Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 HASAN DEM İ RKAPI 9/C 533. YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER A,D,K VE K VİTAMNLERİ SUDA ERİYEN VİTAMİNLER B GRUBU VİTAMİNLERİ VE C VİTAMİNİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " HASAN DEM İ RKAPI 9/C 533. YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER A,D,K VE K VİTAMNLERİ SUDA ERİYEN VİTAMİNLER B GRUBU VİTAMİNLERİ VE C VİTAMİNİ."— Sunum transkripti:

1  HASAN DEM İ RKAPI 9/C 533

2 YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER A,D,K VE K VİTAMNLERİ SUDA ERİYEN VİTAMİNLER B GRUBU VİTAMİNLERİ VE C VİTAMİNİ

3 YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER Eğer vücutta yağ metabolizması bozulursa veya besinlerde yağ bulunmazsa, vücut bu vitaminlerden yararlanamaz. yağda eriyen vitaminler fazla alındıklarında özellikle karaciğerde depo edilirler.  Eğer vücutta yağ metabolizması bozulursa veya besinlerde yağ bulunmazsa, vücut bu vitaminlerden yararlanamaz. yağda eriyen vitaminler fazla alındıklarında özellikle karaciğerde depo edilirler.

4 A Vitamini Görme pigmentlerinin yapısına katılırlar. Büyüme, üreme, ve diş gelişimi için gereklidir. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü veya kseroftalmi ortaya çıkar. D Vitamini D vitamininin ön maddesi besinlerle vücuda alınır ve güneşin ultraviyole ışınları ile deride D vitaminine dönüştürülür. Kalsiyum ve fosforun ince bağırsaktan emilimi için gereklidir.

5 E Vitamini A vitamini için koruyucu etkiye sahiptir. Antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir. K Vitamini Bağırsak bakterileri K vitamini sentezler. Protrombin, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir maddedir.K Vitamini karaciğerde protrombinin meydana gelmesini sağladığından kanın pıhtılaşmasında rol oynar.

6 SUDA ERİYEN VİTAMİNLER

7 B 1 Vitamini(Tiyamin) Karbonhidrat metabolizmasında görev yaparak enerji üretiminde rol oynar. Sinir sisteminin işlemesine yardımcı olur. Kalp ve sindirim sistemi kaslarının çalışmasında rol oynar. B 2 Vitamini(Riboflavin) Besinlerden enerji elde edilmesinde rol oynar. Demirin bağırsaklardan emilmesini sağlar. Normal büyümeye ve gelişmeye yardımcıdır.

8 B 3 Vitamini(Niyasin) Karbonhidrat. Yağ ve proteinlerden enerji elde edilmesinde rol oynar. B 5 Vitamini(Pantotenik asit) Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için gerekli B grubu vitaminlerindendir. B 6 Vitamini(Piridoksin) Amino asit metabolizmasında rol oynar. Bağışıklık sistemi için gereklidir.

9 B 7 Vitamini(Biotin) Yağ üretimi ve yağ asitlerinin yapılması için gereklidir. Eksiklikleri nadir görülür. B 9 Vitamini(Folik asit) Alyuvar yapımında görev alır. Nükleik asitlerin yapımı için gereklidir. B 12 Vitamini Kırmızı kan hücrelerinin yapımı için gereklidir. Bağışıklık sisteminde görev yapar.

10 C Vitamini Antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağ dokusunda kollagen adı verilen liflerin oluşumu için gereklidir. Kansızlığı önler.


" HASAN DEM İ RKAPI 9/C 533. YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER A,D,K VE K VİTAMNLERİ SUDA ERİYEN VİTAMİNLER B GRUBU VİTAMİNLERİ VE C VİTAMİNİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları