Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİŞ HEKİMİ EMİNE ORUÇ. Ağız sindirimin başladığı yerdir. Aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Dişler ise besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİŞ HEKİMİ EMİNE ORUÇ. Ağız sindirimin başladığı yerdir. Aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Dişler ise besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin."— Sunum transkripti:

1 DİŞ HEKİMİ EMİNE ORUÇ

2 Ağız sindirimin başladığı yerdir. Aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Dişler ise besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve ısırmada da zorluk olur.

3 Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar.

4 Ağız içi ortamı, mikropların yaşamlarını sürdürebilmeleri açısından son derece uygun bir besi yeri oluşturur. Temizlendiğinde, bu mikropların hastalık yapmaları söz konusu değildir.

5

6 DİŞ ÇÜRÜKLERİ Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklardır.

7

8

9  Günde iki kere dişlerimizi fırçalayarak  Her gün düzenli diş ipliği kullanarak  Başkasının diş fırçası ile dişlerimizi fırçalamayarak  Florürlü diş macunu kullanarak  Dişhekimine muntazam aralıklarla başvurarak diş çürümelerini önleyebiliriz.

10 Dişlerdeki çürükler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. O nedenle diş çürüklerini hafife almamız gerekir.

11  Diş taşı yani tartar, tükürüğünüzdeki minerallerin ve plakların bir ürünüdür. Taş, diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarının başlıca nedenidir.diş eti iltihabı diş eti hastalıkları  Taş, özellikle diş eti çizgisinin altında oluştuğunda en büyük sorunu yaratır. Taş, kireçli ve serttir; temizlenmesi ise güçtür. Diş macunları yalnızca dişin yüzeyinde oluşan tartarları temizler.

12  Diş eti iltihaplanmaları en önemli diş sağlığı sorunları arasındadır. Başlangıç döneminden itibaren diş etleri kolay kanar. Diş etleri, diş yuvaları ve ağız tabanındaki iltihaplanmalar genel olarak diş eti hastalığı olarak bilinmektedir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihapları çene kemiğinin de iltihaplanmasına ve zarar görmesine yol açabilir.

13 SEBEPLERİ:  Bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler  İleri derecede diş eti rahatsızlığına sahip olanlardadiş eti rahatsızlığı  Diş çürüğü, sinüzit, bademcik iltihabı, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sorunları bulunanlarda

14 Diş çürümelerine zamanında müdahale edilmediğinde, diş apsesine neden olabilir.Çürümeye neden olan bakterinin, dişin köküne ve çevre kemiğine yayılmasıdır. Bu diş kökü, şişer ve ağrıya neden olabilir. Belirtiler  Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı;  Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet;  Çiğnerken ağrı;  Boyunda şişmiş lenf düğümleri  Ateş ve genel kırıklık.

15 D İŞ LER İ M İ Z İ ÇÜRÜKTEN KORUMAK İ Ç İ N NELER YAPMALIYIZ??

16

17 Dişler sırasıyla önce ön, sonra iç ve sonra çiğneyici yüzeyleri olmak üzere fırçalanır. En arka dişlerin arka bölgeleri ve dil yüzeyi de fırçalamaya dahil edilmelidir. Dişler belirli bir düzen içinde fırçalanmazsa, her bölge tam olarak temizlenemez.

18 Dişler fırçalanırken diş fırçanız kuru olmalıdır.

19 Di ş macunu leblebi tanesi büyüklü ğ ünde, fırça kılları arasına yerle ş tirilmeli ve fırçalama süresince macunun di ş le teması sa ğ lanmalıdır. Di ş macunu sadece fırçalamayı kolayla ş tırıcı bir ajandır.

20 İyi bir diş fırçası ağzın tüm bölgelerine ulaşabilmelidir. Kişi tarafından kullanım kolaylığı ve fonksiyonu, fırça seçiminde önemli olan iki faktördür.

21 Orta sertlikte kıl yapısına sahip, kılları yuvarlatılmış fırçalar tavsiye edilmelidir. En geç 3 ayda değiştirmeliyiz.

22 En az 2 dakika Günde 2 kez

23 Fırçalama işlemi bittikten sonra ağız 1-2 kez çalkalanır. Diş fırçalama süresi ortalama 2 dakikadır. Tüm diş yüzeylerinin fırçalanması gerekir. Fırçalama sırasında aşırı kuvvet uygulanmamalıdır. Sabah kahvaltısından ÖNCE ve akşam yatmadan ÖNCE dişlerin fırçalanması çürüğün oluşumunu önler.

24 1.Sularda yeterli flor olmalı 2.Dişler düzenli fırçalanma 3.Aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınılmalı,bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanmalı 4.Fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalı. En önemlisi; Diş hekimine 6 ayda bir başvurmak çürüğü önlemek ya da erken safhada yakalamada en iyi yoldur.

25

26

27 DİŞ FIRÇALANDIKTAN YARIM SAAT SONRA İKİ DAKİKA BOYUNCA GARGARA YAPILMALIDIR.

28 Hangi tür yemek olursa olsun 20 dakika sonra ağızda koku yapmaya başlar

29  BESLENME

30 Peynir Kakao ve Çay Mineraller Yer fıstığı

31

32

33


"DİŞ HEKİMİ EMİNE ORUÇ. Ağız sindirimin başladığı yerdir. Aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Dişler ise besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları