Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI. TANIMLAR Virüs: gözle görülemeyen ancak hastalığa neden olabilen mikroplar İnfluenza: diğer adı grip hastalığı; yüksek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI. TANIMLAR Virüs: gözle görülemeyen ancak hastalığa neden olabilen mikroplar İnfluenza: diğer adı grip hastalığı; yüksek."— Sunum transkripti:

1 GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

2 TANIMLAR Virüs: gözle görülemeyen ancak hastalığa neden olabilen mikroplar İnfluenza: diğer adı grip hastalığı; yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik ve yaygın vücut ağrısı ile seyreden viral bir hastalık

3 TANIMLAR H1N1: grip hastalığına neden olan mikropların bir alt tipi Domuz gribi: yeni tür bir grip virüsü ile oluşan grip hastalığı Pandemi (küresel salgın) bir bulaşıcı hastalığın kıtalararası salgın yapması

4 GRİP nedir? Diğer adı paçavra hastalığıdır Grip virüslerinin neden olduğu bir hastalıktır. Yüksek ateş, Baş ağrısı, Halsizlik, Yaygın vücut ağrısına yol açar. Soğuk algınlığı ve nezle gripten daha hafif seyreder.

5 Nezle ve Grip hastalığı farklıdır BelirtilerNezleGrip AteşNadir38-39° C Baş ağrısıNadirSürekli Genel vücut ağrısıAzGenellikle YorgunlukHafif2-3 Hafta Tıkalı burunGenellikleBazen HapşırmaGenellikleBazen Boğaz ağrısıGenellikleBazen ÖksürükNadirGenellikle

6

7 Domuz gribinin insanlara geçişi

8 Yaşlılar, küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler hastalığı daha ağır geçirmektedir. DOMUZ GRİBİ NEDİR?

9 Yüksek ateş (koltuk altından ölçülen 38ºC ve üzeri) Öksürük, Boğaz ağrısı Burun tıkanıklığı/akıntısı Yaygın vücut ağrısı Baş ağrısı Titreme, halsizlik Nadiren kusma ve ishal GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

10 Yüksek ateş (koltuk altından ölçülen 38ºC ve üzeri) Öksürük, Boğaz ağrısı Burun tıkanıklığı/akıntısı Yaygın vücut ağrısı Baş ağrısı Titreme, halsizlik Nadiren kusma ve ishal GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

11 Grip virüsü, öksürme, hapşırma ile etrafa saçılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşır. GRİP NASIL BULAŞIR?

12 Öksürük ya da hapşırık sırasında ağzınızı ellerinizle kapattığınızda, mikroplar ellerinize, ellerinizden de dokunduğunuz çeşitli yüzeylere bulaşır. İnsanlar bu yüzeylere elle temas ederek virüsü alırlar ve ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirerek hastalık etkenini alırlar. GRİP NASIL BULAŞIR? Hapşırmanın hızı 161 km/saat (100 mil) bulabilir

13 Günlük yaşamımızda sık dokunduğumuz –kapı kolları, GRİP NASIL BULAŞIR?

14 –bilgisayar klavyesi, –cep telefonu ya da kablolu telefon ahizeleri, –televizyon uzaktan kumandaları, GRİP NASIL BULAŞIR?

15

16 –Okulda bulunduğunuz ortamı, sınıflarınızı, öğretmen odası ve diğer odaları, hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırın. GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRİM?

17 –Ellerinizi yıkamak sizleri hastalıktan koruyacak en önemli uygulamadır. –İnsanlarla tokalaşma sonrasında, ellerinizin bütün yüzeylerini ve parmak aralarını su ve sabun ile iyice köpürterek yıkamalısınız. –Yıkama süresi en az 20 – 30 saniye olmalıdır. GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

18 ELLER NE ZAMAN YIKANIR? Diş, ağız,göz temizliği yapmadan önce, Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra, Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra, Saça, burna dokunduktan sonra, Öksürüp, hapşırdıktan sonra, Dışarıdan eve geldikten sonra, Her türlü temizlik işlerinden sonra, Çiğ gıdayı elledikten sonra, Çöpleri elledikten sonra, Para elledikten sonra, Hasta ziyaretinden sonra.

19 ETKİLİ EL YIKAMA ELLER EN AZ 30 SANİYE YIKANMALIDIR

20 AKLIMIZA GELDİĞİ HER AN ELLER YIKANMALIDIR

21 DOĞRU EL YIKAMA YÖNTEMİ

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33 EL HİJYENİ –Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulayıp, musluğu bu havlu ile kapatın, –Kağıt Havluyu çöp kutusuna atın.

34 GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ? Hasta kişilerle yakın temastan kaçının –Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bulunmasına dikkat edin.

35 –Hasta kişilere çok gerekmedikçe ziyarette bulunmayın. GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

36 Gözleriniz, burnunuz ve ağzınıza dokunmaktan kaçının –Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara temas etmek ile bulaştığından, ellerinizle göz, burun ve ağzınıza dokunmayın. GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

37 Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda; ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ya da mendil bulamadığınızda giysinizin kolu ile kapatın. Kâğıt mendili bir kez kullanın, kullandıktan sonra çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. HASTAYSANIZ ETRAFINIZDAKİ İNSANLARI GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

38 Domuz gribine yakalanabilir misiniz? Şu anda ülkemizde yaygın vaka bulunmamaktadır. Hastalığın yaygın görüldüğü diğer ülkelerden gelen ve hastalanan kişiler, ülkemize hastalık etkenini taşıyabilir.

39 www.grip.saglik.gov.tr

40 GRİBE YAKALANDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ? Beslenmenize dikkat edin, dengeli beslenin, bol sıvı tüketin. Odanızı sık sık havalandırın. Bol bol istirahat edin.

41 GRİP TEDAVİSİ Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.


"GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI. TANIMLAR Virüs: gözle görülemeyen ancak hastalığa neden olabilen mikroplar İnfluenza: diğer adı grip hastalığı; yüksek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları