Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dosya sistemi, bilgisayarın sabit disk üzerindeki verileri düzenlemek için kullandığı temel yapıdır. Disk depolamanın temel birimidir. Disklerin kullanılabilmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dosya sistemi, bilgisayarın sabit disk üzerindeki verileri düzenlemek için kullandığı temel yapıdır. Disk depolamanın temel birimidir. Disklerin kullanılabilmesi."— Sunum transkripti:

1

2 Dosya sistemi, bilgisayarın sabit disk üzerindeki verileri düzenlemek için kullandığı temel yapıdır. Disk depolamanın temel birimidir. Disklerin kullanılabilmesi için biçimlendirilerek, disk üzerinde en az bir dosya sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Windows işletim sisteminde kullanılabilen dosya sistemleri FAT32 ve NTFS’dir. Her dosya sistemi türünün farklı bir yapısı vardır ve her birinin de kendisine özgü avantajları ya da dezavantajları bulunmaktadır.

3 NTFS dosya sisteminin özellikleri:  Disk sınırı: Hangi kullanıcının ne kadar disk kullanabileceği ayarlanabilir.  Disk boyutu: Toplam 2 TB disk boyutunu destekler.  Şifreleme ve sıkıştırma: Kullanılmayan dosyaların sıkıştırılmasını ve gizli dosyaların şifrelenmesini sağlar. Şifrelenen dosyayı sadece o kullanıcı açar.

4 FAT32 dosya sisteminin özellikleri:  FAT32 ve daha az kullanılan FAT, Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition gibi Windows işletim sistemlerinin daha önceki sürümlerinde kullanılıyordu. Şimdi de çoğu USB flash sürücüde kullanılmaktadır.  FAT32 NTFS'nin sağladığı güvenliğe sahip değildir, bu nedenle bilgisayarınız üzerinde FAT32 bölümü veya birimi varsa, bilgisayarınıza erişimi olan her kullanıcı, bilgisayardaki herhangi bir dosyayı okuyabilir.  FAT32'nin boyut sınırlamaları da vardır. FAT32 bölümü üzerine 4GB'tan daha büyük bir dosya depolanamaz.

5 Bir ağ üzerinde çalıştırılan uygulamada veri tabanları genelde tek bir merkezde toplanır. Böylece, her bilgisayarın aynı veri tabanına bağlanarak ortaklaşa iş yapmaları ve güncel bilgilere erişmesi sağlanır. Bu tarz uygulamalarda veri tabanının tutulması işlemi dosya sunucusu işlemi için bir örnektir. İstemci bilgisayarlara belirli dosyaları -güvenli ve hızlı bir şekilde- tutma ve erişme hizmetlerini sunar.

6 File Server, Active directory ile birlikte kurulan bir servistir. Domain ortamında dosya paylaşımı yapmayı sağlar. Domain controller olan makinanın C sürücüsünde bir klasör tanımlayıp paylaştıralım: 2 çeşit paylaşım vardır: 1-Basit 2-Gelişmiş

7

8

9

10 1-Basit Paylaşım: Everyone seçeneği ile klasör herkesle paylaşılmış olur. Belirli bir kişi ile paylaşmak için findpeople seçilir ve kişi adı eklenir. Örneğin; Uygulamada dosyamızı Ahmet kullanıcısı ile paylaştırmak istersek:

11

12 Ahmet kullanıcısına okuma yazma yetkisi verelim.

13

14 Klasör paylaşıma açılmıştır: “\\DC\klasor1”yolu ile ahmet kullanıcısı klasor1 e ulaşabilir.

15

16 2-Gelişmiş Paylaşım: Klasor2 oluşturup gelişmiş paylaşım verelim:

17

18 Permissions tıklanarak kullanıcı ve izinler tanımlanır.

19 Add bölümünden kullanıcı eklenir. Mehmet adlı kullanıcıya klasor2 yi paylaşma izni verelim. Full control yetkisi olsun.

20

21 Uygula ve tamam dedikten sonra “ \\DC\klasor2” yolu ile klasor2 mehmet kullanıcısının paylaşımına açılmış olur.


"Dosya sistemi, bilgisayarın sabit disk üzerindeki verileri düzenlemek için kullandığı temel yapıdır. Disk depolamanın temel birimidir. Disklerin kullanılabilmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları