Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM

2 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Yasaların sağladığı olanaklara “ hak “ denir. Yasaların sağladığı olanaklara “ hak “ denir. Bu Haklar; Bu Haklar; Yaşama, Yaşama, Kişi hürriyeti ve güvenliği, Kişi hürriyeti ve güvenliği, Adil yargılanma, Adil yargılanma, Barınma, Barınma, Sağlık, Sağlık, Eğitim, bilim, sanat, Eğitim, bilim, sanat, Evlenme, çocuk edinme, Evlenme, çocuk edinme,

3 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Özel hayatın gizliliği ve korunması, Özel hayatın gizliliği ve korunması, Düşüncelerini özgürce açıklama, Düşüncelerini özgürce açıklama, Din ve vicdan özgürlüğüdür. Din ve vicdan özgürlüğüdür.

4 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Hürriyetlerimiz (Özgürlüklerimiz) Hürriyetlerimiz (Özgürlüklerimiz) İnsanların, yasaların tanıdığı hakları yine yasalara uygun olarak kullanılmasına “ özgürlük (hürriyet) “ denir. İnsanların, yasaların tanıdığı hakları yine yasalara uygun olarak kullanılmasına “ özgürlük (hürriyet) “ denir. Türk milleti de Atatürk’ün önderliğinde bir çok hak ve hürriyete kavuşmuştur. Türk milleti de Atatürk’ün önderliğinde bir çok hak ve hürriyete kavuşmuştur.

5 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Bunlardan Bazıları; Bunlardan Bazıları; Yerleşme ve seyahat özgürlüğü, Yerleşme ve seyahat özgürlüğü, Düşünce özgürlüğü, Düşünce özgürlüğü, Öğrenim, bilim ve sanat özgürlüğü, Öğrenim, bilim ve sanat özgürlüğü, Kişi ve konut dokunulmazlığı, Kişi ve konut dokunulmazlığı, Din ve vicdan özgürlüğü, Din ve vicdan özgürlüğü, Medeni kanun ile erkek kadın eşitliği, Medeni kanun ile erkek kadın eşitliği, Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı. Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı.

6 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Eskiden; Eskiden; Özgürce seyahat edilemezdi, Özgürce seyahat edilemezdi, Kadınlar seçimlere katılamazdı, Kadınlar seçimlere katılamazdı, Kız çocukları okula gidemezdi, Kız çocukları okula gidemezdi, Bilim ve sanata gereken önem verilmezdi, Bilim ve sanata gereken önem verilmezdi, Kadın ve erkek eşit değildi. Kadın ve erkek eşit değildi.

7 HAK VE HÜRİYETLERİMİZ Cumhuriyetten sonra; İsteyen istediği yere rahatça gitmeye başladı, İsteyen istediği yere rahatça gitmeye başladı, Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi, milletvekili ve belediye başkanı olabildiler, Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi, milletvekili ve belediye başkanı olabildiler, Kız çocukları da okula gitmeye başladı, Kız çocukları da okula gitmeye başladı, Bilimin gelişmesi için yeni okullar açıldı, üniversiteler kuruldu, Bilimin gelişmesi için yeni okullar açıldı, üniversiteler kuruldu, Güzel sanatlar okulları ve konservatuarlar açıldı, Güzel sanatlar okulları ve konservatuarlar açıldı, Kadınlar çalışma hayatına katılıp öğretmen, doktor, avukat v.b. olmaya başladılar. Kadınlar çalışma hayatına katılıp öğretmen, doktor, avukat v.b. olmaya başladılar.


"ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM ATATÜRK’ÜN İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİNE VERDİĞİ ÖNEM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları