Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OLUMLU DAVRANIŞ GELİŞTİRME PROGRAMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OLUMLU DAVRANIŞ GELİŞTİRME PROGRAMI"— Sunum transkripti:

1 OLUMLU DAVRANIŞ GELİŞTİRME PROGRAMI

2 AMAÇ: Öğrencilerin sınıf içi istenilen davranışlar geliştirmelerini sağlamak ve öğrencilerde oto kontrolü geliştirmek. DÜZEY: 6.,7. ve 8. sınıflar

3 SEMBOLLENEN DAVRANIŞLAR
Kılık,kıyafet,saçın okul kurallarına uygun olup olmaması Öğretmeni, sessiz ve ders malzemeleri hazır bekleyip beklememe Sınıfta söz hakkı isteyerek konuşma ya da gürültü yapılıp yapılmaması Ders zili çaldıktan sonra sınıfa geç gelinip gelinmemesi Sınıfın temiz ve düzenli olup olmaması

4 UYGULAMA: Her sınıf defterinde bir davranış takip çizelgesi bulunacaktır.Bu çizelgede gün ve ders saatleri belirtilmiş olup her öğretmen girdiği sınıfta ders saati bölümünde sembollerle belirtilmiş davranışları değerlendirecektir.

5 Sınıfa giren her öğretmen çizelgedeki beş sembolün beşini de işaretleyecek ve imzalayacaktır.
Sembolün ''KIRMIZI'' olarak işaretlenmesi o davranışın o saat için olumlu olduğuna işarettir. Sembolün ''SİYAH'' olarak işaretlenmesi o davranışın o saat için olumsuz olduğuna işarettir.

6 Sınıfta ''bir tek kişinin dahi'' belirlenen
davranışı yanlış yapması halinde tüm sınıf o davranış için ''siyah'' olarak değerlendirilecektir.

7 Takip çizelgesini her Cuma günü 6
Takip çizelgesini her Cuma günü 6.ders saatinde sınıf rehber öğretmenine veya idareye teslim etme görevi sınıf başkanına verilecektir. Takip çizelgesinin yırtılması, kaybedilmesi ve üzerinde oynama yapılması durumlarında o sınıf değerlendirmede başarısız kabul edilecektir.

8 DEĞERLENDİRME: PUANLAMA: Her kırmızı işaret 2 (iki), siyah işaret 0, boş bırakılan satır 1 puan olarak değerlendirilecektir. Değerlendirme en fazla kırmızı işaret toplama esasıyla Hafta birinciliği ve Ay birinciliği olarak iki aşamada yapılacaktır.

9 Verilecek büyük ödül için Puanlama hesaplanırken hafta birinciliğine artı 25 puan, ay birinciliği ise artı 50 puan verilerek hesaplanacaktır.

10 Sonuçlar haftalık olarak toplanıp puanlanacak ve kaydedilecektir.
Sonuçlar Her hafta Cuma günü idare tarafından değerlendirilecek ve aylık sonuç takip çizelgesine işlenecektir.

11 Haftalık takip Çizelgeleri pazartesi yenilenecek ve geçen haftanın sonuçları aynı gün panoda ilan edilecektir.

12 En yüksek puanı toplayan sınıf o haftanın birincisi ilan edilecek ve sınıf kapılarına bunu ifade eden bir sembol asılacaktır.

13

14 Ay sonunda en yüksek kırmızı puanı toplayan sınıfa verilmesi düşünülen ödüller şunlardır:
Geziler düzenlenmesi Tiyatro ya da sinemaya götürülmesi Sınıf içi kutlama yapılması Küçük hediyeler verilmesi Öğretmenleri ile birlikte yemek yenmesi Bir günlüğüne okula sivil kıyafetle gelinmesi vb. şeklinde çoğaltılabilir.

15 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"OLUMLU DAVRANIŞ GELİŞTİRME PROGRAMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları