Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Petrol Jeolojisi (JFM- 435) Petrol Kapanları Prof. Dr. Levent Gülen Ofis: 1303 Tel: 0264 295-5711 Ders - 5.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Petrol Jeolojisi (JFM- 435) Petrol Kapanları Prof. Dr. Levent Gülen Ofis: 1303 Tel: 0264 295-5711 Ders - 5."— Sunum transkripti:

1 Petrol Jeolojisi (JFM- 435) Petrol Kapanları Prof. Dr. Levent Gülen lgulen@sakarya.edu.tr Ofis: 1303 Tel: 0264 295-5711 Ders - 5

2 Prof. Dr. Levent Gülen Petrol kapanları sedimanter kaya tabakalarının deformasyonu veya sedimantasyonu sürecinde oluşan, petrol ve doğal gazın kolaylıkla içine göç edip, çıkamadığı jeolojik yapılardır. Petrol kapanlarında genellikle petrol ve doğal gazın yanısıra tuzlu su da bulunur. En üstte gaz, ortada petrol ve en altta da tuzlu su yer alır. Petrol Kapanları

3 Prof. Dr. Levent Gülen

4 Sıkışma Antiklinali Kapanı

5 Prof. Dr. Levent Gülen

6 Örtü Antiklinali Prof. Dr. Levent Gülen

7

8 Fay Petrol Kapanı

9 Prof. Dr. Levent Gülen

10 Tuz Domu Petrol Kapanları

11 Tuz Domları (diyapirleri) neden oluşur? Prof. Dr. Levent Gülen

12 Tuz Domları Civarında Oluşan Petrol Kapanları Prof. Dr. Levent Gülen

13 Tuz Domu Petrol Kapanları

14 Prof. Dr. Levent Gülen

15

16 1- Kamalanma nedir ? 2- Uyumsuzluk nedir? Prof. Dr. Levent Gülen

17

18 Uyumsuzluklar Sedimanter tabakalar arasında bir zaman aşımı (Hiatus) bulunması halinde bu tür sedimanter tabaka dokanakları uyumsuzluk olarak tanımlanır. Başlıca dört ana uyumsuzluk türü vardır. 1- Açısal uyumsuzluk (Angular unconformity) 2- Koşut uyumsuzluk (Disconformity) 3- Yalın uyumsuzluk (Paraconformity) 4- Ayrımlı kayaç uyumsuzluğu (Nonconformity)

19 Prof. Dr. Levent Gülen Açısal Uyumsuzluk (Angular Unconformity) Bu tür uyumsuzlukta genç sedimanter tabakalar, daha yaşlı olan, deformasyona uğramış kıvrımlar veya eğimli tabakalar üzerinde yer alırlar. Uyumsuzluk düzlemini yaşlı kayaların aşınma yüzeyi oluşturur ve bu aşınma yüzeyi bir zaman aşımına karşılık gelir.

20 Prof. Dr. Levent Gülen Koşut Uyumsuzluk (Disconformity) Eğer uyumsuzluk düzleminin üzerinde ve altında yer alan tabakalar birbirine paralel ve genç ile yaşlı tabakalar arasındaki uyumsuzluk düzeyi bir erozyon yüzeyi ise bu tür uyumsuzluklar koşut uyumsuzluk olarak tanımlanır.

21 Prof. Dr. Levent Gülen Yalın Uyumsuzluk (Paraconformity) Yalın uyumsuzluğu tabaka ilişkilerine bakarak tanımak oldukça zordur. Çünkü bu tür uyumsuzlukta genç ve yaşlı tabakalar birbirlerine paralel olup, aralarında bir erozyon yüzeyi bulunmaz. Bu tür uyumsuzlukların varlığı ancak paleontolojik veya jeokronolojik yaş saptamaları sonucunda sedimanter tabakaların yaşları arasında bir zaman aralığı bulunması sayesinde anlaşılabilir.

22 Prof. Dr. Levent Gülen Ayrımlı Kayaç Uyumsuzluğu (Nonconformity) Eğer uyumsuzluk yüzeyi genç sedimanter kayalar ile daha yaşlı magmatik veya metamorfik kayaçların erozyon yüzeyinden oluşuyorsa bu tür uyumsuzluk ayrımlı kayaç uyumsuzluğu olarak tanımlanır.

23 Prof. Dr. Levent Gülen

24 Kamalanma Petrol Kapanı

25 Prof. Dr. Levent Gülen Uyumsuzluk Petrol Kapanı

26 Prof. Dr. Levent Gülen

27

28

29


"Petrol Jeolojisi (JFM- 435) Petrol Kapanları Prof. Dr. Levent Gülen Ofis: 1303 Tel: 0264 295-5711 Ders - 5." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları