Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PSİKOLOJİYE GİRİŞ Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PSİKOLOJİYE GİRİŞ Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş."— Sunum transkripti:

1 PSİKOLOJİYE GİRİŞ Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş

2 PSİKOLOJİNİN TANIMI Kelime anlamı, Latince ruh (psyche) ve bilim anlamına gelen logos kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Psikoloji ruh anlamına gelmez. PSİKOLOJİ: Organizmanın davranışlarını inceleyen pozitif bir bilimdir. Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş

3 PSİKOLOJİ: Organizmanın davranışlarını inceleyen pozitif bir bilimdir. Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş Merkezi Sinir sistemi olan canlılardır. HAYVANLAR İNSANLAR Tek hücreliler hariç (Tek hücrelilerde merkezi sinir sistemi yoktur -Merkezi sinir sistemi olan bir canlı dışarıdan gelen bir uyarana karşı tepki gösterir. -Etkiye karşı tepki gösteren canlılar MSS gelişmiş canlılardır. -Tek hücreli canlılar her durumda aynı tepkiyi gösterirler (Kasılma-Salınma)

4 PSİKOLOJİ: Organizmanın davranışlarını inceleyen pozitif bir bilimdir. Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş Organizmanın herhangi bir etkiye göstermiş olduğu tepkidir. UyarıcıOrganizma Dıştan gelen Fi ziksel uyarıcılar (ses-koku,ışık) İçten gelen Fizyolojik uyarıcılar (açlık-susuzluk-acı Davranış Dışsal-Gözlenen İçsel-Gözlenen veya Gözlenemeyen

5 PSİKOLOJİ: Organizmanın davranışlarını inceleyen pozitif bir bilimdir. Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş Bir bilimin pozitif bir bilim olabilmesi için ele aldığı konuları gözlemleyebilmesi, ölçebilmesi ve deney yapabilmesi gerekir.

6 Psikolojinin Amacı Organizmanın duyuş, düşünüş ve davranışlarının bağlı olduğu kanunlara ulaşarak insan davranışları hakkında önceden ön sezide bulunma imkânı sağlamak. 1) İnsan davranışlarını tanımlama: Bütün bilimler, öncelikle ele aldığı konulara açıklık kazandırmayı amaçlar. Psikolojide, öğrenme nedir? davranış nedir? Zekâ nedir? Yetenek nedir? Vb. sorular sorarak araştırma alanı ile ilgili kavramlara açıklık getirir.

7 2) İnsan davranışlarını anlama ve açıklama: İnsanların niçin ve nasıl davrandığını incelemek. Düşünme, öğrenme, hayal kurma, unutma nasıl olmaktadır? Zeka, yetenek ve kişilik bakımından insanlar arasında ne gibi farklar vardır? İnsan niçin ve ne gibi durumlarda çevresiyle uyumsuzluk göstermektedir? Çevresi yani toplum insanı nasıl etkilemektedir.

8 3) İnsan davranışlarını önceden kestirebilme: Davranışların nedenlerini ortaya koyduktan sonra benzer durumlarda benzer davranışların ortaya çıkacağını önceden tahmin edilebilmesidir. 4) İnsan davranışlarını etkileme ve kontrol etme: Davranışın olumlu yönde gelişmesi için ortaya çıkacak olumsuz durumların kontrol edilmesi ve önlenmesi amaçlanır.

9 5) Kendimizi ve başkalarını daha iyi anlayabilme: Psikoloji bütün bu amaçlarını gerçekleştirebildiği ölçüde; Biz insanlar kendimizi ve başkalarını daha iyi anlayabilme Davranışlar hakkında daha doğru yargılarda bulunabilme Hoşgörülü olabilme, kendi sorunlarımızı çözme ve istendiğinde başkalarının sorunlarının çözümüne yardımcı olma yeteneği kazandırır. Bütün bunlar, daha olgun bir insan ve daha olgun bir toplumun olacağı anlamına gelir.

10 Psikolojinin bilimsel yöntemi şu özellikleri taşır: -Olgusaldır (kişisel sezgilerden bağımsızdır) -Tekil olaylarla değil genellemelere ulaşmakla uğraşır -Bilgileri görelidir (Mutlak doğru yoktur) -Sistemlidir (Konuları belirli bir düzen içerisinde inceler) -Kayıtlı ve birikimlidir (Eski bilgiler temel oluşturur)


"PSİKOLOJİYE GİRİŞ Sakarya Üniversitesi Psikolojiye Giriş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları