Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 Hareketli sistemlerde bir hareketin durdurulduğu başka bir hareketin başlamasına yarayan devre elemanına sınır anahtarı denir. Sınır anahtarları,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 Hareketli sistemlerde bir hareketin durdurulduğu başka bir hareketin başlamasına yarayan devre elemanına sınır anahtarı denir. Sınır anahtarları,"— Sunum transkripti:

1 1

2 2 Hareketli sistemlerde bir hareketin durdurulduğu başka bir hareketin başlamasına yarayan devre elemanına sınır anahtarı denir. Sınır anahtarları, pimli ve makaralı olmak üzere ikiye ayrılır.

3 3 İç Yapısı: Sınır anahtarının iç yapısı çift yollu butonların iç yapısından farklı değildir. Normalde kapalı bir üst kontak ve normalde açık bir alt kontağı vardır.

4 4 Çalışması: Ani temaslı sınır anahtarlarında hareketli parça sınır anahtarının pimine ( ve makarasına ) çarptığında (basınç uyguladığında) kontakları konum değiştirir. Basınç ortadan kalktığında bir yay vasıtası ile tekrar eski konumlarına dönerler

5 5 Kullanım alanları: Asansörlerde hangi kata gelindiğini algılamak için, garaj kapılarında açılıp kapanma sınırlarına gelindiğinin algılanmasında, yük vagonlarında hattın başlangıç bitiş veya istasyona gelindiğinin algılanmasında vb. yerlerde kullanılır.

6 6 Temrin senaryosu: Mostem lisesi bahçe kapısı aç butonuna basıldığında açılmaya başlayacak kapı tam açıldığında s.anahtarına basıp duracak. Kapat butonuna basıldığında ise kapı 2. s.anahtarına basıncaya kadar kapanacak. Herhangi bir anda stop butonuna basıldığında duracak.

7 7 Devre şemasını kendiniz tasarlayınız….

8 8 Temrinin devamı için lütfen word belgesi ve cad simü simülasyonuna bakınız.


"1. 2 Hareketli sistemlerde bir hareketin durdurulduğu başka bir hareketin başlamasına yarayan devre elemanına sınır anahtarı denir. Sınır anahtarları," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları