Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Devir, bir cismin birim zamanda yaptığı tur sayısına denir. Tur demekle 360 derecelik bir dönüş kastedilmiştir. Devir Birimleri Devri ifade etmek için.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Devir, bir cismin birim zamanda yaptığı tur sayısına denir. Tur demekle 360 derecelik bir dönüş kastedilmiştir. Devir Birimleri Devri ifade etmek için."— Sunum transkripti:

1 Devir, bir cismin birim zamanda yaptığı tur sayısına denir. Tur demekle 360 derecelik bir dönüş kastedilmiştir. Devir Birimleri Devri ifade etmek için ‘tur’ birim olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında devir/dak’da yine devir sayısını ifade eder. Bunu ifade için RPM kısaltması kullanılır. RPM’nin anlamı Revoluation Per Minutes’dir, yani dakika başına oluşan devir demektir. DEVİR ÖLÇMEK FİZİKSEL BÜYÜKLÜKLERİN ÖLÇÜLMESİ

2 Devir Ölçü Aletleri Takojeneratörler DC tako-jeneratör AC tako-jeneratör Darbeli (palsli) turmetreler Stroboskoplar Kademeli (mekanik) takometreler

3 Tako-Jeneratörler Devri ölçülecek olan makinenin döndürme etkisi ile tako-jeneratör döndürülerek bir gerilim elde edilmesi sağlanır.

4 Darbeli (Palsli) Turmetre Darbeli turmetre, makinenin dönen kısmının sinyal üretmesi prensibine göre çalışır. Bu dönen kısımdan sinyal üretilmesi optik ya da mekanik yöntemle yapılır.

5 Takometre ile Devri Ölçmenin Yolları 1-)Takometreyi motor miline direkt olarak temas ettirmenin mümkün olduğu durumlardır. Bu durumlar genellikle motorun milinin boş kaldığı daha çok mile dişli bağlandığı durumlardır. 2-)Takometreyi motorun miline temas ettirmenin mümkün olmadığı durumlar Bu durumlar motor miline ulaşmanın zor olduğu durumlardır.

6 Stroboskoplar Önce bu kelimeyi açıklayalım. Bazen hızla giden bir arabanın tekerleğine baktığımızda tekerleğin dönmediği ya da geriye doğru döndüğünü hissederiz. İşte dönen parçaların duruyormuş ya da geri dönüyormuş gibi hissedilmesine stroskobik olay denir.


"Devir, bir cismin birim zamanda yaptığı tur sayısına denir. Tur demekle 360 derecelik bir dönüş kastedilmiştir. Devir Birimleri Devri ifade etmek için." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları