Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yüzey şekilleri Yeryüzüne bakıldığında her yerin aynı yükseklikte olmadığını görürüz. Bu farklılıklar yüzey şekillerini meydana getirir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yüzey şekilleri Yeryüzüne bakıldığında her yerin aynı yükseklikte olmadığını görürüz. Bu farklılıklar yüzey şekillerini meydana getirir."— Sunum transkripti:

1 Yüzey şekilleri Yeryüzüne bakıldığında her yerin aynı yükseklikte olmadığını görürüz. Bu farklılıklar yüzey şekillerini meydana getirir.

2

3 Dağ Deniz seviyesinden 600 metre ve daha fazla yükseklikte olan yeryüzü şekillerine dağ denir. Bu seviyenin altında çevresine göre daha yüksekte bulunan arazilere tepe denir.

4

5

6 Doruk (Zirve) Yamaç Etek

7

8

9 Vadi İki dağın arasında zaman içersinde akarsuyun aşındırmasıyla oluşan çukurluktur.

10 Plato (Yayla) Çevresine göre yüksekte kalan düz arazilere plato denir.

11 Ova Çevresine göre alçakta kalan düzlüklere ova denir. Ovalar tarımsal faaliyetlere elverişli alanlardır.

12

13 Koy; deniz,okyanus ve göllerin karaların içine doğru yaptığı görece sığ girinti.
Körfez, denizin kara dışına çıkarak oluşturduğu göle benzer ancak dar bir boğazla denize açılan su çıkıntısıdır. Göl, karalar üzerindeki çukurları doldurmuş tatlı veya tuzlu su kütlesidir. Ada, çevresi bütünüyle sularla çevrili kara parçasına verilen addır.

14 Coğrafi Bölgeler

15 Ege Bölgesi Yeryüzü Şekilleri
Yükseklik batıdan doğuya doğru artıyor Dağlar denize (kıyısına) dik uzanıyor. Kıyılar girintili çıkıntılı (koy ve körfez fazla) Kıyı Ege bölümünde ovalar daha fazla yer kaplıyor. Akarsular menderesler çizerek akıyor. Ege Denizinde irili ufaklı çok sayıda ada göze çarpıyor. Doğal göl oluşumu bakımından fakir, çok sayıda baraj gölü mevcut.

16 Ege Bölgesi Dağları madra yunt bozdağlar Menteşe Dağları eğrigöz
Emir dağı Sandıklı Dağları

17 Ege Bölgesi Akarsuları
Bakırçay Gediz Küçük Menderes Büyük Menderes

18 Ege Ovaları Bakırçay Ovası Gediz Ovası Küçük Menderes Ovası
Büyük Menderes Ovası Menemen Delta Ovası Balat Delta Ovası Balıkesir Ovası Akhisar Ovası Denizli Ovası Tavais Ovası Çivrl Ovası Banaz Ovası Örencik Ovası

19 Yazılıkaya Platosu

20 Marmara Gölü

21 Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri
Genel itibariyle çok fazla yükseltisi olmayan sade bir yapıya sahip En önemli dağları Yıldız,Işıklar Dağları ile Uludağ’dır. Karadeniz,Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı bulunuyor Balıkesir,Adapazarı,İnegöl,Ergene ,Çatalca Ovaları bulunur. Göl varlığı bakımından zengin sayılır En önemli akarsuları Sakarya,Ergene ve Susurluk Çayıdır

22 Bölgede Toros Dağları batıdan doğuya doğru kıyıya paralel bir şekilde uzanır.
Çukurova ve Antalya ovaları bölgenin önemli tarım alanlarıdır Taşeli platosu bölgenin en tenha bölgesidir Seyhan,Ceyhan,Aksu,Asi ırmakları en önemli akarsularıdır. Özellikle Antalya Bölümü göl bakımından zengindir

23 Dağlar denize paralel bir şekilde uzanır
Verimli ovalar dağlar ile deniz arasında dar bir şeritte bulunurlar (Bafra,Çarşamba vs.) Kıyıdan iç bölgelere doğru gidildikçe yükseklik artar Yeşilırmak, Kızılırmak ve Kelkit Çayı önemli akarsularıdır. Göl bakımından zengin bir bölgemizdir.

24 İç Anadolu Yüzey Şekilleri
Genel itibariyle düzlüklerden (ova ve plato) oluşan bir arazi yapısı vardır. Doğuya doğru gidildikçe arazi hem daha engebeli hale gelir hem de yükseklik artar. Özellikle Konya Bölümü göl varlığı açısından zengindir Kızılırmak en önemli akarsuyudur.

25 Doğu Anadolu Yüzey Şekilleri
Dağlık, engebeli araziye sahiptir. Dağların arasında kalan ovalar çok az yer kaplar Türkiye’nin en yüksek bölgesidir Türkiye’nin en büyük gölü ve en yüksek zirvesi,en uzun ve en fazla su taşıyan akarsuları bu bölgededir.

26 Bölgenin kuzeyindeki Güney Doğu Toroslarını saymazsak düzlük bir araziye sahiptir.
Doğu Anadolu’da doğan Fırat ve Dicle Nehirleri bölgenin verimli ovalarını sular Doğal göl bulunmamaktadır.

27


"Yüzey şekilleri Yeryüzüne bakıldığında her yerin aynı yükseklikte olmadığını görürüz. Bu farklılıklar yüzey şekillerini meydana getirir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları