çalışanlar, bir pastaneye, telefonla pasta siparişi vermiş. Pastanın üstüne "Garanti Leasing'den Sevgilerle" yazılması istenmiş.

57 Telefondaki adam "leasing" kelimesini anlamamış
Telefondaki adam "leasing" kelimesini anlamamış. Onlar da harf harf kodlamışlar. Gelen pasta...

58

59 İmaj, Nezaket, Görgü…. Kamusal ve sosyal yaşamda bir insanın;
İMAJI, Kıyafetiyle NEZAKETİ, Davranışlarıyla BİLGİSİ, Konuşmasıyla GÖRGÜSÜ, Yemesi ve içmesiyle Ortaya çıkar.

60 İmaj nedir? Çevrenizde bıraktığınız etkidir.
İmaj bir iletişim aracıdır. Yeteneklerinizin bir parçasıdır.

61 İLK İZLENİM Araştırmalara göre, diğer insanlar hakkında karar vermeye, onlarla karşılaştığımız ilk iki saniye içinde başlarız.

62 İmaj nasıl oluşturulur?
Giyim tarzı

63 Erkek Giyiminin Özellikleri
Ayakta iken kravatın en uç kısmı kemere dokunmalıdır. Ceket eteğinin uzunluğunu kollar aşağıya doğru sarkıtıldığında avuç içinin ortasına denk gelecek şekilde seçilmelidir.

64 Erkek Giyiminin Özellikleri
Pardösü hiçbir rahatsızlık vermeden ceket üzerine giyilebilmeli, Dizleri kapatmalı, Pardösü kolları bilek kemiklerinin üzerine gelmeli.

65 Erkek Giyiminin Özellikleri
Protokolde koyu renk takım elbiseler tercih edilir. Lacivert ve siyah tonları. 3 düğmeli cekette, alttaki düğmenin açık bırakılması daha uygun olur. Gömlek beyaz olmalıdır. Açık mavi tonları de olabilir.

66 Erkek Giyiminin Özellikleri
Gömlek tek renk ise kravat çizgili olabilir. Gömlek çizgili ise tek renk kravat takılmalıdır. Ayakkabı siyah ve bağcıklı olmalıdır. Çorap siyah renklidir.

67 Erkek Giyiminin Özellikleri
Ayakkabı, çanta ve kemer aynı renkte olmalıdır. Saat kordonunda aynı olması iyi olur. Davetiyenin altına kıyafet konusu yazılabilir. Süs mendilinde renk sınırlaması yoktur.

68 Erkek Giyiminin Yanlışları
Takım elbisenin kolunun kısalığı, Sırtta ya da yaka altında potluk, Bileklerde potluk, Çok yüksek pantalon beli, Kısa pantalon paçası.

69 Bayan Giyiminin Özellikleri
Hanımlarda gündüz ve gece koyu renk takım kumaş pantolon- ceket yarı resmî kıyafettir. Sivil olarak resmî kıyafet hanımlarda gündüz tayyör; gece uzun etek tuvalet;

70 RESTORAN VE YEMEK ADABI

71 Restoran ve yemek adabı
Lokantada, mönü listesi açık kaldığı müddetçe garson gelmez. Yemek seçimi yapılınca mönü kitapçığı kapatılır. Peçete diz üzerine serilir. Tabak altına serilmez.

72 Restoran ve yemek adabı
Peçetenin amacı, ıslanan ve yağlanan dudaklarımızı silmektir. Üst düzey peçetesini açmadan diğerleri açmamalıdır. O toplamadan toplamamalıdır.

73 Restoran ve yemek adabı
İşi biten peçete servis tabağının sağına öylece bırakılır. Kullanılan kağıt peçete de katlanmadan servis tabağının sağına bırakılır.

74 Restoran ve yemek adabı
Tabağın içine peçete atılmaz. Çatallar solda, bıçak ve kaşık sağda olmalı. Çatal-bıçak dıştan içe doğru kullanılmalı. Masadan yere düşen hiçbir şey alınmaz. Garsona yardım edilmez.

75 Restoran ve yemek adabı
Kaşık çorba içildiği müddetçe kasesinin içinde olmalıdır. Ancak çorba bittikten sonra çorba tabağının yan tarafına bırakılır. Limon çatalla sıkılmaz, sağ elle sıkılırken sol el siper yapılır. Çorba alt tabağının yanına konur.

76 Restoran ve yemek adabı
Çorbaya ekmek doğranmaz. Tabağa çok fazla eğilinmez. Çorbanın dibini almak için tabak yatırılmaz. Kaşığın kenarına bırakılması, yemeğin bittiği anlamına gelir.

77 Restoran ve yemek adabı
Pilav çatalla yenir. Çatal-bıçak el değiştirebilir. Pilav çatalla yenirken bıçakla destek verilebilir. Börek vs. sağ elde bıçak, sol elde çatalla yenir.

78 Restoran ve yemek adabı
Balık bıçağı sadece balığın kılçığını ayıklamak için kullanılır. Balık bıçağı yoksa bunu ekmek parçası ile yaparız.

79 Restoran ve yemek adabı
Balığın önce kılçığı tamamen çıkarılır, sonra parça parça yenir. Balık çatalla yenir ancak kılçık elle çıkarılır ve tabağın kenarına bırakılır.

80 Restoran ve yemek adabı
Tavuğun derisi yenmek istenmiyorsa, deri çatal ve bıçak yardımıyla ayrılır. Tek kesim, tek lokma prensibi uygulanır. Ağıza istenmeyen bir lokma (taş, kıl vs.) gelirse, kağıt peçeteyle çıkarılır ve görülmeyecek bir yere konulur.

81 Restoran ve yemek adabı
Elde çatal bıçak, ağızda lokma varken konuşulmaz. Sağdaki içecekler bize aittir. Soldaki yiyecekler bize aittir. Yiyecek servisi soldan yapılır. Boş tabaklar sağdan alınır.

82 Restoran ve yemek adabı
İçecek servisi sağdan yapılır, sağdan kaldırılır. Boşalan su veya meyve bardağı garson tarafından doldurulur.

83 Restoran ve yemek adabı
Çok delikli olan tuz, tek delikli olan karabiberdir. Tuzluk ve diğer istenen malzemeler elden ele verilmez. Uzanabileceği yere bırakılır. Yemeği tadmadan tuz atılması görgüsüzlüktür.

84 Restoran ve yemek adabı
Çatal ve bıçağın peçete ile silinmesi görgüsüzlüktür. Yemek çatalıyla tatlı yenmez.

85 Restoran ve yemek adabı
Bize has ekmek tabağı varsa bir parça ekmek bölünür, gerisi bırakılır. Şayet ortak bir tabaktan alınıyorsa, ekmeğin kalanını tabağımıza koyarız. Masa üstüne konmaz.

86 Restoran ve yemek adabı
Bütün sebze yemekleri ve köfteler çatal ile yenilir. Bıçağa ihtiyaç varsa çatalın kenarı kullanılır. Yoğurt kaşıkla yenir.

87 Restoran ve yemek adabı
Garsonla yüz yüze iletişim kurulur, Mimikler ile anlaşılır, el ile çağırmamak gerekir. El kol hareketi yapılmaz, Hop, hışşşt denmez.

88 Restoran ve yemek adabı
Protokolde kürdan olmaz. Diğer zamanlarda sol el perde yapılarak kullanılabilir. Peçetenin içine bırakılır, masa üstüne veya kül tablasına bırakılmaz.

89 Restoran ve yemek adabı
Eş ile gidiyorsak karşılıklı oturulur. Sosyal yemeklerde eşler yanyana oturur. Eş (bayan) erkeğin sağında oturur. Kalabalığa erkeğin yönü dönük olmalıdır.

90 Restoran ve yemek adabı
Bahşiş, yemek çok beğenilmişse %10, normalde %5 olmalıdır. Restoranda yemeği bayan söylemez, bey onun adına söyler. Erkekler pardüselerini vestiyere bırakır. Bayanlar yanına alabilir.

91 T.C. İL PROTOKOL LİSTESİ Vali Orgeneral, oramiraller; TBMM üyeleri Mahallin en büyük komutanı, general ve amiraller, garnizon komutanı Belediye başkanı Cumhuriyet Başsavcısı, Adlî Yargı Adalet Komisyonu Başkanı, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Üniversite rektörleri, Baro Başkanı. Rektör yardımcıları, fakülte dekanları Genel ve katma bütçeli kuruluşların genel müdürleri Valilikçe belirlenen sayıda Garnizon Komutanınca tespit edilecek silahlı kuvvetler mensupları Vali yardımcıları, il emniyet müdürü, ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanları Hakimler, savcılar, noter odası başkanı, İktidar partisi, ana muhalefet partisi ve TBMM’de grubu bulunan diğer partilerin İl/İlçe başkanları (alfabetik) Dekan yardımcıları, enstitü ve yüksek okul müdür yardımcıları ile üniversitelerce belirlenecek diğer öğretim üyeleri Bakanlık Müfettişleri, Hesap Uzmanları, Sayıştay Denetçileri Bakanlıkların il/ilçe teşkilatındaki bölge ve il/ilçe müdürleri Başkanlık, Genel Müdürlük müfettişleri Resmi banka müdürleri (TCZB Müdürü) KİT ve TRT üst yöneticileri TBMM’de grubu bulunmayan siyasî partilerin il/ilçe başkanları (alfabetik sıraya göre) İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri İldeki/İlçedeki mesleki kuruluşlar ve en fazla üyeye sahip basın kuruluşunun temsilcileri Özel banka müdürleri Kamu yararına çalışan dernek başkanları (Kızılay, THK Başkanı vd).

92 İLÇE PROTOKOL LİSTESİ 1. KAYMAKAM TBMM Üyeleri, general ve amiraller 2. Garnizon komutanı 3. Belediye başkanı 4. Cumhuriyet Başsavcısı 5. Rektör/Dekan, yüksek okul müdürü 6. Genel müdürler 7. Kaymakamca belirlenen sayıda Garnizon Komutanınca seçilen Silahlı Kuvvetler mensupları 8. İlçe emniyet müdürü / amiri 9. Belde belediye başkanı 10. Hakimler, savcılar 11. İktidar partisi, ana muhalefet partisi ve TBMM’de grubu bulunan diğer partilerin İl/İlçe başkanları 12. Dekan yardımcıları, yüksek okul müdür yardımcıları, üniversite öğretim üyeleri 13. Bakanlık Müfettişleri, Sayıştay Denetçileri 14. Bakanlıkların ilçe teşkilatındaki müdürleri 15. Başkanlık, Genel Müdürlük müfettişleri 16. Resmi banka müdürleri (TCZB Müdürü) KİT ve TRT üst yöneticileri 17. TBMM’de grubu bulunmayan siyasî partilerin il/ilçe başkanları (alfabetik sıraya göre) 18. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri 19. İldeki/İlçedeki mesleki kuruluşlar ve en fazla üyeye sahip basın kuruluşunun temsilcileri 20. Özel banka müdürleri 21. Kamu yararına çalışan dernek başkanları (Kızılay, THK Başkanı vd).

93 TEŞEKKÜR EDERİM ALİ ŞEYH ÖZDEMİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

94 GÖLBAŞI ARGE


"GÖLBAŞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları