Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NASIL SINIFLANDIRILIR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NASIL SINIFLANDIRILIR?"— Sunum transkripti:

1 NASIL SINIFLANDIRILIR?
KÖMÜR NEDİR? NASIL OLUŞUR? NASIL SINIFLANDIRILIR?

2 KÖMÜR NEDİR? Kömür bitki kökenli bir maddedir. Bu nedenle ana elemani karbondur. Bitkilerin, bitkilerin zamanla ve sicaklik-basinç altinda, degisim geçirmesi sonucunda olusmustur. Kömür, karbon, hidrojen, oksijen ve azottan olusan, kükürt ve mineral maddeler içeren, fiziksel ve kimyasal olarak farkli yapiya sahip bir maddedir. Insan yasaminda ve enerji hammaddeleri içinde çok önemli bir yere sahip olan kömür, dünyada genis rezervlere ve vazgeçilmez yaygin tüketim alanlarina sahiptir. Kömür emniyetli, üretimi kolay, ucuz ve temiz bir fosil yakittir.

3 NASIL OLUŞUR? Tarih öncesi batakliklarda toplanan bitki artiklarinin degisime ugramasiyla, kömür olusmustur. Arz kabugundaki tektonik hareketler sonucu, bu batakliklar, silt ve diger sedimanlarla birlikte derinlere gömülmüstür. Bu gömülme sonucu bitki artiklari yüksek sicaklik ve basinca maruz kalarak kömüre dönüsmüstür. Ilk olarak turba olusmus, sonradan linyit meydana gelmistir. Milyonlarca yil sonra, sicaklik ve basincin etkisiyle linyitin kömürlesme derecesi yükselerek, yari bitümlü kömürler tesekkül etmistir. Zamanla bu süreçler devam ederek, kimyasal ve fiziksel bu degisikliklerin etkisiyle, sertlesmis bitümlü kömür veya taskömürü ortaya çikmistir. Kömürün degisimi devam ederek, son asamada antrasit olusmaktadir.

4 NASIL SINIFLANDIRILIR?
Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Üç tip kömür vardır:antrasit,taş kömürü ve linyit. Antrasit en değerli kömür türüdür %95 i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’i, Linyitin %50` sinden daha az bir kısmı karbondur. Kömürler organik olgunluklarına göre Linyit, Alt bitümlü kömür, Bitümlü kömür ve Antrasit tiplerine ayrılırlar. Linyit ve kısmen Alt bitümlü kömürler genellikle yumuşak, kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve Bitümlü kömürler ise genellikle daha sert, dayanıklı, siyah renkli ve camsı parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük olup, karbon oranları daha yüksektir. Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir. Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırma kömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığından, aslında genetik bir sınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitren, klaren, düren ve füzen. Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır. Kömür çok eskilerden beri enerji üretiminde, sentetik boyaların çözücülerin, ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak kullanılan çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır.

5

6

7


"NASIL SINIFLANDIRILIR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları