Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İslamın Şartı: Zekat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 8. Sınıf 2.Ünite R.A.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İslamın Şartı: Zekat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 8. Sınıf 2.Ünite R.A."— Sunum transkripti:

1 İslamın Şartı: Zekat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 8. Sınıf 2.Ünite R.A.

2 Zekat  Ne demek?

3 Zekatın sözlük anlamı

4

5  Temizlenmek,  Arınmak,

6 Zekat Kalbi Nelerden Temizler?

7 Zekat, kalbi temizlediği gibi malı da temizler.

8 Zekat, toplum u da temizler.

9 Zekatın bir başka sözlük anlamı

10

11 Zekatın sözlük anlamları Artmak Çoğalmak Bereket Temizlenmek Arınmak

12

13 Zekat (az sonra gelecek her resim, aşağıdaki bir kelimeyi karşılayacak)  Zengin müslümanların,  mallarından ya da paralarından bir kısmını,  Allah rızası için,  yılda bir kez,  ihtiyaç sahibi kimselere vermesidir.

14 Zekatın Terim Anlamı

15 Zekat  Zengin müslümanların,  mallarından ya da paralarından bir kısmını,  Allah rızası için,  yılda bir kez,  ihtiyaç sahibi kimselere vermesidir.

16 Zekat: «İslamın ………….südür» Hz. Muhammed

17

18 Zekat, malın iyisinden verilmelidir.

19  Bazı ibadetler, beden ile yapılır.  Bazıları, hem beden ile hem de mal ile yapılır.  Zekat …….. ile yapılan bir ibadettir.

20  İnsanlar arasında maddî imkân bakımından doğan derin uçurum ları azaltır.

21  Zenginle fakir arasındaki fark azaltılmazsa toplumda sosyal sıkıntılar başlayabilir

22 bize zekat veyiy mişin? Be- been miii? Arkadaşlar, sizce bu çocuk zekat vermekle yükümlü mü?

23 Zekatı Kimler Verir?  (KARTONA HAZIRLADIĞINIZ ÇİZİMLERİ GÖSTERİNİZ. Anlattıkça çizimleri panoya iğneleyin.: 1.Kartona çizdiğiniz yetişkin bireyi gösterin, panoya iğneleyin. 2.Müslüman olduğunu göstermek için cebinizden gerçek bir takke çıkarın ve panoya ekleyin. 3.Asli ihityaçları gösteren çizimleri iğneleyin(ev- yiyecek-içecek-kitap-kıyafet.. ) 4. Kartona çizdiğiniz altın kesesini panoya iğneleyin (85 gr altın veya dengi para-mal) )

24 Baba bu yıl zekatını bana verirsin değil mi? Baba oğluna zekat veremez akıllım. O yüzden babam zekatını bana verecek Kim Haklı?

25 Şerafettin Bey Zekatını Kimlere Veremez? Anne-baba, dede-nine, eş, çocuk, torun

26 Zekat kimlere verilir? Tevbe 60

27  1.Miskinlere (çalışamayacak kadar muhtaçlara)  2.Fakirlere,  3.Borçlulara,  4.Yolda kalmışlara,  5.Allah yolunda mücadele edenlere,  6.Zekat toplama memurlarına…. Verilir.

28 Zekat kimlere verilir? Tevbe 60 Afrika’da Allah rızası için katarakt tedavisi yapan doktor Necip Suriyeli çocuklara ücretsiz eğitim veren, öğretmen Nuri Akıllı telefonlar için, namaz uygulaması programlayan, mühendis Rıdvan Sizce, Necip, Nuri, Rıdvan Allah yolunda çalışanlardan sayılır mı? Allah yolunda çalışmak- çabalamak ne demektir?

29 Zekat kimlere verilir? Tevbe 60  Miskinlere (çalışamayacak kadar muhtaçlara)  Fakirlere,  Borçlulara,  Yolda kalmışlara,  Allah yolunda mücadele edenlere,  Zekat toplama memurlarına…. Verilir.

30 Zekat verirken… Önce en yakınlarımızdan başlayalım

31 Nelerden zekat verilir? 40’da 1 Küçükbaş (Koyun, keçi)

32  Altın, gümüş, küçük baş 40’da 1

33 Büyükbaş’ta:  Sığır, manda otuzda bir. Kızım tabağını iyice sıyır bakayım. Manda etleri kalmış. Hayır anne.. O tuz.. Manda eti değil.

34  5 deve için -----------------

35  Bu onda bir, kırkta bir, otuzda bir gibi oranlara = N İ S A B miktarı diyoruz.  Nisab= Nisbet, nisbe, oran…

36  Tarım ürünlerinin 1/10i aşara (10)  öşür (onda bir)

37 İyi de gardaş Ben şekil A dan anlaşıldığı gibi karadenizliyim Şekil A Ee si..Bizim memlekette su gökten güldür güldür geliyor. Sulama masrafları yapmıyorum. Gübreye de ihtiyaç yok bizim köyde. Anlayacağın bizim tarlaya hiç masraf yapmıyorum. Antepli Seyfi ise sulamaya, gübreye bir sürü masraf yapıyor. Şincik onla ben aynı oranda mı zekat vereceğiz?

38 Tarlaya Masraf Yapmayan Trabzonlu Remzi ve Masraf Yapan Antepli Seyfi

39  Tarlaya masraf yapmayan: 1/10 oranında,  Tarlaya masraf yapan ise: 1/20 oranında zekat verir.  Masraf yapan daha az zekat verir.

40 Soru 1  ( Temel ihtiyaçlardan ve borç lardan sonra 160 g altın a sahip bir Müslüman zekat vermek istiyorsa ne yapmalı?)

41 Cevap:

42 Soru 2 Doğru mu yanlış mı?  Sığır ve mandanın nisab miktarı aynıdır. Kızım tabağını iyice sıyır bakayım. Manda etleri kalmış. Hayır anne.. O tuz.. Manda eti değil.

43 Soru 3  Doğru mu yanlış mı?  7 devesi olan Ahmet amcanın zekat nisap miktarı 1/5 devedir? Yok deve değil.. Koyun ya da keçi

44 Soru 4 Doğru mu yanlış mı?  65 koyun ve 35 mandası olan kişi 2 koyun ve 1 manda verir.

45 Konuşma Baloncuklarında Sizce Neler Yazıyor?

46

47 Bakara Sûresi 271. Ayet açıktan gizlice  « Eğer açıktan sadaka verirseniz ne güzel! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter Allah yapmakta olduklarınızı bilir.»

48  «ÖYLEYSE yetimi sakın üzme. İsteyeni sakın azarlama» Duha suresi 9,10

49 Bakara Suresi 262. ayet  Allah katında, Mallarını, arkasından başa kakmayan, Allah yolunda, harcayıp da, kimselerin, ödülleri, fakirlerin gönlünü kırmayan, vardır.  ve onlar, Onlara, korku, üzülmeyeceklerdir. yoktur, Ayetin kelimeleri karışmış. Düzeltelim ;)

50 Bakara Suresi 262. ayet  Mallarını Allah yolunda harcayıp da, arkasından başa kakmayan fakirlerin gönlünü kırmayan kimselerin, Allah katında ödülleri vardır.  Onlara,, korku yoktur, ve onlar,, üzülmeyeceklerdir.,

51 2013-2014 Teog I  Zekatın veriliş miktarı bakımından aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklıdır? A) Koyun ve keçi B) Altın ve gümüş C) Para ve me nk u l değerler D) Toprak ürünleri Menkul : Nakledilir mallar, taşınırlar. (elmas, zümrüt…) 1/40 1/10

52 Z.M.K. Güvenlik Şirketi ZMKZMK ekat alları orur Arabalarımızı ve arsalarımızı en güvenilir güvenlik şirketine emanet ettik Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurmuş: «Zekat vererek, mallarınızı koruma altına alın.» Arkadaşlaaar. ZMK diye güvenlik şirketi olsa, açılımı sizce ne olurdu?

53 NEE? Zekatı herkese göstere göstere mi vermiş? Dinimizce en güzeli, gösteriş yapmadan, kimsenin onurunu incitmeden vermek «Sağ elin verdiğini sol el örmemeli» Sol el görmemeli.»

54


"İslamın Şartı: Zekat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 8. Sınıf 2.Ünite R.A." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları