Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOSYAL AĞLARDAKİ TEHLİKELER VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOSYAL AĞLARDAKİ TEHLİKELER VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER."— Sunum transkripti:

1 SOSYAL AĞLARDAKİ TEHLİKELER VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

2

3 İstanbul’da inşaat işçisi Erhan A., sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan kandırdığı 8 kız çocuğunun tehditle çıplak görüntülerini çekip cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yakalandı.Polisi harekete geçiren ihbar ise Facebook’un ABD’deki merkezinden geldi.

4 Operasyon, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un ABD'deki merkezinden, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine, 12 yaşındaki bir kız çocuğu adına açılan hesabın sahte olduğu ve kötü amaçlı kullanıldığı bilgisi ulaşmasıyla başladı. Polis, teknik çalışma sonunda hesabın 25 yaşındaki inşaat işçisi Erhan A. tarafından kullanıldığını belirledi.

5 BİLGİSAYARINDA 2 BİN FOTOĞRAF ÇIKTI Erhan A.'nın, yaşları 10 ile 15 arasında değişen 8 kız çocuğunu kandırarak Kadıköy, Üsküdar, Şişli ve Beşiktaş'ta buluştuğu, tehditle çocukların çıplak görüntülerini çektiği, daha sonra da bu görüntülerle şantaj yapıp cinsel istismarda bulunduğu tespit edildi. Siber polisi, bilgisayarın IP numarasından Erhan A.'nın Kadıköy'deki adresini belirledi. Yapılan operasyon ile Erhan A. yakalanarak gözaltına alındı. Zanlının bilgisayarında 2 binden fazla çocuk görüntüsü bulundu.

6 Facebook'tan tanıştılar, dehşet saçtı. Romanya'da korkunç olay! Facebook üzerinden tanışıp buluştuğu kadını ormanlık alana götürüp tecavüz etti. Kadını boğup boynuna tornavida saplayıp ölmeye bırakan adamı, kadının son sözleri teşhis etti.

7 Eliza Dragne, Facebook üzerinden Nicu Alin Cristea ile tanıştı. Genç kadın, Cristea'nın buluşma teklifini kabul etti. Kendini insani yardım görevlisi olarak tanıtan Cristea, vaktini yetim çocuklara adadığını söyledi. İnşaatlarda çalışan adam, kadını bar yerine ormanlık alana götürdü. Burada kadına tecavüz eden adam, kadını dövdü ve boğarak öldürmeye çalıştı. Boynuna tornavida saplayan Cristea, kadın hareketsiz kalınca öldüğünü zannedip, cep telefonunu aldı ve Facebook'tan kendisiyle irtibat kurduğunu gösteren tüm delilleri sildi.

8 30 yaşındaki Eliza, yola sürünmeyi başardı ve polise haber verildi. Polis ve ambulansın ormanlık alana ulaşması saatler sürdü. Hava ambulansıyla hastaneye kaldırılan Eliza hastanede polislere kendisine saldıranın Cristea olduğunu söyledi. Doktorlar yaşatmak için çabalasa da Eliza Dragne komaya girdi ve hayatını kaybetti. Polis, saldırganı evinde arkadaşlarıyla parti yaparken yakaladı. Cristea, karısıyla evliliklerinin birinci ayını kutluyordu. Saldırı iddialarını reddeden Cristea'nın savunmasını Eliza'nın ifadesi çökertti. Zanlı tutuklandı.

9 11 Basit Adımda Facebook Gizlilik Ayarları

10 1- Uygulamaların Tümünü Engelleyebilirsiniz Facebook’un en güzel yanlarından biri uygulamalar, ama her zaman değil. Özellikle de durmadan size bir şeyler anlatmaya çalışarak ana sayfanızı dolduranlar bir yerden sonra sıkıcı olabiliyor. Hangi uygulamanın ana sayfanızda mesajlarının görünmesini istemediğinizi Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri altından “ayarları düzenle” ye tıklayarak kontrol edebilirsiniz

11 “Tüm platform uygulamalarını Kapat“ a tıklayarak arkadaşlarınızın size Osmanlı Poke’si göndermesini veya çiftliklerinde ortaya çıkan garip yaratıkları evlat edinmeniz için yakarışlarını duymayacaksınız

12 2- Arkadaşlarınızı Kategorize Edin Facebook üzerindeki arkadaşlarınızın hepsini aynı derecede sevmiyor veya güvenmiyor olabilirsiniz. Bunu yüzlerine söylemenize gerek yok ama yine de onları farklı kategorilere göre sınıflandırıp, listeleyebilir ve hangi listeye ait olanlarla hangi bilgilerinizi paylaşacağınıza karar verebilirsiniz.

13 Hesap > Arkadaşlarını Düzenle’ ye geldikten sonra sol sütundaki Arkadaşlarım bağlantısına tıklayın ve üst bölümde “Yeni Liste Oluştur“dan listeleri hazırlayın.

14 3- Facebook Aramalarından Kendinizi Saklayın Eğer “beni kimse bulmasın, bana gerekli olanları ben bulurum” diyorsanız, sizi adınızın Facebook aramalarında geçmemesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için Gizlilik Ayarları ana sayfasına gidin. “Temel Dizin Bilgileri”ndeki “Ayarları Gör” e tıklayın. Muhtemelen karşınıza “Herkes”lerle dolu bir sayfa gelecek. En üstteki “Facebook’ta beni arama” satırının en sonundaki menüye tıklayarak “Sadece Arkadaşlarım“ı seçin. Böylece artık sizi sadece, zaten bulmuş olan kişilerin arama sonuçlarında görmelerini sağlayabilirsiniz.

15 4- Google Aramalarından Facebook Profilinizi Saklayın Adınızı Facebook aramalarından sildiniz ama bu yeterli olmayabilir. Facebook’taki sanal varlığınızı sessiz sedasız bir şekilde sürdürmek konusunda gerçekten kararlıysanız, arama motorlarına karşı da önlem almanız gerekiyor. Adınızı Google’da aradığınızda büyük ihtimalle Facebook profilinizi de göreceksiniz. Şimdi sıra bu durumu değiştirmeye geldi.

16 Mantık yürüterek bu ayarlarında bir önceki adımla aynı yerde olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama hayat o kadar kolay değil. Şimdi 1. adımda ziyaret ettiğiniz “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” sayfasına geri dönün. Burada en altta “Herkese Açık Arama” başlığını göreceksiniz. Eğer “Herkese açık aramayı etkinleştir” işaretliyse kaldırıp, Facebook’un bunu yaptığınız taktirde arkadaşlarınızın sizi bulamayacağına dair uyarısına “Onayla” yanıtı verin.

17 5- Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Siz Yönetin Pek çoğumuzun şakacı arkadaşları var. Facebook bu tip arkadaşlara garip bir şekilde özgüven ve ilham veriyor. Sonuç olarak bir sabah uyandığınızda Facebook’ta son derece sakıncalı bir fotoğrafın altında isminizi görebilirsiniz. İşin kötü yanı bunu gören sadece siz değil, arkadaşlarınız ve tabi ki arkadaşlarınızın arkadaşları da olacak. Özellikle arkadaş listenizde sevgiliniz veya sululuğu hiç sevmeyen patronunuz yer alıyorsa sonuç felaket olabilir.

18 Buna en baştan önlem almak için bir kez daha gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasını ziyaret edin. “Etiketlendiğim fotoğraflar ve videolar” satırının sonundaki menüden seçim yaparak ister kimsenin etiketleri görmemesini sağlayabilirsiniz, isterseniz de Özelleştir seçeneği ile 2. adımda oluşturmuş olduğunuz sakıncalı kimseleri içeren listelerden seçimizi yapabilirsiniz.

19 6- Fotoğraflarınızı Kimin Göreceğini Siz Seçin Fotoğraf çekmeyi ve bunları Facebook hesabınızda oluşturduğunuz galeride paylaşmayı seviyor olabilirsiniz. Ama artık pek çok kişinin arkadaş listesi sadece yakın arkadaşlarından oluşmuyor. Neyse ki ailenizin veya iş arkadaşlarınızın görmesini tercih etmediğiniz fotoğraflarla dolu bir albümü, sadece ilgili kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.

20 Gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasında “Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle” seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak her bir galerinin kimler tarafından görülebileceğini seçebilir, listelediğiniz arkadaşlarınıza özel izinler verebilirsiniz.

21 7- Arkadaşlarınızın Gizliliğini de Koruyun Facebook gizliliği ile ilgili en önemli konulardan biri paylaştıklarınızın sadece size ait bilgiler olmayabileceği. Facebook’ta 1500 arkadaşınız olabilir ve her biri ile arkadaş olmak size gurur verebilir. Ama bu onların sizin sayfanızda boy göstermekten hoşlanıyor olduğu anlamına gelmez.

22 Örneğin profil sayfanız herkes tarafından görülebiliyorsa, istemeden arkadaş listenizdeki kişilerin spam mesajlara, dolandırıcılara ve kötü niyetli kişilere kurban gitmesine yol açıyor olabilirsiniz.

23 Eğer arkadaşlarınızın listesini meraklı gözlerden saklamayı tercih ediyorsanız Temel Dizin Bilgileri ayarları sayfasına dönün ve “Arkadaş listemi görme” satırının sonundaki menüden arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini kendiniz ayarlayın.

24 8- İletişim Bilgilerinizi Gizleyin Şu anda muhtemelen bu yazının en can alıcı noktasına gelmiş bulunuyorsunuz. İletişim bilgilerinizi yani; cep telefonu, sabit telefon, e- posta adresleri ve hatta gerçek adresinizi kimlerin bilmesini istediğinizi gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasından belirleyebilirsiniz.

25 Bu konu belki de yetişkinlerden çok Facebook üzerindeki genç kullanıcılar için önemli. Farkında olmadan yukarıdaki son derece önemli bilgileri yeterince iyi tanımadıkları insanlara açıyor olabilirler. Her ne kadar Facebook 18 yaşından küçüklerin bilgilerini paylaşmalarını otomatik olarak kısıtlasa da yine de bu konuya özel ilgi göstermek önemli.

26 Yapılacak en iyi şey Facebook üzerinde bu tip bilgileri mümkün olduğu kadar paylaşmamak. Nasıl olsa çok lazım olduğunda arkadaşlarınız telefon numaranızı veya adresinizi size bir mesaj atarak da sorabilirler. Bu yüzden gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasının en altında yer alan bu tip bilgileri, ilgili satın sonundaki menüden mümkün olduğu kadar az kişiyle paylaşacak şekilde ayarlamak en doğrusu olacaktır.

27 9- Kimse Yaşınızı Öğrenmek Zorunda Değil Sadece bayanların yaşlarını gizlemek için özel çaba sarf ettiği gibi yanlış bir inanış var. erkeklerin de ciddi bir kısmı, belli dönemlerde yaşını paylaşmak konusunda kendisini çok rahat hissetmeyebiliyor.

28 Ama Facebook profil sayfanızda doğum tarihinizi paylaşmamak için tek sebep kendinizi yaşlı hissetmek istememeniz değil. Doğum tarihinizi size en sık soranlar genellikle telefonla işlem yaptığınız ve sizin güvenliğiniz için bu bilgileri kontrol eden bankaların çağrı merkezi çalışanlarıdır.

29 Bir telefon görüşmesinde sizi sıkmadan sorabilecekleri zaten 2 veya 3 tane bilgi var. Bunlardan biri de; “Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde” söylemeniz. Sizin güvenliğinizi sağlayan 2-3 bilgiden birini kendi ellerinizle başkaları ile paylaşmak istemiyorsanız, bu ayarı da düzenlemek iyi bir fikir olabilir.

30 Bu kez rotamız gizlilik ayarları sayfası değil, profil sayfanız. Profil fotoğrafınızın altındaki “Profilimi Düzenle” bağlantısına tıkladıktan sonra Doğum Günü satırının sonundaki menüden bu özel bilginin ne kadarını paylaşacağınızı belirleyebilirsiniz.

31 10- Duvarınızı Temiz Tutun Yine Facebook gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasına gidiyor ve orta alanda yer alan “Başkalarının paylaştığı şeyler” bölümündeki ayarları inceliyoruz. Burada arkadaşlarınızın duvarınıza bir şeyler göndermesini tamamen engelleyebileceğiniz gibi, dilerseniz duvarınızdaki paylaşımları görecek arkadaşlarınızı da yine liste yardımıyla sınırlayabilirsiniz.

32

33 11- İlgi Alanlarınızı Herkes Öğrenmesin Ne tür müzik sevdiğiniz, hangi politikacıyı beğendiğiniz gibi detayları yakın arkadaşlarınız zaten biliyor olabilir. Ama Facebook’un hayran sayfaları ve topluluk sayfalarını beğenerek bu bilgileri aslında herkesle paylaşıyorsunuz.

34 Hiç kimse beğendiği şeyler yüzünden utanmak zorunda değil. Fakat giderek özel yaşam ve iş yaşamının iç içe girdiği Facebook üzerinde bu tip detayları daha kapalı bir grupla paylaşmayı tercih edenler gizlilik ayarlarındaki Temel Dizin Bilgileri’ni ziyaret ederek, en alt satırda yer alan “İlgi alanlarımı ve diğer Sayfalarımı görme” kısmında gerekli düzenlemeyi yapabilirler.

35 Ve Sonuç… Facebook pek çok sebepten dolayı çok önemli bir sosyal ağ sitesi. Arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmanın yanı sıra iş bağlantıları yapabileceğiniz geniş fırsatlar sunan bir site. Fakat bu kadar göz önünde olan ve çok fazla miktarda kişisel bilginin paylaşıldığı bir sitede, size ait hangi bilgilerin kimlerle paylaşıldığına karar vermek hafife almamanız gereken bir zorunluluk.

36 Kaynak: http://webrazzi.com/2010/06/07/11- basit-adimda-facebook-gizlilik-ayarlari/


"SOSYAL AĞLARDAKİ TEHLİKELER VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları