Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! Ergenle İletişim Uzm.Psk.Uğur ELMAS.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! Ergenle İletişim Uzm.Psk.Uğur ELMAS."— Sunum transkripti:

1

2 EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! Ergenle İletişim Uzm.Psk.Uğur ELMAS

3 Çocuğunuzun bebekliğini hatırlıyor musunuz?

4 İnsanın Anavatanı Çocukluğudur.

5 ZAMANI FARKLI OLSADA HERKES ERGENLİĞİ YAŞAR

6 ÇOCUKLAR SADECE BÜYÜRLER, ERGENLER İSE; HEM BÜYÜRLER HEM DE DEĞİŞİRLER.

7 Bu konularda önceden bilgi sahibi olma tıpkı AŞI gibi, koruyucu ve rahatlatıcı olur. Bu konularda önceden bilgi sahibi olma tıpkı AŞI gibi, koruyucu ve rahatlatıcı olur.

8 Kızlarda 11-13 yaşları arasında Kızlarda 11-13 yaşları arasında Erkeklerde 12-14 yaşları arasında başlar. Ergenlik Belirtileri Ne Zaman başlar ?

9 Saygıdeğer Anne-Babalar! Bu ifadeleri sık sık kullanır mısınız? Hırçınlaştı. Ders çalışmıyor. Sorumluluk duygusu yok. Sürekli canım sıkılıyor diyor. En küçük isteklerini bile sert bir dille bildiriyor.

10 Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor. İleri derecede alıngan. Kalbi çok çabuk kırılıveriyor.

11 Kardeşlerini kızdırmaktan zevk alıyor. Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı,dalgınlaştı, gündüzleri bile rüyalara dalıyor.

12 Derslerinde başarısı düştü. Eğlenceye çok daha ağırlık veriyor. Olur olmaz her şeye ağlıyor. Evde huzursuz, dışarıda sıkılgan.

13 Sevgili ergenler bu şikayetleri sık sık dile getirir misiniz? Sorunlarımı ailemle konuşamıyorum. Artık beni anlamıyorlar. Çağdışı düşüncelere sahipler.

14 Arkadaş seçimlerime karışıyorlar, benim yerime kararlar veriyorlar! Hiçbir şeye iznim yok!Ben artık çocuk değilim ki! Sık sık hata yapıyorum, dalgınlaştım,dikkatimi toplayamıyorum.

15 Ergen; aniden sonuçlarını hiç düşünmediği tepkiler verebilir. - İnatçı ve hoşgörüsüz olma -Çabuk sinirlenme -Başkalarını küçük görme -Uzlaşmayı reddetme -Keskin ve sert bir tarzda konuşma -Saldırganlık -Yalan söyleme -Kurallara karşı gelme

16 BENCİLLİKUYUMÇOCUKLUKNEŞE İSYAN ETME İTENREDDEDEN YARDIMSEVERLİKUYUMSUZLUKCİDDİYETKEDER BOYUN EĞME İSTEYENBEKLEYEN 

17 Derslerine ilgisi azalmıştır. Dikkati dağınıktır. Evde durmak istemez. Dengeli ve uyumlu ilkokul çocuğunun yerini tedirgin, zor beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç almıştır.

18 Bu dönem için çelişkili duygu ve davranış özellikleri olağan sayılır. Anne babasına karşıt düşünceler ileri sürmeye dikkat eder.

19 Yine ergenlik dönemiyle gelişen en büyük sorunlardan biri de akademik başarının düşmesidir. AKADEMİK BAŞARI

20 Ergen Çocuğunuzla İletişim Kurmak İçin Öneriler * DOĞRU BİLGİLENME, * FARKINDALIK, *Koşulsuz Sevgi ve *DOĞRU İLETİŞİM KURMA YÖNTEMLERİNİ KULLANMAK

21

22 Koşulsuz Sevgi: Her anne-baba çocuğunu sever ve onun için tüm fedakarlıklara katlanır. Fakat sevgi koşulsuz olmalıdır. "Eğer başarısız olursan, sana olan sevgim azalacak." gibi cümleler kuruluyor ise; yanlış davranılmaya başlanmış demektir. Çünkü sevgiyi belli koşullara bağlayarak disiplin sağlanamaz.Hatta istenmeyen davranış pekiştirilmiş olur. Çocukta da yoğun olarak sevilmediği endişesi yerleşir.

23 *DOĞRU İLETİŞİM KURMA YÖNTEMLERİ *EMPATİK ANLAYIŞ *İLETİŞİM DİLLERİ a)Sen Dili b)Ben Dili *ETKİLİ DİNLEME TEKNİKLERİ a)Savunucu Dinleme b)Pasif Dinleme c)Aktif Dinleme

24 İyi örneklere ihtiyacı vardır. Saygıya ihtiyacı vardır. Saygı saygıyla beslenir.Sık sık cesaretlendirilmek ister. Cesareti çabuk kırılır.

25 Anlaşılmaya ihtiyacı vardır. Destek olunmaya ihtiyacı vardır.

26 YOL GÖSTERİLMEYE İHTİYAÇ DUYAR. AMA ÖĞÜTLERDEN NEFRET EDER. YETENEKLERİNİ DENEMEK İÇİN FIRSATLARA İHTİYAÇ DUYAR.

27

28 Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim. Sizi seviyorum. Çouğunuz. Çocuğunuzdan size mesaj var.

29 Çocuğunuzun nasıl bir yetişkin olmasını istersiniz

30

31 İLGİYLE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM TEŞEKKÜR EDERİM Ergenle İletişim Uzm.Psk.Uğur ELMAS


"EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! Ergenle İletişim Uzm.Psk.Uğur ELMAS." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları