Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B U R U N M e h m e t A l i Y I L D I Z H A N. OYOYüzümüzün ön tarafında, üst dudak ile alın arasında bulunan burun, kıkırdak ve kemikten oluşur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B U R U N M e h m e t A l i Y I L D I Z H A N. OYOYüzümüzün ön tarafında, üst dudak ile alın arasında bulunan burun, kıkırdak ve kemikten oluşur."— Sunum transkripti:

1 B U R U N M e h m e t A l i Y I L D I Z H A N

2 OYOYüzümüzün ön tarafında, üst dudak ile alın arasında bulunan burun, kıkırdak ve kemikten oluşur.

3

4 OBOBurun sapan kemiği ve devamındaki kıkırdaklar sayesinde iki boşluğa ayrılmıştır.

5 OKOKafatası kemikleri içinde, buruna açılan boşluklar yani sinüsler bulunur. Bu boşluklar, alınan havanın ısınmasını sağlar.

6 OBOBurun boşluğunda mukus salgılayan hücreler ve kıllar bulunur. Salgılanan mukus havanın nemlenmesini ve ısıtılmasını sağlarken, burun kılları ise havanını içindeki tozları tutarak temizlenmesini sağlar.

7 OBOBurun boşluğunun üst kısmında koku alma alanı olan sarı bölge bulunur. Bu bölgede çok sayıda koku almacı bulunur.

8 Burunun görevleri Soluk alma Koku alma

9 Nasıl koku alınır? OKOKokunun alınması için cisimlerin buharlaşabilmesi bir başka deyişle o cisimden koku taneciklerinin gaz halinde havaya karışması gerekir.

10 OCOCisme ait gaz molekülleri sarı bölgedeki mukus içinde çözünür.

11 OBOBunun sonucunda da duyu hücreleri uyarılarak, uyartı sırasıyla ilgili sinirlere, ardından da beyindeki koku merkezine iletilir. Merkeze gelen uyartılar değerlendirilerek anlamlı hale getirilir.

12 Havaya karışan koku tanecikleri Burun delikleriBurun boşluğu Mukusta çözünür Sarı bölgeKoku almaçları Koku alma duyu merkezi

13 Ayrıca sarı bölgede bulunan koku hücreler i çabuk yorulduğundan uzun süre aynı koku alınamaz. Koku duyusunun yorulması, insanı kötü kokulardan koruyan bir sigortadır. NOT

14 Burun Sağlığı OBOBurnumuzla alakalı en çok görülen rahatsızlıklar kemik eğriliğidir. Bu rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak hasta burnundan kısıtlı olarak nefes alır ve yaşam kalitesi düşer. Kemik eğriliği ameliyat ile tedavi edilebilir.

15 OAOAyrıca burun çevresindeki kemiklerin içindeki sinüslerin iltihaplanmasıyla sinüzit oluşur. Baş ağrılarına ve mukus sıvısında akıntılara sebep olabilir. Doktorun öngöreceği ilaçlar ile tedavisi mümkündür.

16 OAOAyrıca grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da koku ve nefes almayı engelleyen rahatsızlıklardır.

17 Burun sağlığı için yapmamız gerekenler

18 OBOBurun damlası vb. ilaçlar doktor tavsiyesine göre kullanılmalı

19 OBOBulunduğumuz ortam havalandırılmalı ve nemlendirilmeli OSOSoluduğumuz havanın temizliğine dikkat etmeli

20 OÇOÇok keskin kokular koklanmamalı

21 OBOBurun sivri uçlu cisimlerle karıştırılmamalı

22 OAOAyrıca alınan havayı temizleyen burun kılları kopartılmamalı

23 SORU

24 OAOAşağıdakilerden hangisi, koku alan duyu hücrelerinin çabuk yorulmalarının nedenidir? A. A Aynı kokunun uzun süre alınamaması B. K Kokulara daha duyarlı olmak C. F Farklı kokuları çabuk ayırt etmek D. A Aynı kokunun uzun süre alınması

25 Yanlış

26 D o ğ r u

27 SSarı bölgede bulunan koku hücreleri çabuk yorulduğundan uzun süre aynı koku alınamaz. KKoku duyusunun yorulması, insanı kötü kokulardan koruyan bir sigortadır. BBu nedenle doğru cevap A seçeneğidir.

28 http://www.sorularlarisale.com/show_image.php?filenam e=images/articles/14301.jpg&width=300&height=300 http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/0x0/55eb430ff018fbb8 f8b5c854.gif http://www.alinterikimya.com/yuklenen_dosyalar4/image s/Urunler/Alinteri-Tuz-Ruhu/DSC02234.jpg http://www.erguven.net/medya/www.erguven.net duyu_organlarimiz_(73).JPG http://ders.eba.gov.tr/proxy/MSStudentPlayer_v0.0.30 /index.html#/main/curriculum/true/3/7/feny/1/3?cur rID=311a35d1d901ba6066112868364208d6&viewSt ate=viewStateResources&openWorkplan=false http :// www.salom.com.tr/haber-84186- bahar_aylarinin_gelisini_mujdeleyen_alerjik_nezle.html


"B U R U N M e h m e t A l i Y I L D I Z H A N. OYOYüzümüzün ön tarafında, üst dudak ile alın arasında bulunan burun, kıkırdak ve kemikten oluşur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları