Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOSYA SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOSYA SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI"— Sunum transkripti:

1 DOSYA SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI

2 Dosya Sıkıştırma Nedir?
Hepimiz zaman zaman dosya veya dosyaların büyüklüklerini azaltmak zorunda kalabiliriz. Dosya veya dosyaları arşivlemek amacı ile, elektronik posta ile başka birine iletmek istediğimizde veya saklama ortamımızın alanını hesaplı kullanmak için olabilir. İşte bu işleme (Dosya veya dosyaların kapladıkları alanları azaltmak) dosya sıkıştırma diyoruz. Bir çok dosya sıkıştırma çeşiti bulunmaktadır. Örneğin zip, rar, ace, arj, 7zp ... Bunlardan rar dosya sıkıştırma formatını Internet ortamında dosya transfer etmek istediğinizde en çok kullanılan format olarak göreceksiniz. Zip formatı ise işletim sisteminin bu tür dosyaları herhangi bir ek programa destek vermeden açabilmeleri yüzünden öne çıkacak. Burada bilinmesi gereken Windows' un zip formatında sıkıştırılmış dosyaları açmaya destek vermesidir, sıkıştırma yapmayı desteklememektedir. Bu da bizim karşı tarafa göndereceğimiz sıkıştırılarak oluşturulmuş dosya veya dosyaların içeriklerini, karşı tarafın sisteminde zip dosyasını açacak bir program olmaması durumunda bile açarak içeriğine erişebileceğinden emin olmamızı sağlamasıdır.

3 Nasıl Dosya Sıkıştırılır ?
Dosyalarını sıkıştırmak veya ZIP klasörlerini açmak için Windows'un kendi klasör sistemi pek de verimli sayılmaz. Eğer WinZip ya da WinRar gibi ücretli bir program da kullanmak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz alternatif olan 7-Zip'i tercih edebilirsiniz. Hızlı bir kuruluma ve Türkçe arayüze sahip olan 7- Zip, sadece ZIP ve RAR değil, 7z formatındaki dosyaları da açabiliyor. Şifrelenmiş klasörler oluşturmanıza olanak tanıyor; hızla dosya arşivliyor. Bazı e-posta programları kötü amaçlı yazılım içermesi muhtemel olan dosya türlerini engeller (örneğin, dosya adı uzantısı .exe, .bat veya .reg olanlar). Bu tür dosyaları göndermekte sorun yaşıyorsanız, onları önce bir zip dosyası halinde sıkıştırın ve e-posta ile o zip dosyasını gönderin.

4  Dosya Sıkıştırma Programları
Winrar Winrar bildiğiniz üzere bir sıkıştırma yazılımıdır. Dosyalarınızı sıkıştırarak daha az alan kaplamasını istiyorsanız winrar bu tür programlar arasında en popüleridir. Winrar çeşitli sıkıştırma uzantılarını da destekliyor. Örneğin; .zip, .iso vb. gibi dosyaları da winrar ile açmanız mümkün.

5 7-Zip 7-Zip açık kaynak kodlu bir yazılım. Kullanımı kolay ve basit arayüze sahip bu program dosya sıkıştırma programları arasında en popüler alternatiflerden biri. Ücretsiz olmasıyla dikkat çeken programda hertürlü sıkıştırma özelliğini bulabileceksiniz. Kodların büyük bölümü GNU LGPL lisansı altında. 7-Zip'i istediğiniz her bilgisayarda üzerinde ücret ve kayıt gerekmeden kullanabilirsiniz.

6 7-Zip Genel Özellikleri:
Yüksek sıkıştırma oranı ile yeni 7z formatıyla LZMA ve LMZA2 sıkıştırması yapabilirsiniz Desteklenen Formatlar: Paketleme / Açma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM Sadece Açma: ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR ve Z. ZIP ve GZIP formatları için 7-Zip PKZip ve WinZip programlarındaki oranlara göre 2-10% kadar daha iyi oran sağlıyor. 7z formatı için Self-extracting kapasitesi Windows Shell entegrasyonu Güçlü bir dosya yöneticisi Güçlü bir komut satırı versiyonu FAR Manager için eklenti desteği 79 Tane Dil Desteği

7 Dosya Sıkıştırma Programları adı altında yabancılık çekmemek için en aşina gelen WinRar programının kurulumunu yapalım.

8 Kurulum işlemimizi başlatmak için "-NY-WinRARtr" adlı dosyamıza çift tıklıyoruz.

9 Hedef klasör kısmından programın nereye kurulacağını seçebilirsiniz ama özel bir nedeniniz yoksa hiç oynama yapmadan "Yükle" butonuna basmanızı tavsiye ederim. Yükle butonuna bastıktan sonra kısa bir yükleme işlemi gerçekleşecek ve: 

10 Programın ilk ayarlarının yapıldığı kısım burası
Programın ilk ayarlarının yapıldığı kısım burası. Bizi en çok ilgilendiren bölüm "WinRAR'ı ilişkilendir" yazan bölüm. Çünkü burada hangi dosyaların daha açık bir ifadeyle hangi dosya uzantılarına sahip dosyaların WinRAR ile açılacağını seçiyoruz. Bu adımda program bize temel dosya uzantılarının seçilmiş bir şekilde getiriyor. Ek olarak "ISO" ve "JAR" dosya uzantılarını biz seçebiliyoruz yahut bu programla açılmasını istemediğimiz dosya uzantılarının yanındaki işareti kaldırıyoruz.  Eğer ben sadece indirdiğim sıkıştırılmış dosyaları klasöre çıkartağım iso'yla jar'la bilmediğim diğer şeylerle işim yok diyorsanız bu adımda hiç bir oynama yapmadan sadece "Tamam" demeniz yeterlidir.

11 Son çıkan pencereyede tamam dedikten sonra kurulum işlemini sağlamış oluyoruz.

12 Dinlediğiniz için teşekkür ederim.
OĞUZ DEMİR.


"DOSYA SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları