Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR DONANIMI DERSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR DONANIMI DERSİ"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR DONANIMI DERSİ
HAZIRLAYANLAR; VOLKAN KILBAŞ YASEMİN KARAKUŞ AYŞEGÜL BACAK RAHMAN AYDIN

2 İÇİNDEKİLER 1.Klavye(Keyboard) 1.1. Klavye nedir?
1.2. Klavyenin çalışma prensibi 1.3. Klavye çeşitleri 1.3.1.Q klavye 1.3.2.F klavye 1.4.Klavye bağlantıları

3 İÇİNDEKİLER 2.Fare 2.1.Farenin tarihçesi
2.2.Bilgisayara bağlanma şekline göre fare türleri 2.2.1.Kablolu fareler 2.2.2.Kablosuz fareler Kızılötesi fareler Radyo dalgalı fareler Bluetooth fareler D fareler

4 İÇİNDEKİLER 2.3.Hareketi algılama şekline göre türleri
2.3.1.Mekanik fareler 2.3.2.Optik fareler LED'li optik fareler Lazerli optik fareler 2.3.3.Dokunsal fareler 2.3.4.Touchpad 2.3.5.Trackpad

5 İÇİNDEKİLER 3.Oyun konsolları 4.Oyun çubukları 3.1.Birinci jenerasyon
3.2.İkinci jenerasyon 3.3.Üçüncü jenerasyon 3.4.Dördüncü jenerasyon 3.5.Beşinci jenerasyon 3.6.Altıncı jenerasyon 3.7.Yedinci jenerasyon 3.8.Sekizinci jenerasyon 4.Oyun çubukları

6 1.Klavye(Keyboard) Çeşitli menülere erişmek, yazı yazmak, kısa yol tuşlarını kullanmak ve onay kutularında seçim yapmak gibi amaçlarla kullanılan klavye, bilgisayar tarihinin en eski donanım ögelerinden biridir. Öyle ki bilgisayarlarda kullanım kolaylığı sağlayan fare henüz icat edilmemişken klavyeler tek başlarına veri girişi yapmak amacıyla kullanılmaktaydı.

7 1.1.Klavye nedir ? Üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşları bulunduran ve bunlara basıldığında ekranda görüntüleyerek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime “klavye (keyboard)” adı verilir. Klavye, bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan önemli bir aygıttır. Her ne kadar dokunmatik ekranlar ve sesli kumanda sistemleri yavaş yavaş bilgisayar dünyasına girmekteyse de klavye vazgeçilmez bir donanımdır.

8 1.2. Klavyenin çalışma prensibi
Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır. Tuşlar, matris düzeninde satır ve sütunlara yayılmış anahtar düzenine sahiptir. Bu anahtarlar kapasitif, mekanik ve kauçuk yapıda olabilir. Bunlardan en çok kullanılan ve ekonomik olan kauçuk yapılardır. Klavye Devresi

9 1.2. Klavyenin çalışma prensibi
Kauçuk yapının altında karbon malzeme iletkenliği sağlamak üzere kullanılır. Her bir anahtarın altında kısa devreye açık iletken yapı vardır. Tuşa basıldığında karbon malzeme aşağı doğru hareket ederek matris yapıyı kısa devre yapar. Tuş bırakıldığında ise kauçuk malzeme eski hâlini alarak karbon iletken yapı, iletken telleri bırakarak kısa devre bozulur. Klavyenin iç yapısı

10 1.3.Klavye çeşitleri Q ve F olmak üzere iki çeşit klavye vardır. Farkları, sadece harflerin yerlerinin değişikliğidir. Klavyenin en sol üstündeki karakter ne ise (F ya da Q) klavye ona göre isimlendirilir. Q klavye her ne kadar ülkemizde daha yaygın olarak kullanılsa da F klavye Türkçe kelimelerin yazımına daha uygun olarak tasarlanmıştır. Q KLAVYE F KLAVYE

11 1.3.1.Q klavye Q klavyenin patentini, 1874'te Christopher Latham Sholes tarafından almıştır. Ancak Q klavye standardı ne İngilizce ne de başka bir dile uygun olarak geliştirilmiştir. Sholes, icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını fark eder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.

12 1.3.2.F klavye F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. Bilimsel temellere dayalı standart bir Türk klavyesi geliştirilmesinin zorunluluğuna inanan İhsan Yener, bu konuda 1946'dan itibaren daktilo öğretmeni sıfatı ile sürdürdüğü çalışmalarının dikkate alınmasını ancak 1955'te sağlayabildi. Yabancı uzmanlarla da pekiştirilmiş İhtisas Komisyonu'nca oluşturulan on parmak yöntemi ile Türkçe için uygun klavye 20 Ekim 1955'te Bakanlıklar arası Standardizasyon Komitesi'nce Standart Türk Klavyesi olarak onandı 

13 İhtiyaca ve kullanıcıya yönelik klavye çeşitleri
Multimedya Klavye Standart Klavye Yıkanabilir Klavye Yıkanabilir ve Katlanabilir Klavye

14 1.5.Klavye bağlantıları Klavyenin kasaya bağlanacağı portu gösterir.
Klavyeler, PS/2 ve USB olmak üzere iki bağlantı noktası üzerinden bilgisayara bağlanır. Dönüştürücüler yardımıyla USB ve PS/2 bağlantı noktaları arasında dönüşüm yapılarak bağlantı yapılabilir.

15 1.5.Klavye bağlantıları Kablosuz klavye tipleri vardır.Bu tip sistemleri kurmak için klavyeye verici, porta ise alıcı takılır. Kızıl ötesi (IR) ışıkla çalışanlar ve radyo dalgaları (RF) ile çalışanlar diye iki grupta toplanabilir. IR klavyede alıcı ve verici birbirini görmek zorunda ama RF klavyelerde bu zorunluluk yoktur. Kablosuz klavyeler çalışması için pile gereksinim duyar.

16 1.5.Klavye bağlantıları Kablosuz klavye tipleri vardır. Bu tip sistemleri kurmak için klavyeye verici, porta ise alıcı takılır. Kızıl ötesi (IR) ışıkla çalışanlar ve radyo dalgaları (RF) ile çalışanlar diye iki grupta toplanabilir. Kablosuz klavyeler çalışması için pile gereksinim duyar.

17 1.5.Klavye bağlantıları Logitech’in yeni bluetooth klavyesi Windows 8 için tasarlanmasına rağmen Android ve İOS işletim sistemli cihazlarda da kullanılabiliyor. Üstelik üçünü aynı anda kullanabiliyorsunuz. Klavyenin modeli Logitech Bluetooth Illuminated Keyboard K810 olarak adlandırılıyor. Bu klavyede aynı anda 3 cihaz eşleştiriliyor ve tek bir tuşla cihazlar arası geçiş sağlanabiliyor.

18 Celluon Magic Cube Her türlü düz yüzey üzerine yansıtılabilen, sanal ve tam boy bir klavyedir. iPhone, iPad, Macbook ve diğer akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarların hepsi ile uyumludur. Çoklu dokunmatik fare özelliğine sahiptir. Bluetooth ve USB ile kolay bağlantılıdır.

19 Klavye(Keyboard)

20 Fare Nedir? Fare ya da mouse, genellikle avuç içinde tutulan, hareketleri bilgisayar ekranındaki imlecin har eketlerini kontrol eden, bilgi giriş aygıtıdır.

21 2.1.Farenin Tarihçesi Bugün bilgisayarların yanında vazgeçilmez bir parça olan fareyi ilk olarak Douglas Engelbart ve Steve Jobs adlı kişiler yapmış. Douglas 40 yıl önce mouse denen mucizevi mekanizmayı icat eden, Steve ise bu teknolojiyi evlerimize sokan kişi.

22 2.1.Farenin Tarihçesi Buluşunun adının fare olmasının sebebi de kablosunu bir farenin kuyruğuna benzetmesiymiş. 

23 2.1.Farenin Tarihçesi Profesör Engelbart, ilk mouse prototipini 1965′te hazırlamış. İki tekerlekli bu tahta alet, 1970′te “görüntüleme sistemleri için X-Y yer gösterici sistem” adıyla patent almış. Farenin kullanılabilmesi için bir grafik arabirim de yazmış, ancak o zamanlar yazılımlar için patent verilmiyormuş. Bu yüzden bugün bu sektörün kaymağını o değil uyanık Bill amca toplamakta.

24 2.1.Farenin Tarihçesi Bugün Douglas Engelbart, çeşitli icatlar üzerinde çalışan Bootstrap adlı bir firmanın sahibi. 1997′de 500,000 dolarlık Lemelson-MIT ödülünü, yani dünyada bir icat için verilen en büyük ödülü almış. Artık fare yapmakla hiçbir alakası kalmamasına rağmen firmanın en büyük destekçisi Logitech: yani dünyanın en büyük fare üreticilerinden biridir.

25 2.2.1.Kablolu fareler Bilgisayarın ilk zamanında seri port ve AUTOEXEC. BAT dosyalarına özel eklenen sürücüler ile çalışan fareler, zamanla PS/2 adlı porta alınmış ve çoğu işletim sisteminde alt seviyelerde desteklenmeye başlamıştır. Günümüzde çoğu fare bilgisayara USB portundan bağlanmaktadır. USB, PS/2 ve Seri Port üzerinden bilgisayara kablo ile bağlanabilirler.

26 Kızılötesi fareler  Bu fareler, bilgisayar ile iletişiminde bir kızılötesi sistem kullanır. Sistem, bilgisayarın seri, PS/2 veya USB portuna takılır, fare ise sistemle kızılötesi ışınlar ile iletişim kurar. Eğer fare ile sistem arasına bir cisim girerse, fare hareketleri hissedilmeyecektir. Bu tür farelerden günümüzde satılmaktadır.

27 Radyo dalgalı fareler  Kızılötesi farelerden farklı olarak bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri kullanırlar. Kapsama alanları genelde onlarca metre civarındadır.

28 Bluetooth fareler  Bu fareler, kimi bilgisayarlar ile entegre gelen Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanarak iletişim kurarlar. İlk iki türe göre büyük bir avantajları vardır: Standart bir protokol kullandığı için her cihazla kullanılabilir (PC, Apple ve hatta Pocket PC) Bu herkes tarafından kabul edilmiştir.

29 D fareler  1990'lı yılların sonlarında Kantek firması ilk 3D ring faresini tanıttı. Yüzük şeklinde parmağa takılan ve 3 tuşa sahip olan bu aygıt üstündeki kızılötesi ışık ile parmak hareketini algılamaktaydı. Ancak yeterli ve verimli bir fare olmayı başaramadığı için popüler olamadı.Üstünde çalışmalar hala sürmektedir.

30 2.3.1.Mekanik fareler Topu ve hareketli parçaları vardır.

31 2.3.2.Optik fareler 2.3.2.1.LED'li optik fareler
Mekanik bir fare olduğu gibi iç hareketli parçalar yerine hareketin altında yatan yüzeye göre tespit etmek, bir ışık yayan diyot ve foto diyotlar kullanır. LED'li optik fareler Bu tür fareler altlarında bulunan LED'in yaydığı ışığın yansıması ile hareketi algılarlar. En üst modelleri  dpi gibi yüksek hassaslığa varabilir.

32 Lazerli optik fareler Bu tür fareler altlarında bulunan lazer ışık kaynağının yaydığı ışıklar vasıtasıyla hareketi algılarlar. İmleç hareketlerine çok yüksek hassasiyet isteyenler için uygun bir seçenektir. Hassasiyetleri 3000 dpi ve üzerine çıkabilir. Hareketi algılama şekline göre fareleri üçe ayırırsak en pahalı tür lazerli optik farelerdir.

33 2.3.3.Dokunsal fareler Logitech firması 2000 yılında titreşimi sağlayan küçük bir işletici içeren dokunsal fare (tactile mouse)'yi tanıttı. Bu fare, örneğin pencere sınır geçişlerinde dokunsal geri dönüşler ile kullanıcının duyusal ara yüzünü arttıracaktı. Dokunarak sörf yapmak kullanıcının derinlik ve sertliği hissedebilmesini gerektirir. Bu özellik ilk elektroreolojik dokunsal fare ile sağlandı, fakat ürün piyasaya sunulmadı.

34 2.3.4.Touchpad Dokunmatik teknolojisi.
Touchpad birimi genellikle dizüstü bilgisayarlarda görülür. Dizüstü bilgisayarlarının klavyelerinin hemen alt tarafında bulunur. Yaklaşık 5 x 5 kadar hassas alanı vardır. Kullanıcı parmağını bu hassas temas üzerinde temas ettirerek işaretçinin hareketi sağlanır. Tıklama işlemi hassas olan bölgede parmakla iki kez vurmasıyla sağlanır.

35 2.3.5.Trackpad Bir tür Touchpad çeşidi. Apple şirketinin ürettiği dizüstü bilgisayarlarda touchpad işlevini görür. Çoğunlukla Multi-Touch (Çoklu Dokunma) teknolojisiyle üretilmiştir. Halen satışı devam etmekte olan teknolojik faredir.

36 Optik Farelerde İsabet (Dpi nedir ?)
Optik farelerin isabet kabiliyetini pek çok faktör etkiler.  Bu faktörlerin arasında öne çıkanı ise çözünürlük ‘tür. Fareyi hareket ettirdiğiniz zaman sensörün odaklandığı görüntüdeki inç başına düşen her bir pikselin toplam sayısına çözünürlük denir. (Daha kötü tanım yapılamazdı.) Farelerde çözünürlük dpi (dots per inch) adı verilen birimle ölçülür. Dpi değeri yüksek farelerde çözünürlük de yüksek demektir ve çözünürlüğün yüksek olması, fare imlecini oynatmak için fareyi daha az hareket ettireceğiniz anlamına gelir. (Son model farelerde dpi değerini artırdıkça farenin hızlanma sebebi budur.)

37 Kablosuz Fareler (Wireless Mice)
Çoğu kablosuz fare  bilgisayarla iletişim kurabilmek için radyo frekanslarını kullanır.  Radyo frekanslarını temel alması bir alıcı ve vericinin varlığını zorunlu kılar. Farenin içinde bir verici bulunur. Farenin hareketlerini ve kliklerini alıcının anlayabileceği şekilde kodlar ve radyo (elektromanyetik) sinyallere dönüştürür. Bilgisayarda bağlı bulunan bir alıcı da bu sinyalleri yakalar, kodları çözer ve bilgisayara iletir. İşletim sistemindeki sürücüler de üzerine düşeni yapar ve hareketleri ekrana yansıtır. Kablosuz farelerde vericilerin çalışması için elbette bir bataryaya ihtiyaç vardır. Kablosuz fare ekipmanları çok da ucuz değillerdir. Kablosuz fareler, diğerlerine oranla nispeten daha hafiftirler. Günümüzde kablosuz farelerin bir çoğunda optik teknolojisi kullanılır.

38 FARE(MOUSE)

39 3.Oyun konsolları Oyun konsolu, bilgisayar harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkânı veren veri tabanı bilgisayar kökenli eğlence cihazıdır. Temeli 1947 yılına kadar uzanan bilgisayar oyunları, oyun konsolu gelişim sürecinin de tohumlarını ekmiştir. Bildiğimiz hali ile ilk bilgisayar oyunu Tennis for Two 1958 yılında bir osiloskop ekranında analog bir bilgisayar aracılığı ile oluşturulmuştur. 1962 yılına gelindiğinde , Massachusetts Institute of Technology labaratuarında bulunan PDP-1 model bilgisayar kullanılarak bugün bilinen ilk dijital oyun Space war dizayn edilmiştir.

40 3.Oyun konsolları Söz konusu bu oyunlar, görüleceği üzere nükleeer santrallerde veya büyük üniversite labaratuarlarında bulunan dönemin gelişmiş bilgisayarları için tasarlanmış türünün tek örneği oyunlardır. Oyun konsolu tanımı ise tüm tüketicilerin sahip olabileceği seri üretim ürünleri tanımlar. İşte yılına geldiğimizde Ralph Baer isimli kaşif, Brown Box adını verdiği ve bugün bildiğimiz oyun konsolu tanımına uyan ilk prototip sistemi tasarlamıştır. Piyasada resmi olarak satılmaya başlanan oyun konsolları, teknolojik gelişim sürecine göre sınıflandırılmaktadır.

41 3.1.Birinci jenerasyon 1972 yılına gelindiğinde Brown Box ürünü resmi olarak Magnavox Odyssey adı ile piyasaya sürülmüş ilk ev tipi Oyun konsolu olarak tarihe geçmiştir. Birinci jenerasyon olarak sınıflandırılan bu ürün daha sonraları Atari firmasının piyasaya süreceği Pong adı verilen tümleşik oyun konsolu ile tahtından indirilmiştir. Magnavox Odyssey (1972) Atari Pong (1975)

42 3.1.Birinci jenerasyon Birinci nesil oyun konsollarının ortak özelliği, ekranda kare şekilli olarak resmedilen bir objeyi yine ekranın iki yanında el ile kumanda edilen dönen podlar aracılığı ile yukarı aşağı hareket ettirerek karşılıklı tenis türevi oyunlar oynanabilmesidir. Bu dönemde daha çok tümleşik (tek oyunlu) konsollar üretilmiş olsa da, Magnavox Odyssey ve Philips Telespiel model konsollar kartuşlar kullanılarak aynı tür oyunları farklı varyasyonlarla kullanılabilmesini sağlamış örnekleridir.

43 3.2.İkinci jenerasyon 1976 yılına gelindiğinde piyasaya çıkan ilk İkinci jenerasyon ürün Fairchild Channel F olup 1977 yılında ise Atari 2600 piyasaya sürülerek oyun konsolu çılgınlığının ilk adımı atılmıştır. Renkli oyun oynama keyfi ve Joy-stick kullanımı ile bu dönem, oyun konsollarının tüm dünya tarafından tanınıp sevilmesinde bir milat olarak kabul edilir. Fairchild Channel F (1976)

44 3.2.İkinci jenerasyon Öncü 8-bit çağı olarak adlandırılan bu dönemde ortalama 4kb kapasiteli medya formatları olan kartuşlar kullanılmıştır. Dönemin en popüler oyun konsolu olan Atari serisi, Joy Stick olarak adlandırdığı tek tuşlu kontrol aracı ile yeni bir çığır açmıştır. Atari 2600 (1977)

45 3.3.Üçüncü jenerasyon 1983 senesinde Nintendo , hala birçok kullanıcının gözünde eşsiz olan NES ( Nintendo Entertainment System ) ürününü çıkartarak Üçüncü jenerasyon'u başlatmıştır. Aynı döneme damgasını vuran bir diğer efsaneleşmiş oyun konsolu ise Sega Master System dır. 8-bit daha gelişmiş grafikler , çok kanallı sesler ve Joy-pad kullanım avanajları ile bu nesle ait konsollar büyük satış rakamlarının önünü açmıştır. Nintendo Family Computer (1983) Sega Master System (1985)

46 3.4.Dördüncü jenerasyon 1988 yılında Sega firması Mega Drive olarak adlandırdığı 16-bit teknolojisine sahip Dördüncü jenerasyon Oyun konsolunu piyasaya sürmüştür. Aynı dönemde Sega'nın yine en büyük rakibi Nintendo firmasının SNES model oyun konsoludur. Sega Mega Drive (1988)

47 3.4.Dördüncü jenerasyon 16-bit teknolojisi sayesinde çok daha gelişmiş grafik ve ses motorları ile Ateri Salonlarında oyuncuların hayranlıkla oynadığı birçok oyun, artık evlerde bu konsollar aracılığı ile oynanabilir hale geliştir. Bu dönemde oyun kumanda ve oynanış biçimleri daha komplike hale gelmiştir. SNES (1990)

48 3.5.Beşinci jenerasyon 1993 yılına gelindiğinde 3D grafiklere sahip oyunların oynanabildiği Beşinci Jenerasyon oyun konsolları piyasaya sürülmüştür. Bu sürece öncülük eden ürün Atari Jaguar olmasına karşın, yanlış pazarlama teknikleri sonucu beklenen satış başarısını yakalayamamış ve Atari gibi bir efsanenin Oyun Konsolu üretiminin çekilmesi bu döneme denk gelmiştir. Dönemin popüler ürünlerinden biri Sega Saturn diğer ise Nintendo firmasının Nintendo 64 model konsoludur. Atari Jaguar (1993)

49 3.5.Beşinci jenerasyon Ne var ki , bu dönemde daha önce Nintendo'nun ara üreticisi olarak destek aldığı Sony firması ile aralarında oluşan bir anlaşmazlık Sony firmasının Oyun konsolu sektörüne doğrudan girmesi ile sonuçlanacak tarihi bir olay olarak tarihe geçmiştir. 1994 yılında Sony Playstation piyasaya sürüldüğünde yeni bir efsane doğmuş oldu. Sony Playstation (1994)

50 3.5.Beşinci jenerasyon Bu jenerasyonda medya olarak ilk defa CD kullanılmaya başlanmış ve 32-bit / 64-bit teknolojisinin verdiği avantajlarla çok daha yüksek çözünürlüğe sahip oyunlar oynanabilir hale gelmiştir. İlk defa oyun konsolları artık sadece birer oyun konsolu olmaktan çıkmış ve multi-medya özellikler ile birlikte kullanıcı beğenisine sunulmuştur. Özellikle Sony Playstation'un sunduğu ve konsolu bir VCD player olarak kullanarak MP3  formatında müzik dinlemek ve film izleyebilme olanakları, bu konsolu artık salonların başköşesine yerleştirmiştir.

51 3.5.Beşinci jenerasyon Sega Saturn (1994) Nintendo 64 (1996)

52 3.6.Altıncı jenerasyon 1998 yılında ise bir diğer Oyun Konsol devi olan Sega, kaybettiği pazarı yeniden toplamak için Devrimsel yeniliklere sahip yeni oyun konsolunu piyasaya sürmüş ve Altıncı jenerasyon oyun konsolu çağını başlatmıştır. Bu dönemde özellikle ilk defa oluşturulan On-line oyun konsolu arayüzü diğer üreticilere de öncülük etmiştir. Sega Dreamcast (1998)

53 3.6.Altıncı jenerasyon Sony, 2000 yılında piyasaya Playstation 2 model oyun konsolunu sürmüş ve tarihin en çok satan oyun konsolu olarak tarihe geçmiştir. Bu süreç SEGA gibi bir devin de oyun konsolu üreticisi pazarından çıkmasına sebep olmuştur. Altıncı jenerasyona dahil olan diğer popüler ürünler ise Nintendo Game Cube ve Microsoft'un ilk oyun konsolu olan Xbox dur. Sony Playstation 2 (2000) Microsoft Xbox (2001)

54 3.6.Altıncı jenerasyon Bu jenerasyonda kullanılan 128-bit teknolojisi 3D kullanımı ve görsel işitsel anlamda yeni çığırlar açmıştır. Bir önceki nesilde başlayan multi-medya olanakları bu dönemde daha da gelişmiştir. Sistemlerde kullanılan DVD formatlı medya aracılığı ile gerek yüksek çözünürlüklü film izleme , yüksek kalitede müzik dinleme ve yine bu nesilde sistemlerin on-line bağlanabilirlik özellikleri ile internet üzerinden veri alış-verişi mümkün kılınmıştır. Nintendo Gamecube (2001)

55 3.7.Yedinci jenerasyon 2005 yılı itibariyle Yedinci jenerasyon dönemi başlamıştır. Microsoft firmasının yeni oyun konsolu olan Xbox 360 bu sürece öncülük etmiştir. Uzunca bir süre tek alternatif olmanın avantajını kullanan bu konsol , 2006 sonunda ard arda piyasaya sürülen Sony Playstation 3 ve Nintendo Wii oyun konsolları ile birlikte Yedinci jenerasyonun 3 alternatifi arasında yer almaktadır. Microsoft Xbox 360 (2005)

56 3.7.Yedinci jenerasyon Bu jenerasyonda kullanılmaya başlanan (Playstation 3) bluray medya formatı ile 1080i/p full HD ( High Definition) oyun oynama ve film izleme mümkün kılınmıştır. Ek olarak sistemlerin internet kullanım arayüzleri çok daha geliştirilmiş olup, bu dönemin konsolları standart bir PC gibi kullanılabilir hale gelmiştir. Sistemlerde kullanılan bir diğer devrimsel yenilik ise kablosuz bağlantıya sahip kontrol kollarıdır. Sony Playstation 3 (2006)

57 3.7.Yedinci jenerasyon Nintendo ve Sony tarafından piyasaya sürülen konsollarda harekete duyarlı sensörlere sahip kollar kullanılarak yeni bir çağ başlatılmıştır. Microsoft ise hiçbir hareket algılayacı olmadan çalışan Kinect'i (Project Natal)çıkarmıştır. Nintendo Wii (2006)

58 3.8.Sekizinci jenerasyon Sekizinci jenerasyon video oyun konsolları 26 Şubat 2011 tarihi ile başlamıştır. Bu sürece öncülük eden konsol Nintendo'nun Nintendo 3DS konsoludur. Bu konsolun devamında Sony,PlayStation Vita'yı, Nintendo ise 30 Kasım'da Wii U'yu piyasaya sürmüştür. Sonrasında Sony 20 Şubat'ta PlayStation 4'ü, Microsoft ise 21 Mayıs Xbox One'ı duyurmuştur. PlayStation Vita (2011) Nintendo 3DS(2011)

59 3.8.Sekizinci jenerasyon Xbox One ve PlayStation 4 bu jenerasyonda sadece bir oyun konsolu olmaktan çıkıp televizyon hizmetlerinden bankacılık hizmetlerine kadar geniş bir yelpaze sunmuştur oyunculara. Konsolların çıkışından 31 Ocak 2015’e kadar olan zamana bakıldığında toplam satış rakamları şu şekilde: PlayStation 4: 19,052,353 Xbox One: 11,298,462 Wii U: 9,137,844 Wii U(2012) Xbox One (2013) PlayStation 4 (2013)

60 4.Oyun çubukları Oyun çubuğu, Joystick, Kontrol kolu, Yönetim kolu veya İdare çubuğu esasen kontrol çubuğu anlamında, video oyunlarında kontrol sistemini oluşturan, oyunu oynatan ve modeline göre giriş, çıkış ve algılama fonksiyonu olan kontrol aracıdır. Oyunlarda kontrolü sağlamak için kullanılan donanım birimidir. Oyunlarda sağ, sol, ileri ve geri hareketleriyle birlikte üzerinde bulunan düğmeler sayesinde farklı özelliklerdeki fonksiyonlara da sahiptirler. Bilgisayarın oyun portuna bağlanarak kullanılır. Bir bilgisayarda iki adet oyun portu mevcuttur.

61 Oyun çubuklarının tarihsel değişimi
Şimdi sırada oyun çubukları slaydı tıklayınız.

62 Oyun çubukları

63 KAYNAKÇA MEGEP/BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ POST (İLK AÇILIŞ) KİTAPÇIĞI
https://tr.wikipedia.org/wiki/Fare (bilgisayar) ml#.Vj940rfhDIU https://tr.wikipedia.org/wiki/Video_oyunu_konsolu video-game-joystickcontroller-42-photos/ https://www.vatancomputer.com


"BİLGİSAYAR DONANIMI DERSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları