Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Masa Tenisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Masa Tenisi."— Sunum transkripti:

1 Masa Tenisi

2 Masa Tenisinin Tarihi 1880’lerde üst sınıf İnglilizlerin eğlencesi olarak ortaya çıkmıştır. Hindistan ve Güney Afrika’da İngiliz ordusu tarafından oynanmıştır. Tenisin kapalı ortamlardaki taklidi olan bu oyunda etraftaki nesneler ekipman olarak; kitaplar file, şampanya mantarı top, puro kutusu raket olarak kullanılmıştır. Türkiye’de ise ilk olarak 1920’lerde Robert Koleji’nde oynanmıştır.

3 Masa Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi, 2.74 m uzunluğunda ve  m eninde bir dikdörtgen olacak ve zeminden 76 cm yükseklikte yatay bir düzlemde bulunacaktır.

4 Ağ Takımı Ağ takımı; ağ, ağın askı kordonu, destek çubukları ve bunları masaya tutturan kenetlerden oluşacaktır. Ağ, dış kenarları her iki yanda masa kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda olan 15.25 cm yüksekliğindeki destek çubuklarına tutturulmuş bir askı kordonuna asılı olacaktır.

5 Top Top; çapı 40 mm. olan bir küre olacaktır.
Topun ağırlığı 2.7 g. olacaktır.

6 Raket Tablası eğilmez, sert ve düz yüzeyli olacaktır.
Tabla kalınlığının en az % 85’i doğal tahta olacaktır.

7 Terimler Ralli, topun oyunda olduğu süredir.
Top, servis amacıyla yukarıya doğru atılmadan önce serbest elin ayasında sabit olarak durduğu son andan; rallinin let veya sayı olarak sonuçlandığı ana kadar oyundadır. Let, sonucun skora yansıtılmadığı rallidir. Sayı, sonucun skora yansıtıldığı rallidir. Raket eli, raketi tutan eldir. Serbest el, raketi tutmayan eldir; serbest kol serbest elin olduğu koldur. Vuruş, topa elde tutulan raketle veya bilek altında olmak kaydıyla raket eli ile yapılan temastır. Bir oyuncu topu, rakip tarafından yapılan son vuruştan sonra, oyun yüzeyinin üstünde veya oyun yüzeyine doğru gelmekte iken, kendi sahasına değmeden, kendisine, giydiği veya taşıdığı herhangi bir şeye değmesi ile engellemiş olur. Servisçi, bir rallide topa ilk vuran oyuncudur. Karşılayıcı, bir rallide topa ikinci vuran oyuncudur. Hakem, yarışmayı yönetmek için görevlendirilen kişidir. Yardımcı hakem, belli kararlarda hakeme yardımcı olmak üzere görevlendirilmiş kişidir. Oyuncunun giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey tanımı; top dışında ralli başında giymekte veya taşımakta olduğu her şeyi içerir. Uç çizgisinin, masanın her iki yanından sonsuza dek uzandığı kabul edilecektir.

8 Servis Servis, servisçinin hareketsiz ve açık duran serbest elinin ayasında serbest ve hareketsiz duran topla başlayacaktır. Servisçi daha sonra topu, falso verdirmeden dikeye yakın doğrultuda yukarı doğru atacaktır. Top, serbest elin ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek ve vuruluncaya kadar hiçbir şeye dokunmaksızın düşmeye başlayacaktır.

9 Karşılama Servis atışından veya bir karşılamadan sonra topa, doğrudan veya ağ takımına değdikten sonra rakibin sahasına değecek şekilde vurulacaktır.

10 Let Eğer oyun, hakem veya yardımcı hakem tarafından durdurulursa,
Oyun koşulları, ralli sonucunu etkileyecek şekilde bozulmuşsa,       Eğer servis, karşılayan oyuncu veya çift hazır değilken atılmışsa, karşılayan veya eşinin topa vurmak için girişimde bulunmamaları kaydıyla Bu durumlarda ralli let sayılır.


"Masa Tenisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları