Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 3 SU ALMA YAPILARI GİRİŞ Su alma yapıları; göller, barajlar veya nehirlerde ya da bitişiğinde su çekme maksadıyla inşa edilen yapılardır. Suyun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 3 SU ALMA YAPILARI GİRİŞ Su alma yapıları; göller, barajlar veya nehirlerde ya da bitişiğinde su çekme maksadıyla inşa edilen yapılardır. Suyun."— Sunum transkripti:

1

2 BÖLÜM 3 SU ALMA YAPILARI

3 GİRİŞ Su alma yapıları; göller, barajlar veya nehirlerde ya da bitişiğinde su çekme maksadıyla inşa edilen yapılardır. Suyun genelde, bir ızgara veya elekten geçerek içeri girdiği bir ağza ve suyu terfi merkezine* ileten bir kanala sahiptir.

4 GİRİŞ

5 TASARIM ESASLARI  Emniyet  Kapasite  Konum  Su Alma Tipleri  Göller ve Barajlar.  Nehirler.  Kanallar Alt Başlıklar

6 TASARIM ESASLARI

7

8

9

10

11

12

13

14 TASARIM KRİTERLERİ  Tasarım Kapasitesi Alt Başlıklar  Plan  Su Alma Kulesi  Konum.  Su Alma Ağızları.  Kapaklar.  Kaba Izgaralar.  İnce Izgaralar.

15 TASARIM KRİTERLERİ

16

17

18  Su Alma Yapısı  Kanal Kanal, ya bir tünel ya da bir boru olabilir. Genellikle, cazibeli akış olacak şekilde tasarlanır.

19

20 TASARIM KRİTERLERİ  Kıyı Su Alma Yapısı  Emme Haznesi Emme haznesi*, muayene ve bakım için bir kısmı hizmet dışına alınabilecek şekilde birden çok bölmeli yapılmalıdır.

21 TASARIM KRİTERLERİ

22

23  Pompa Özellikleri Düşük terfi yüksekli pompa istasyonunda kullanılan en yaygın pompa, Şekil 3-11’de gösterilen düşey türbinli pompadır.

24

25 Su, süzgeç veya ızgaradan geçerek pompaya girer, pompa çanağı içerisinde bulunan bir veya daha fazla pervane yardımıyla terfi ettirilir (Şekil 3-12). TASARIM KRİTERLERİ  Pompa Özellikleri

26

27 TASARIM KRİTERLERİ  Pompa Özellikleri Pompa Tahriki. Gerekli pompa güç tüketimi aşağıdaki denklemden bulunur:

28 TASARIM KRİTERLERİ  Pompa Özellikleri  Pompa Kapasitesi. Diğer Alt Başlıklar  Yük.  Net Pozitif Emme Yükü.  Sistem Yük Eğrileri.  Pompa Seçimi.

29

30

31

32

33

34

35

36

37 TASARIM KRİTERLERİ  Sızdırma Galerisi veya Ranney Kuyuları Jeolojik şartların uygun olduğu durumlarda, sızdırma galerisi veya toplama kuyuları kıyıda veya açıkta yerleştirilebilir.  Yön:  Derinlik:  Boru Malzemesi:  Ağızlık boyutu:  Uzunluk:  Boru Hızı:  Hendek Dolgusu:  Eğim:  Bağlantı Kuyuları:  Yasal ve İdari Düzenlemeler:

38 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Çakıl Silt, kum ve canlıların kabukları gibi aşındırıcı maddeler çakıl olarak adlandırılır. Bu malzemeler çok aşındırıcıdır ve mekanik ekipmanlarda aşırı aşınmaya sebep olurlar ve düşük akımlar sırasında çökelebilirler.

39 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Buz Soğuk bölgelerde, çeşitli şekillerdeki buzlanmaların dikkate alınması gerekmektedir. Yüzey buzları ve buz kütleleri, dış etkilere açık su alma yapılarında yapısal tehlike meydana getirir. Böyle durumlarda batık su alma yapılarının tercih edilmesi bu problemleri azaltır.

40 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Buz

41 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Buz

42 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Zebra Midyeleri Zebra midyesi (Dreissena polymorpha), kabuğunda dalgalı koyu ve açık şeritlere sahip ve ortalama boyu yaklaşık 2.5 cm olan küçük bir çift kabuklu yumuşakçadır.

43 İŞLETME İLE İLGİLİ HUSUSLAR  Balık Girişinin Önlenmesi Balığın su alma yapısına girmesini önlemek için gerekli tedbirler üç farklı yaklaşım ile ele alınabilir:

44 İŞLETME VE BAKIM İyi projelendirilmiş ve inşa edilmiş bir su alma sistemi, çok az işletme ve bakım gerektirir. İşletme ve bakım işleri; ince ızgaralar, pompalar ve kapaklar gibi mekanik ekipmanın düzenli koruyucu bakımını içerir.

45 İŞLETME VE BAKIM

46


"BÖLÜM 3 SU ALMA YAPILARI GİRİŞ Su alma yapıları; göller, barajlar veya nehirlerde ya da bitişiğinde su çekme maksadıyla inşa edilen yapılardır. Suyun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları