Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OFİSLERDE İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE RİSKLERİ ve GENEL BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ HASAN KAPLAN İL KOORDİNATÖRÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OFİSLERDE İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE RİSKLERİ ve GENEL BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ HASAN KAPLAN İL KOORDİNATÖRÜ."— Sunum transkripti:

1 1 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OFİSLERDE İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE RİSKLERİ ve GENEL BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ HASAN KAPLAN İL KOORDİNATÖRÜ

2 2 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Baş parmağınız ve bileklerinizde ağrı var mı ? Kollarda uyuşma ve karıncalanma hissediyor musunuz ? Gün ortasında kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz ? Gözünüzde batma ve yanma mı var ? Boyun ve bel ağrılarından şikayetçi misiniz ? Boynunuzda kireçlenme mi başlamış ? El bileğinize tendon iltihaplanması teşhisi mi kondu ? Ne kadar süre boyunluk takacaksınız ? İşyerinde vaktinizin çoğu bilgisayar karşısında ve oturarak mı geçiyor ?

3 3 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları kapınızı çalabilir,

4 4 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Toplumda her 100 kişiden 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınmakta, İstanbul Tıp Fakültesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ; Aktif bilgisayar kullanıcılarının %90 'ında MSR görülmekte, İngiltere’de en sık görülen meslek hastalığı olan MSR’den yılda 1.1. milyon kişi etkileniyor. Muskuloskeletal Sistem Rahatsızlıkları (MSR)

5 5 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ofis çalışanlarında Karşılaşılan MSR’lerin Dağılımı Baş Boyun ve Omuzlar Arka Gövde Kalçalar Bacaklar Dizler ve Ayaklar % 14 % 24 % 57 % 16 % 19 % 29

6 6 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA HASTALIĞIN EN GÜZEL İLACI, O HASTALIKTAN KORUNMANIN ÇARELERİNİ ÖĞRENMEKTİR. HİPOKRAT

7 7 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Temel Ergonomi Kuralları İnsanın, makinenin ve çevrenin bir arada uyumlu ve verimli bir biçimde çalışmasını inceleyen bilim dalı TDK Tanımı İnsan için uygun yaşam ve çalışma ortamının tasarlanması amacıyla insanın karakteristik özelliklerini esas alan çalışmalar Ergonomics-Kromer and Elbert Ergonomi Ergon (Eski Yunanca) nomos (İş)(yasa) ( İş Bilimi )

8 8 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA 1949 yılında İngiltere’de Ergonomi ismi ortaya atılmıştır. ABD’de Human Factor Engineering (İnsan Müh.) İngiltere’de Applied Pyschology İskandinav Ülkelerinde Bio-technology Almanya’da Arbeit phssiology, Ayrıca biodynamics,biomechanics isimleri kullanılır. Tarihçe... Türkiye’de ise ; ilk kez 1971’de ODTÜ Endüstri Mühendisliği dersi eğitim programına alınmıştır. Ergonomi görüşünün iş dünyasına tanıtılmasında MPM’nin önemli katkıları olmuştur. TMMOB ve İTÜ ‘de çeşitli çalışmalar mevcuttur.

9 9 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA “Uygun yaşam ve çalışma ortamı” İnsanın sağlığı güvenliği konforu performansı Ergonominin Amacı Etkileyen faktörler; Vücut pozisyonları (duruşlar) Hareketler (oturma, ayakta durma, kaldırma, itme ve çekme) Çevre Faktörleri (Gürültü, titreşim, aydınlatma, iklimlendirme ve kimyasal maddeler) Bilgi ve İşlemler ( Görsel yada diğer duyu organlarıyla alınan bilgi ve faaliyetler )

10 10 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ergonominin Amacı Temel Amaç İkincil Amaç Nihai Amaç Tolere edilebilir şartlar Kabul edilebilir şartlar Optimal ( en uygun) şartlar Antropometri Biyomekanik Fizyoloji Psikoloji Zehirbilimi Makina Müh. Endüstriyel Tas. Bilgi Teknolojileri

11 11 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA İnsan vücudunun boyutlarıyla ilgilenen özel bir bilim dalıdır. Uzunluk, Genişlik, Yükseklik, Ağırlık, Çevre boyutları Antropometri Antropos (Eski Yunanca) Metron (İnsan) (Ölçü) Antropometri Mekanik ile ilgili fizik kurallarının insan vücuduna uygulanmasıdır. Duruşlar ve hareket esnasında kaslardaki ve eklemlerdeki lokal mekanik yüklerin hesaplanmasıdır. Biyomekanik

12 12 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

13 13 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

14 14 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

15 15 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

16 16 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Muskuloskeletal sistem

17 17 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

18 18 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Muskuloskeletal Sistem / Kemikler Kemik Çatısı; 206 adet kemik, birleştirilmiş bağlayıcı dokular ve eklemlerden oluşur. Genç ve Yaşlı Kemikler; Yaş ilerledikçe kemikler çok daha fazla mineralize fakat buna karşılık çok daha kırılabilir yapıda olur, geometrileri değişir ve tıpkı borularda olduğu gibi çapta büyür, ancak çeperlerde incelir. Kullan ya da Kaybet; Kemikler insan hayatı boyunca emilir ve onarılır. Lokal gerilmeler kemikleri onarırken kemiklerin kullanılmaması ise emilmeyi artırır.

19 19 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Muskuloskeletal Sistem / Bağlayıcı Dokular Bağlayıcı Dokular Kaslar Kemiklerin kullanılmaması ise emilmeyi artırır. Tendon Güçlü elastik, uzamış şekilde kaslar olup kasları kemiklere bağlarlar. Lif (bağ doku) Kemikleri bağlar ve eklemlerin üzerindeki kapsülleri temin eder. Kıkırdaklar Yarı saydam, elastik, hızlı gelişebilen esnek materyallerdir. Kemiklerin ucunda bulunur.

20 20 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Muskuloskeletal Sistem Omurga / Omur Omurga / Omur Omurlar birbirlerine önde "disk" dediğimiz yastıkçıklar, arkada "faset" eklemleri ile tutunurlar

21 21 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Boyun, sırt ve bel bölgesinde 3 adet doğal eğrilik (kavis) vardır. Bu eğrilikler sayesinde omurga üstüne düşen yük miktarını en aza indirir ve esnek bir biçimde hareket edebilir. Bel bölgesi 5 adet omur ve sakrum (sağrı) kemiğinden oluşur. Omurlar üst üste gelerek; içinden omurilik ve sinirlerin geçtiği omurga kanalını oluşturur. Omurga omuriliği ve sinirleri korur; vücudumuzun hareketini sağlar. Omurga

22 22 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OMURGANIN GÖREVLERİ * DESTEK: Baş, gövde, göğüs ve karın boşluğundaki iç organlarımızın ağırlığını taşımak ve bunlara sağlam bir destek oluşturmak * HAREKET: Vücudun herhangi bir yönde hareketini sağlamak * KORUMA: Omurganın arka kısmındaki kanal, hayati bir fonksiyonu olan omuriliği korur.

23 23 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA * Omurların arasında 23 tane disk yer almaktadır.

24 24 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA BEL AĞRISININ KARŞILAŞILAN NEDENİ BEL AĞRISININ EN SIK KARŞILAŞILAN NEDENİ BELİN VE VÜCUDUN YANLIŞ KULLANIMINA VE KÖTÜ DURUŞA BAĞLI YUMUŞAK DOKU ZORLANMASIDIR.

25 25 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Her disk iki bölümden oluşur: sağlam liflerle örülmüş dış bölüm yumuşak ve jölemsi iç bölüm. Sağlam dış bölüm yumuşak ve jölemsi iç bölümü korur ve esnek hareketi sağlar. Omurga bu oluşumlar dışında bağlar ve kaslar tarafından desteklenir. Kaslar ise hareketi denetler, omurgayı destekler ve sağlamlık kazandırır. Bağlar, diskleri ve omurları yerinde tutan sağlam şeritlerdir. Omurcuk / Omur

26 26 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kas Aktiviteleri; Dinamik Yükleme: Yükleme ve gevşeme hareketlerinin birbirleri ile değişmeli ve bir ritim içinde gerçekleştirilmesidir. Statik Yükleme: Genellikle sürece uzatılmış ve sabit yükleme şeklidir. İki yükleme türündeki temel fark kan akışı ve.......... Dinamik EforStatik EforDinlenme Gerekli Kan Kan Akışı Gerekli Kan Kan AkışıGerekli Kan Kan Akışı Muskuloskeletal Sistem Zorlayıcı Duruşlar ve Uzun Süreli Statik Yükler

27 27 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Yüklemede kan ihtiyacının dinlemeye göre 10-20 kat artması, Statik yüklemede kan akışının azalması, Kasların kandan beslenememesi (depolardan tüketim), İş sonunda çıkan atıkların kanla geri gönderilememesi, Atıkların kaslarda birikmesi (CO2 ve Laktik asit), Kaslarda ağrılar, yorgunluk... Romatizma, kireçlenme, eklem iltihabı, tendon iltihabı, omurlar arası disk problemleri. Muskuloskeletal Sistem Zorlayıcı Duruşlar ve Uzun Süreli Statik Yükler

28 28 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA İŞ İLE İLGİLİ * Ağır fiziksel aktivite ile çalışmak * Uzun süreli aynı pozisyonda çalışmak * Öne eğilerek çalışmak * Kalçalar sabitken beli, gövdeyi döndürmek * Ağır kaldırmak ve taşımak * Ayaklar sabit dönmek * Tekrarlamalı iş * Titreşime maruz kalmak RİSK FAKTÖRLERİ (1)

29 29 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA KİŞİSEL * Kondisyon eksikliği (hareket azlığı) * Sırt-bel kaslarının güçsüzlüğü * Şişmanlık * Sigara içmek RİSK FAKTÖRLERİ (2)

30 30 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA PSİKOLOJİK * İş memnuniyetsizliği * Yetersiz psikolojik destek * Monoton iş * Aile ve iş hayatındaki sorunlar RİSK FAKTÖRLERİ (3)

31 31 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA BELİ EN ZORLAYAN HAREKET * DİZLERİ BÜKMEDEN ÖNE EĞİLMEK, * AĞIR KALDIRMAK VE * KALÇALAR SABİTKEN BELİ, KALÇAYI GÖVDEYİ DÖNDÜRMEKTİR.

32 32 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA İYİ HUYLU İYİ HUYLU * Duruş bozuklukları ve yumuşak dokuda zorlanma * Bel fıtıkları * Kireçlenmeler * Bel kaymaları * Diğer BEL AĞRISININ TEMEL NEDENLERİ KÖTÜ HUYLU KÖTÜ HUYLU * Tümörler * İltihabi ve mikrobik hastalıklar * Kemik hastalıkları * Kırıklar

33 33 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Günlük yaşam ve iş ortamında belinizi doğru kullanın; * Ayakta ve otururken duruşunuza dikkat edin. * Ağır eşyaları doğru bir şekilde kaldırın ve taşıyın. * Doğru uzanın, doğru dönün, doğru öne eğilin * Yatağınızı iyi seçin, doğru uyuma pozisyonunda uyuyun.Yatağa doğru şekilde girip çıkın. BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ? (1)

34 34 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA * Düzenli egzersiz yapın. * Kondisyonunuzu iyi tutun. * Risk faktörlerinden mümkün olduğunca uzak durun. BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ? (2)

35 35 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OTURMA

36 36 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA UZUN SÜRE AYAKTA DURMA

37 37 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA YATAĞA YATMA VE KALKMA

38 38 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA GİYİNME

39 39 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

40 40 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA ALIŞVERİŞ YAPMA

41 41 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA CİSİMLERİ KALDIRMA

42 42 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

43 43 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ayakta Doğru Durma

44 44 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Doğru Oturma

45 45 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

46 46 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Eklemler nötr pozisyonda olmalı,Eklemler nötr pozisyonda olmalı, Bu pozisyonda eklemleri saran kas ve lifler en az gerilmiş dolayısıyla maksimum kuvvet yaratabilecek pozisyondadır. Yük vücuda yakın olmalı, Yük vücuda yakın olmalı, Aksi durum bele gelecek yükü katlayarak artıracaktır.

47 47 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Öne eğilmeyi gerektiren hareket ve duruşlardan kaçınılmalı,Öne eğilmeyi gerektiren hareket ve duruşlardan kaçınılmalı, Gövdeyi çevirmekten (burmak) kaçınılmalı,Gövdeyi çevirmekten (burmak) kaçınılmalı, Omurlar arasındaki elastik diskler gerilmekte ve omurganın her iki yanındaki kaslar asimetrik zorlamaya maruz kalmaktadır. Ani hareketler ve anlık kuvvetler pik gerilme yaratır,Ani hareketler ve anlık kuvvetler pik gerilme yaratır, Özellikle ani kaldırmalar omurgada problemlere neden olmaktadır. Uzun süreli statik kas hareketlerinden kaçınılmalıdır.Uzun süreli statik kas hareketlerinden kaçınılmalıdır.

48 48 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

49 49 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Hareket Menzili-(üç eksende) Referans noktası

50 50 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

51 51 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

52 52 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

53 53 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

54 54 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

55 55 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Nasıl Oturuyoruz ? Koltuğun ucuna oturmak% 15 Koltuğun ortasına oturmak% 52 Koltuğun arkasına dayanmak% 33 Koltuğa yayılmak% 42 Kolları masada dinlendirmek% 40

56 56 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kambur durmayın ! Sırtınızdaki eğriliği koruyacak şekilde oturun... √

57 57 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Koltuğunuzda doğru oturun Koltuğun sırtlığını etkin ve doğru kullanın...

58 58 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

59 59 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

60 60 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ekranlı Araçlar Katod Işını Tüpü (CRT) Sıvı Kristal Ekran Dizüstü Bilgisayarlar Proses Kontrol Ekranları Hava Trafik Kontrol Üniteleri TV’ler bu kapsama girmez. Ekranlı araç kullananlar Ekranda metinler üzerinde çalışanlar Sekreterler Veri girenler Dizayn Yapanlar Teknik ressamlar Kütüphaneciler vb. Neredeyse HERKES...

61 61 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ekranlı araçlardan kaynaklanan tehlikeler; Göz yorgunluğu, Zihinsel stres, Kas problemleri, Baş ağrısı, Radyasyon, Epileptik nöbetler vb...

62 62 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Çalışma ortamınızı uygun hareket etmenizi sağlayacak şekilde düzenleyin....

63 63 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Dokümanınızı, bu amaçla kullanılan araçlara yerleştirin, okumak için eğilmeyin...

64 64 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA İşinize ara verin. Rahat bir pozisyonda oturun...

65 65 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Mola verdiğinizde ekrandan uzak durun Yorgunluk hissedilmeye başladığında her 1 saatte bir kısa aralar (5-10 dk.) vermek her 2 saatte bir 15 dakikalık ara vermekten daha faydalıdır. Mola sırasında biraz egzersiz yapın, Bacaklarınızı hareket ettirin...

66 66 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Molalarda gözlerinizi dinlendirin...

67 67 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Dokümanınızı yerleştirdiğiniz araçlar ekranınıza mümkün olduğunca yakın olsun...

68 68 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kollarınız masanıza yatay olacak şekilde koltuğunuzun yüksekliğini ayarlayın...

69 69 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

70 70 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kollarınız ile ellerinizin aynı hizada olmasına dikkat edin, Çalışırken bilekleriniz düz olsun...

71 71 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Koltuk yüksekliğinize göre ekranınızın açısını ayarlayın...

72 72 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Kollarınızı mümkün olduğu kadar sık dinlendirin....

73 73 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Molalarda kol ve bilek aktivitelerinden mümkün olduğunca uzak durun.....

74 74 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

75 75 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Öğleden önce Öğleden sonra Görüş mesafenizi 2-3 saat sonra değiştirin...

76 76 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ekranınızı uygun bezlerle temizleyin....

77 77 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ekranın rengini ayarlayın, özelikle de çalışırken renk ayarlarında problem yaşıyorsanız...

78 78 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA İklimlendirme ve Aydınlatma İklimlendirme Ofislerde; Ortam Sıcaklığı; 19,7-22,8 C Rölatif nem; en fazla % 70 İdeal hava akımı; 150 mm/sn civarında olmalıdır. Bu akım 510 mm/sn düzeyine çıktığında ortam “esintili”, 100 mm/sn düzeyine düştüğünde ortam “havasız” dır.

79 79 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA

80 80 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA 1.Yetersiz aydınlatma 2.Parlama, yansıma Sorunları önlemenin yolları Işık kaynakları çalışma esnasında çalışanların görüş alanında bulunmamalı, Aydınlatma elemanları ışığın doğrudan iletimini önleyecek siperler ile donatılmalı, Gözün ışık kaynağı ile birleştiği doğrunun yatayla yaptığı açı 30 º den az az olmamalı, Bir tane güçlü ampul kullanmaktansa daha düşük kapasiteli bir kaç tane ampul kullanılması daha faydalıdır. Masa yüzeylerinde yansıtıcı renk ve malzeme kullanımından kaçınılmalıdır. Aydınlatmada yaşanabilecek sorunlar

81 81 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Doğrudan Parlama Yansıma Parlaması Uygun Açı

82 82 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA ? Yanlış Pozisyon Doğru Pozisyon

83 83 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Ekranınızı yansımalardan kaçınacak şekilde ayarlayın...

84 84 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Pencerenin, oturduğunuz koltuğun arkasında olmamasına dikkat edin...

85 85 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA Güneşli günlerde pencerelerdeki güneşliği kullanın...


"1 Ofislerde İSGÇ Riskleri MOVA MOVAMOVAMOVAMOVA OFİSLERDE İŞ SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE RİSKLERİ ve GENEL BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ HASAN KAPLAN İL KOORDİNATÖRÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları