Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CÜMLENİN ÖZELLİKLERİ VE NOKTALAMASI. Yarın gittim ama dün de seni arayacağım. Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı? Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CÜMLENİN ÖZELLİKLERİ VE NOKTALAMASI. Yarın gittim ama dün de seni arayacağım. Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı? Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı?"— Sunum transkripti:

1 CÜMLENİN ÖZELLİKLERİ VE NOKTALAMASI

2 Yarın gittim ama dün de seni arayacağım. Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı? Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı?

3 Ah arkadaşlar ne kadar da güzel konuşup anlaşıyorsunuz?

4 Çocuklar söylediklerimizin ve yazdıklarımızın tam olarak anlaşılması için anlamlı cümleler kurmalıyız.

5 Duygu, düşünce, haber, istek ve hayallerimizi bildiren sözcük veya sözcük dizisine cümle denir.

6 Cümleler farklı durumları ifade ederler.Örneğin;

7 Seni çok özledim. Cümlesi bir duyguyu ifade eder.

8 Yarın dans kursum başlıyor. Cümlesi bir haberi ifade eder.

9 Hadi odun kıralım. Cümlesi bir isteği ifade eder.

10 Sağlıklı ve düzenli beslenmeliyiz. Cümlesi bir düşünceyi ifade eder.

11 Sadece bir sözcükten oluşan cümleler vardır.

12 Gördüm.

13 Ağladı.

14 Uyuduk.

15 Kaydım.

16 Okudum.

17 Haaa!Unutmayın her sözcük cümle değildir ama…

18 Kardan adamı

19 Resimdeki

20 Küçük trenin

21 Bütün arkadaşlar

22 Anlatmak istediklerinizi tam ve doğru anlatan cümleler kurmalıyız. unutmayın sakın ha sonra kızarım.

23 Sözcüklerin anlamlı bir cümle olabilmesi için şöyle sıralanmalıydı ördü annem bana kazak annembana kazak ördü

24 sadece Sözcüklerin anlamlı bir cümle olabilmesi için şöyle sıralanmalıydı. sadece hafta sonu televizyon izliyoruz

25 işaretlerini doğru noktalama kullanmalıyız Sözcüklerin anlamlı bir cümle olabilmesi için şöyle sıralanmalıydı.

26 tıka doldurdu çantasını basa çantasını basatıkadoldurdu

27 mutlaka mutlaka her hergün gün kitap kitap okuyor okuyor

28 CÜMLENİN YAZIMI VE NOKTALAMASI

29 Çocuklar unutmayın her cümle büyük harfle başlarrrrr.

30 Cümlenin sonuna nokta(.), soru işareti(?) veya ünlem işareti (!) koyulur.

31 Her gün kuş avlıyor.

32 Her hafta tiyatroya gideriz.

33 Bu gece çok kar yağdı.

34 Dersini bitirdin mi?

35 Baba yemek pişti mi?

36 Yavru yılanı gördün mü?

37 Hey ! Uyan artık.

38 İmdat ! Hortum buraya doğru geliyor.

39 Eyvah ! Gene işe geç kaldım.

40 Çocuklar cümleleriniz çok uzun olmamalıdır.

41 Çok uzun olursa anlatmak istediklerinizi tam ifade edemezsiniz.

42 Çocuklar cümleleriniz çok kısa da olmamalıdır.

43 Gereksiz ve eksik sözcük kullanırsanız da anlatacaklarınızı anlatamazsınız.

44 Unutmadan noktalama işaretlerini de doğru yerde kullanmalısınız.

45 BİRAZ DA UYGULAMA YAPALIM MI?

46 Aşağıdaki ifadelerden hangisi cümledir? En azından merdivenlere En azından merdivenlere Bütün aile pikniğe Bütün aile pikniğe Üçüncü sınıfta okuyorum. Üçüncü sınıfta okuyorum.

47 Aşağıdaki ifadelerden hangisi cümledir? Dergiye abone olduk. Dergiye abone olduk. Bir bardak sıcak süt Bir bardak sıcak süt Kağıttan gemi mi Kağıttan gemi mi

48 Aşağıdaki ifadelerden hangisi cümledir? Çocuklar kahkahalar atarken Çocuklar kahkahalar atarken Başım çok ağrıyor. Başım çok ağrıyor. Çöpleri her akşam Çöpleri her akşam

49 Aşağıdaki ifadelerden hangisi cümledir? Siz buraya mı taşındınız? Siz buraya mı taşındınız? Yarın eve erken Yarın eve erken Her gün mutlaka kitap Her gün mutlaka kitap

50 Aşağıdaki ifadelerden hangisi cümledir? Hasta olduğundan Hasta olduğundan Öğretmenler odasına bakarak Öğretmenler odasına bakarak Mavi gömlek sana yakışmış. Mavi gömlek sana yakışmış.

51 Şimdide verilen kelimelerle anlamlı cümleler anlamlı cümlelerOluşturunuz.

52 büyüdü - oldu - çocuk - delikanlı Delikanlı büyüdü oldu çocuk. Delikanlı büyüdü oldu çocuk. Çocuk oldu büyüdü delikanlı. Çocuk oldu büyüdü delikanlı. Delikanlı büyüdü çocuk oldu. Delikanlı büyüdü çocuk oldu.

53 çizgili – bozuldu – fermuarı - pantolonun Bozuldu fermuarı pantolonun çizgili. Bozuldu fermuarı pantolonun çizgili. Fermuarı bozuldu pantolonun çizgili. Fermuarı bozuldu pantolonun çizgili. Çizgili pantolonun fermuarı bozuldu. Çizgili pantolonun fermuarı bozuldu.

54 güzel – söylüyordu – çok - şarkı Şarkı çok güzel söylüyordu. Şarkı çok güzel söylüyordu. Çok güzel şarkı söylüyordu. Çok güzel şarkı söylüyordu. Güzel çok şarkı söylüyordu. Güzel çok şarkı söylüyordu.

55 nöbet – koridorda – tuttu - öğretmen Öğretmen koridorda nöbet tuttu. Öğretmen koridorda nöbet tuttu. Koridorda nöbet öğretmen tuttu. Koridorda nöbet öğretmen tuttu. Nöbet koridorda tuttu öğretmen. Nöbet koridorda tuttu öğretmen.

56 serinlediği – hırka – için – hava - giydi serinlediği – hırka – için – hava - giydi Hırka giydi serinlediği için hava. Hırka giydi serinlediği için hava. Serinlediği için hava giydi hırka. Serinlediği için hava giydi hırka. Hava serinlediği için hırka giydi. Hava serinlediği için hırka giydi.

57 çabuk – bir – çocuktur - öğrenen Ahmet çabuk – bir – çocuktur - öğrenen Ahmet Öğrenen bir çocuktur Ahmet çabuk. Öğrenen bir çocuktur Ahmet çabuk. Bir çocuktur öğrenen çabuk Ahmet. Bir çocuktur öğrenen çabuk Ahmet. Ahmet çabuk öğrenen bir çocuktur. Ahmet çabuk öğrenen bir çocuktur.

58 gül – demet – aldım – bir - anneme Aldım bir demet gül anneme. Aldım bir demet gül anneme. Bir gül demet aldım anneme. Bir gül demet aldım anneme. Anneme bir demet gül aldım. Anneme bir demet gül aldım.

59 “Aman çocuğum yerler kayıyor ” cümlesinin sonuna hangi noktalama işareti konulur? ünlem işareti ünlem işareti soru işareti soru işareti nokta

60 Aşağıdakilerden hangisi cümle değildir? Sınıfa girdi. Sınıfa girdi. Sabah okula. Sabah okula. Dersi dinlemedi. Dersi dinlemedi.

61 “Senin kalemin yeni mi?” cümlesinden hangi sözcük çıkarılırsa cümlenin anlamı değişmez? kalemin senin yeni yeni

62 Hangi cümlenin sonuna yanlış bir noktalama işareti konmuştur? Hangi sınıfta okuyorsun? Hangi sınıfta okuyorsun? Yaşasın teyzem bize geliyor! Yaşasın teyzem bize geliyor! Bu kitabın yazarı kim? Bu kitabın yazarı kim?

63 Aşağıdaki sözcüklerden hangisi ile cümle oluşturulabilir? yere – su – düştü -bardağı yere – su – düştü -bardağı sınıfa –bizim – unutup - koşarak sınıfa –bizim – unutup - koşarak çocuklar – ilk – bahçede - önce çocuklar – ilk – bahçede - önce

64 “kalabalıktı – oldukça – mağaza – ile – bugün” sözcükleriyle bir cümle oluşturulsa hangisi kullanılmaz? mağaza ile bugün bugün

65 Aşağıdakilerden hangisi istek bildiren bir cümledir? Bugün Ece gelecek. Bugün Ece gelecek. Okula kedimle gitsem. Okula kedimle gitsem. Salonda kitap okuyor. Salonda kitap okuyor.

66 Aşağıdakilerden hangisinin sonuna soru işareti gelmemelidir? Oraya ne kadar zamanda gideriz? Oraya ne kadar zamanda gideriz? Bu defteri mi kullanacaksın? Bu defteri mi kullanacaksın? Bu sandalyeye oturabilirsiniz? Bu sandalyeye oturabilirsiniz?

67 “yerleştirdi – özenle – fotoğraflarını albüme ” sözcükleriyle bir cümle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulursa son sözcük hangisi olur? özenle fotoğraflarını yerleştirdi yerleştirdi

68 “Burcu evde ………saklandı.” cümlesinde noktalı yere hangi sözcük gelirse soru cümlesi olur ? dolaba mutfağa nereye nereye

69 “………… annem kurabiye yaptı.” cümlesinde noktalı yere hangi sözcük gelemez? yarın dün bugün bugün

70 “Müzik dinledik.” cümlesinde müziği dinleyen kimdir? oooo biz siz siz

71 Evet evet doğru bildin

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

93

94

95 Hayır yanlış oldu işte


"CÜMLENİN ÖZELLİKLERİ VE NOKTALAMASI. Yarın gittim ama dün de seni arayacağım. Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı? Niçin güzelce yemeye ve gezmeye aradı?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları