Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAŞAR DEDEMAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ PSİKOLOG DANIŞMAN EYYÜP OK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAŞAR DEDEMAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ PSİKOLOG DANIŞMAN EYYÜP OK."— Sunum transkripti:

1 YAŞAR DEDEMAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ PSİKOLOG DANIŞMAN EYYÜP OK

2  Evet, insanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir.  Bu münasebetle, ben kendi şahsımda katî ve daima hissettiğim bu mânâyı beyan ediyorum: Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki, o dersler fıtratımda, adeta maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş.

3 “Her doğan çocuk fıtrat üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” (Buhari, Tefsir (Rûm), 2)

4  Kendini eğitemeyen başkasını eğitemez!  Nefsini ıslah edemeyen başkasını ıslah edemez.  Eğitmek kendini sürekli geliştirebilmekle mümkündür  Çocuklarımızı Onların Zamanına Göre yetiştirmek  Bir adım önde olabilmek

5 Kitabımızın (Dinimizin) ilk emridir «Oku!» Kitap okumak kendi başına bir okuldur. Okumak zenginleştirir.  İnsanın bu dünyaya gönderiliş gayesi taallümle tekemmüldür.. Taallüm «okumak» ile başlar..

6 Teknoloji Çağı İletişim Araçları İletişimsizlik Birbirini anlayamama

7 Sanal Aile videosu

8 “İnsanlara insanlar olarak muamele et ki, hakiki anlamda insanlar bulasın.”

9 Edisonun Hikyesi

10  “Çocuklarınızla çocuklaşın”  (Hadis-i Şerif)  “Çocuklarla;  7 yaşına kadar çocuklaşın, oynayın.  7–15 yaş arasında çocuklarınızla arkadaş olun.  15 yaşından sonrada çocuklarınızla istişare edin.”  Hz. Ali (ra)

11  İmam-ı Azam Hazretlerine bir çocuğu hasta olduğu için getirirler. Durumu izah ederler: ‘’Efendim bizim çocuğumuz hasta bal yememesi gerekiyor. Siz nasihat etseniz de bal yemeyi bıraksa’’ diye ricada bulunurlar.  İmam-ı Azam Hazretleri: ‘’ Bu çocuğu götürün kırk gün sonra bana getirin’’ buyurmuşlar

12  Kırk gün sonra adam çocuğunu tekrar getirmiş. İmamı Azam Hazretleri çocuğa sadece ‘’ bal yeme evladım’’ buyurmuş. Ve çocuk ‘’tamam efendim’’ demiş. Hayret etmişler nasıl oldu da çocuk ikna oldu.  İmam-ı Azam Hazretleri ‘’bende kırk gün önce bal yiyordum. Ben kendim bal yediğim halde çocuğa bal yeme desem çocuk bal yemeye devam eder. Ama ben kırk gün bal yemedim ve daha sonra bal yememesini tavsiye ettim.  Bu yüzden kabul etti.’’ demiş

13 Biz de yapmadığımız işleri insanlara yap diye tavsiye etmeyelim. Evvela kendi nefsimizde tatbik edelim daha sonra insanlara tavsiye edelim.

14  Tek Ebeveyn! Yalnız anne.. Öfkeli, yorgun ve geç gelen baba..

15 Küçük bir hikaye

16 Çocuklarımızla aramıza başka şeyleri koymadan onları aracısız sevebilmeliyiz. Hasta olsalardı.. mesela kanser..?  Şunu şöyle yapmazsan baban seni sevmez….gibi

17 Sevginin gösteriliş biçimi «İlgi» Hangi yaşta olursak olalım ilgi ihtiyacımız var. Dokun(ul)mak Okulu ziyaret etmek. Gün içinde mesaj atmak. Sevgi kelimeleri kullanmak. Kaç kişi «yakışıklım» dedi? (yakışıklım hoş geldin) Eşe söylenen kelimeler farklıdır !

18 Nasihat modu Bazen de ısrar etmeli, fakat rencide etmeden, kararlı bir duruş sergileyerek..

19 1) Emir vermek 2) Eleştirmek 3) Sorgulamak 4) Etiketlemek 5) Kıyaslamak 6) ……….

20

21


"YAŞAR DEDEMAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ PSİKOLOG DANIŞMAN EYYÜP OK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları