Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AMEL DEFTER İ VE KARNE 1. Fotoğraf çekeceğiz, kendimize çeki düzen verir, üstümüzü başımızı düzeltir, bir de tebessüm ilave ederiz. Çünkü fotoğrafta güzel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AMEL DEFTER İ VE KARNE 1. Fotoğraf çekeceğiz, kendimize çeki düzen verir, üstümüzü başımızı düzeltir, bir de tebessüm ilave ederiz. Çünkü fotoğrafta güzel."— Sunum transkripti:

1 AMEL DEFTER İ VE KARNE 1

2 Fotoğraf çekeceğiz, kendimize çeki düzen verir, üstümüzü başımızı düzeltir, bir de tebessüm ilave ederiz. Çünkü fotoğrafta güzel karelerde olmak isteriz, çirkin ya da uygunsuz bir karede görünmek istemeyiz. Neden? Çünkü ihtiyaca binaen tekrar o fotoğraflara bakılacaktır. İşte böyle oluşur “Hayat Albümü”, en güzel anlarımızı saklarız, ara sıra albümü açar, anılarımızı tazelemek isteriz.

3 Hüzünleniriz; çünkü geçmiş hayatımız fotoğraf karesinde kalmış ve yaş ilerlemiştir, o günlere tekrar özlem duyar ve asla o günlere geri gidememenin hüznünü yaşarız. Seviniriz; çünkü o geçmiş hayat karelerimize bakar, o günleri tekrar yaşamış gibi seviniriz. Evet, bazen hayat albümümüzü gözden geçiririz ve anlarız ki, en güzel günler o karelerde kalmıştır. Geçmiş hayatımızda imkânlarımız olduğu halde, yapamadıklarımız için pişmanlık duyarız. “Keşke o günlere geri dönebilseydim, şunu yapar bunu yapardım.” dediğimiz olur, ama artık geri dönüş yoktur, tıpkı öldükten sonra dünyaya geri gelmenin imkânsız olduğu gibi. KEŞKE DEMEDEN ÖNCE

4 Evet, asıl konumuz “Ahiret Albümü” yani “Amel Defteri” Dünya hayatında oluşturduğumuz fotoğraf albümü gibi, Rabbimiz tarafından meleklerce kayıt altına alınan ömür sermayemizde kayıt altına alınmaktadır. Evet, asıl konumuz “Ahiret Albümü” yani “Amel Defteri” Dünya hayatında oluşturduğumuz fotoğraf albümü gibi, Rabbimiz tarafından meleklerce kayıt altına alınan ömür sermayemizde kayıt altına alınmaktadır.

5 Her anımız her davranışımız, aynen çekilen fotoğraf kareleri gibi; Allah’ın görevli melekleri tarafından amel defterine kaydedilmektedir. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde Rabbimiz şöyle buyurur; Her anımız her davranışımız, aynen çekilen fotoğraf kareleri gibi; Allah’ın görevli melekleri tarafından amel defterine kaydedilmektedir. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimde Rabbimiz şöyle buyurur;

6 وَاِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظينَ كِرَامًا كَاتِبينَ يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar (kiramen kâtibin) vardır, onlar, yapmakta olduklarınızı bilirler. İnfitar Suresi – 10,11,12 وَاِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظينَ كِرَامًا كَاتِبينَ يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, değerli yazıcılar (kiramen kâtibin) vardır, onlar, yapmakta olduklarınızı bilirler. İnfitar Suresi – 10,11,12 www.akkusmuftulugu.gov.tr

7 Bir başka ayette ise şu şekilde anlatılır; اِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعيدٌ مَا يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ اِلَّا لَدَيْهِ رَقيبٌ عَتيدٌ İki melek (insanın) sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar. İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın. Kâf Suresi – 17-18 اِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعيدٌ مَا يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ اِلَّا لَدَيْهِ رَقيبٌ عَتيدٌ İki melek (insanın) sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar. İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın. Kâf Suresi – 17-18

8 Rabbimiz bizim her anımızı kayıt altına almaktadır ve hesap gününde bize tekrar gösterilecektir ki, dünya hayatında yaptıklarımızı inkâr edemeyelim. اِنَّا اَنْذَرْنَاكُمْ عَذَابًا قَريبًا يَوْمَ يَنْظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ وَيَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنى كُنْتُ تُرَابًا O gün kişi önceden yaptıklarına bakacak ve inkârcı kişi: “Keşke toprak olsaydım” diyecektir. Nebe Suresi 40

9 Tüm hayatımızı amel defterimizde kayıt altına alan ve bizi her an gören Rabbimizin karşısında, kendimize ne kadar çeki düzen veriyoruz hiç düşündük mü?

10 İlahi kameralar bizi kaydediyor Diyelim ki bulunduğumuz bir yerde güvenlik kameraları var, bizde bu kameraların farkındayız. Ne yaparız? Hemen yanımızda birisi varsa “Arkadaş davranışlarımıza ve hareketlerimize dikkat edelim, bak burada kameralar var” hemen kameraların farkına vardığımız vakit davranışlarımız hal ve hareketlerimiz değişir, çünkü bizi izleyen birileri vardır hissine kapılırız, kim bilir belki o an kameraların başında kimse yoktur

11 Hayatımız filme alınıyor Peki, Rabbimiz her anımızı izlemiyor mu? Rabbimizin emri ile sağımızda ve solumuzda bulunan tüm hayatımızı kayıt altına alan yazıcı melekler olan Kiramen Kâtibin meleklerinin ne kadar farkındayız? Asıl Rabbimizin karşısında kendimize çeki düzen vermemiz gerekmez mi? İşte bu bilinç ile hayatımıza hal ve davranışlarımıza İslami ölçüde çeki düzen vermemiz gerekir.

12 Vay halimize dememek için Rabbimizin şu ayetine kulak verelim, وَوُضِعَ الْكِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمينَ مُشْفِقينَ مِمَّا فيهِ وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هٰذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغيرَةً وَلَا كَبيرَةً اِلَّا اَحْصٰیهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ اَحَدًا Kitap ortaya konmuştur: Suçluların, onda yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. “Vay halimize! derler, bu nasıl kitapmış! Küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın (yaptıklarımızın) hepsini sayıp dökmüş!” BöyIece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez. Kehf Suresi 49 www.akkusmuftulugu.gov.tr

13 Fotoğraflarımız düzgün olsun Evet, dünyada ki tüm hayatımız amel defterinde kayıt altına alınmaktadır ve hesap gününde tüm hayatımız ve tüm gizli açıklarımız tekrardan ve bütün insanların önünde bizlere izlettirilecektir. Mahşerde hesap gününde kötü ve uygunsuz karelerimizin olmasını ve bunların tüm insanlara gösterilmesini istemeyiz değil mi? O halde vaazımızın başında belirttiğimiz fotoğraf karesinde güzel görünmeyi, şimdide amel defterine kaydedilen hayat karelerimizde de İslami ölçüde güzel görünüp, gülümsemeyi elden bırakmayalım.

14 Kendimize çeki düzen vermeliyiz Bir kulun karşısında bile izlendiğimizi düşündüğümüzde kendimize çeki düzen veriyorsak, bizi yaratan ve bize hayat veren Rabbimizin bizi her an izlediğini ve O’nun karşısında nasıl bir kıyamda durmamız gerektiğinin farkında olmalıyız. İşte bu şekilde her zaman daima huzurdaymış gibi hayatlarını sürdürmüşlerdir. Çünkü kulluğun bir sınırı yoktur, zaman ve mevkide önemli değildir. Bir kulun karşısında bile izlendiğimizi düşündüğümüzde kendimize çeki düzen veriyorsak, bizi yaratan ve bize hayat veren Rabbimizin bizi her an izlediğini ve O’nun karşısında nasıl bir kıyamda durmamız gerektiğinin farkında olmalıyız. İşte bu şekilde her zaman daima huzurdaymış gibi hayatlarını sürdürmüşlerdir. Çünkü kulluğun bir sınırı yoktur, zaman ve mevkide önemli değildir.

15 Daima Allah’ın huzurunda hissetmeliyiz kendimizi www.recepsahan.net

16 Peki kulluk bilincini nasıl canlı tutacağız? Öncelikle namaz kılmalıyız, ancak hakkıyla beş vakit namazı eda etmekle kulluk bilincimizi canlı tutabiliriz. Çünkü namaz bütün kötülüklerden alıkoyduğu gibi, amel defterimizde de namaz ve güzel karelerimizin olmasına vesile olacaktır.

17 Peki kulluk bilincini nasıl canlı tutacağız? Namaz kılan ve namazının bilincinde olan insan, iş yerinde, evinde, çarşıda, sokakta, hatta uykusunda bile hep kulluğu devam eder. Namaz, Huzur-u daimîde, yani her an Allah’ın huzurunda olma bilincini canlı tutar. Namaz kılan ve namazının bilincinde olan insan, iş yerinde, evinde, çarşıda, sokakta, hatta uykusunda bile hep kulluğu devam eder. Namaz, Huzur-u daimîde, yani her an Allah’ın huzurunda olma bilincini canlı tutar.

18 Peki kulluk bilincini nasıl canlı tutacağız? Rabbimiz, hesap gününde bizi hesaba çekerken, ve tüm hayatımızı sinema gibi bize ve tüm insanlara gösterdiği vakit o an tüm hayat sinemamızda namaz ile dolu anlarımızın çok olmasını isteriz değil mi? O halde namazı kılmayı ihmal etmeyelim.

19 Kalp şükre durursa baş secdeye varır Günde beş vakit hakkıyla eda edilen namaz ile, Rabbimize olan saygımızı hal ve hareketlerimizle dile getirmeliyiz. “Allah’ım sen varsın ve beni gördüğünü biliyorum ve Senin huzurunda emrettiğin Namaz ile durup başımı secdeye koyuyorum.”

20 Amel Defterinde Namaz karelerimizi çoğaltmaya çalışalım. Namazı en büyük ibadet sayıp, Onu hakkıyla eda etmeye çalışalım www.recepsahan.net

21 çünkü hakkıyla eda edilen namaz, insanı hiçbir zaman manevi kameralar mahiyetinde olan yazıcı meleklerden ve Rabbinin her an kendisini gördüğünden gafil etmez. Çünkü her hal ve davranışlarımızın kayıt altında olduğunu biliriz.

22 Akkuş Müftülüğü SUNDU NOT: Bu vaaz Vehbi AKŞİT tarafından hazırlanmış olup Recep ŞAHAN tarafından bazı düzenlemeler yapılarak istifadeye sunulmuştur.


"AMEL DEFTER İ VE KARNE 1. Fotoğraf çekeceğiz, kendimize çeki düzen verir, üstümüzü başımızı düzeltir, bir de tebessüm ilave ederiz. Çünkü fotoğrafta güzel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları