Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 17 SU DEPOLAMA VE DAĞITMA SİSTEMLERİ GİRİŞ Su dağıtım sistemlerinin tasarımı ve planlanması aşağıda belirtilen aşamaları içermektedir:  Su ihtiyacının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 17 SU DEPOLAMA VE DAĞITMA SİSTEMLERİ GİRİŞ Su dağıtım sistemlerinin tasarımı ve planlanması aşağıda belirtilen aşamaları içermektedir:  Su ihtiyacının."— Sunum transkripti:

1

2 BÖLÜM 17 SU DEPOLAMA VE DAĞITMA SİSTEMLERİ

3 GİRİŞ Su dağıtım sistemlerinin tasarımı ve planlanması aşağıda belirtilen aşamaları içermektedir:  Su ihtiyacının belirlenmesi (yangın dahil)  Servis basınçlarının belirlenmesi  Boru şebekesinin tasarımı  Depolama tanklarının tasarımı  Pompa seçimi  Şebeke analizi  Sıhhi kontrol

4 GİRİŞ Bu aşamalar bölüm kapsamında detaylı olarak anlatılacaktır.

5 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ Su dağıtım sisteminin planlanması ve tasarımında kullanılan terimler Tablo 17.1’de açıklanmaktadır.

6 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ

7  Yangın Debisi

8 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ  Yangın Debisi

9 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ  Yangın Debisi

10 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ  Pik Saatlik İhtiyaç Pik saatlik debi sıcak yaz günlerinde bahçe sulamayı da içeren özel koşulları temsil edecek şekilde toplum genelinin ihtiyaçlarını içerecek şekilde tanımlanabilir.

11 SU İHTİYACI TAHMİNLERİ  Günlük Maksimum Debi  Tasarım Debisinin Belirlenmesi

12 SERVİS BASINÇLARI Ana borulardaki su basınçları belirli bir aralıkta olmalıdır. Eğer basınç çok düşükse, tesisat uygun olarak çalışmayabilir. Eğer basınç çok yüksekse, bağlantılarda sızıntı olup, vana yatakları aşınabilir ve sıcak su ısıtmada kullanılan düşük basınçlı boşaltma vanalarında problem olabilir.

13 SERVİS BASINÇLARI  Tasarım Kriterleri

14 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI Şebeke tasarımında dikkate alınması gereken birçok unsur arasından aşağıda belirtilenler bu bölümde anlatılacaktır.

15 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Boru Malzemesinin Seçimi  Düktil Font Boru (DFB):  Polivinil Klorür (PVC) Boru:  Yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) Boru:  Boru Çapı ve Yerleşimi  Tasarım Eşitlikleri

16 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Basit Şebeke Değerlendirmesi Boru şebekesinin tasarımındaki aşamaları tanımlamak için basitleştirilmiş şebeke değerlendirmesi yararlı olacaktır.

17

18 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Basit Şebeke Değerlendirmesi

19 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Vana Seçimi

20

21 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Vana Seçimi

22 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Vana Seçimi

23 BORU ŞEBEKESİ TASARIMI  Vana Seçimi

24 HAZNE TASARIMI  Hazne Terminolojisi

25 HAZNE TASARIMI  Hazne Yeri

26

27 HAZNE TASARIMI  Tank Su Seviyeleri  Hacim  Dengeleme Hacmi

28 HAZNE TASARIMI  Yangın Hacmi

29 HAZNE TASARIMI  Hazne Elemanları

30

31 HAZNE TASARIMI  Su Kalitesi  Saha Deneyimleri

32 POMPA SEÇİMİ Pompa seçiminin temelleri Bölüm 3’te detaylı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde sadece pompa tipleri, borulama, paralel ve seri işletme, pompa seçim kriterlerinin özeti ve tipik işletme prosedürleri üzerinde durulacaktır.

33 POMPA SEÇİMİ  Pompa Tipi  Değişken hızlı pompalar:  Borulama:  Paralel ve Seri İşletme  Pompa Seçimi Özeti  Tipik İşletme Prosedürü

34

35

36

37

38 ŞEBEKE ANALİZİ En küçükler hariç tüm sistemlerde, boru şebekesi kapalı gözler içerir. Bunlar, boru sisteminin birçok noktada bağlantısı bulunan bir ağ oluştururlar.

39 ŞEBEKE ANALİZİ  Şebeke Kavramı  İskeletleştirme

40 HALK SAĞLIĞININ KORUNMASI  Deponun Sağlık Açısından Korunması  Ana Su Borusunun Sağlık Açısından Korunması

41


"BÖLÜM 17 SU DEPOLAMA VE DAĞITMA SİSTEMLERİ GİRİŞ Su dağıtım sistemlerinin tasarımı ve planlanması aşağıda belirtilen aşamaları içermektedir:  Su ihtiyacının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları