Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜMLEŞİK DEVRE ÇİZİM VE TASARIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜMLEŞİK DEVRE ÇİZİM VE TASARIMI"— Sunum transkripti:

1 TÜMLEŞİK DEVRE ÇİZİM VE TASARIMI
Altium Designer 14 TÜMLEŞİK DEVRE ÇİZİM VE TASARIMI Tarık ÖZTÜRK Nazım Gediz AYDINDOĞMUŞ Furkan CANDAN

2 Altium Designer 14 Altium Designer, Altium Software tarafından geliştirilen bir EDA (Electronic Design Automation) aracı, yani otomasyon sistemlerinin elektronik olarak tasarlanmasını sağlayan bir programdır. Başlıca öne çıkaran özellikleri ; Devre çiziminde : Bileşen kütüphanesi yönetimi, tasarım esnasında bileşenlerin elektrik kural ve bağlantı denetimleri, tedarikçiler ile doğrudan etkileşim ile malzeme bilgilerine daha hızlı ulaşım, dışarı netlist aktarma PCB çiziminde : Gelişmiş baskı devre katman yönetimi, zengin bileşen kütüphanesi, otomatik yol çizimi, tasarımı 3B simüle etme, Gerber, ODB++ ve birçok başka formatta kaydetme FPGA tasarımında : FPGA, PCB ve sinyal bütünlüğünün eşzamanlı yürütülmesi, VHDL simülasyonu ve hata ayıklama, belirli gömülü işlemciler için soft processor yazılım geliştirme araçları.

3 Bu Sunumda ; Öncelikle program arayüzünü tanıma, yeni proje ve dosya oluşturma, kullanıma yönelik konfigürasyon yapma anlatılıp, devre çizimine giriş, kütüphaneler, bileşen tasarımı ve PCB tasarımı gibi temel konular ele alınacaktır. Yararlı olması dileğiyle…

4 İlk Görünüm Çalışma Alanı Menü Sekme Kısayollar Liman Navigasyon
Paneller

5 Yenİ proje ve dosya oluşturma
Yeni bir proje oluşturmak için File > New > Project > PCB Project yolu izlenir. Oluşturulan proje, paneldeki Projects sekmesinde görülecektir(*). Proje oluşturulduktan sonra, Sağ Tık > Save Project butonuyla harddiske kaydedilmelidir. Projeye, işiniz ile ilgili bir isim vermeniz tavsiye edilir, zira ileride hatırlamanız açısından kolaylık sağlayacaktır. Projeye devre şeması eklemek için Sağ Tık > Add New to Project > Schematic yolu izlenir. Aynı menüden aynı zamanda PCB sayfası, Devre şeması kütüphanesi ve PCB kütüphanesi de eklenebilir. Devre şeması oluşturulduktan sonra, ona da ayırt edici bir isim verilip kaydedilmelidir. Devrede kullanacağımız malzemeler için Devre şeması kütüphanesi gereklidir. Kütüphaneler, belirli malzemelerin farklı devrelerde kullanıldığı zamanlarda, bileşenleri bir araya toplayıp zaman kazandırdıklarından oldukça yardımcı olurlar. *Eğer gözükmüyorsa, View > Workspace Panels > Projects ile bu sekme açılabilir.

6 DEVRE ŞEMASINA PARÇA EKLEMEK
Artık üzerinde çalışabileceğimiz bir sayfamız var. LP3872 kullanarak bir gerilim düzenleyici çizmeyi deneyeceğiz. Ama önce, tasarımımıza parça eklemeyi görmeliyiz. Devreye parça eklemek için, Projects sekmesinde devre şemasına geçiş yaptıktan sonra çalışma alanında sırasıyla Sağ Tık > Place > Part (veya kısayolu olan P > P yapılır). Açılan pencerede Choose’a tıklanır. Bu menüdeki mühim kısımlar bazı renkler ile belirginleştirilmiştir. Renklerin ne anlama geldiğini aşağıdaki ibarelerden görebilirsiniz. Bileşen Nitelikleri Bileşen Listesi Mevcut Kütüphaneler Yeni Kütüphane 3B Önizleme

7 DEVRE ŞEMASINA PARÇA EKLEMEK
Dikkat çekici aşağı açılan menüde, bileşen içeren mevcut kütüphaneler listelenir. En sık kullanılanlar, Miscallaneous Parts ve Miscallaneous Connectors’dır. Bu kütüphanelerde sıklıkla kullanılan pasif devre elemanları vardır ve önceden ayarlanmış footprint ve 3B çizimlere sahiptir. İstenildiği takdirde bunlar düzenlenebilir. Sol taraftaki menüde ise, seçili kütüphanede bulunan parçalar gözükmektedir. Onun altındaki menüde de seçtiğiniz parçanın niteliklerini görüntüleyebilirsiniz. Sağ tarafta da parçanın PCB’de ve devrede nasıl görüntüleneceği gözükür. Listede olmayan bir kütüphaneyi eklemek isterseniz, … tuşuna tıklayıp, kullanmak istediklerinize tik işareti ekledikten sonra Install’a tıklayınız. Eğer harici kütüphane yüklemek isterseniz, Gözat düğmesine tıklayıp kütüphane(ler)in bulunduğu dizini seçin. Ardından Install’a tıklayın.

8 BİLEŞEN TASARIMI İhtiyacımız olan parça kütüphanelerde bulunmuyorsa bunu kendimiz tasarlamak durumunda kalabiliriz. Bileşen tasarımı iki aşamadan oluşuyor. Parçanın sembolü ve PCB bacak yapısı. Başlayalım ; Devre şeması kütüphanesine geçtikten sonra çalışma alanında Sağ Tık > Tools > New Component’e tıklayın. Biz gerilim düzenleyici LP3872’yi çizeceğiz. Açılan pencereye parça adını yazıp onaylayın. Çizim yapacağımız alan karşımızda. Başka parça çizimine devam etmek veya sıfırdan başlamak için üst menüden Tools’a göz atabilirsiniz. Öncelikle pinleri yerleştireceğiz. Parçanın tüm bağlantıları için gerekli pinler yerleştirilmeli ve pin yapısına, parçanın datasheetinden bakılmalı.


"TÜMLEŞİK DEVRE ÇİZİM VE TASARIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları