Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYNUR CEYLAN DARICA HALİDE EDİP İLKÖĞRETİM OKULU 4-A SINIFI ÖĞRETMENİ KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYNUR CEYLAN DARICA HALİDE EDİP İLKÖĞRETİM OKULU 4-A SINIFI ÖĞRETMENİ KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ."— Sunum transkripti:

1

2 AYNUR CEYLAN DARICA HALİDE EDİP İLKÖĞRETİM OKULU 4-A SINIFI ÖĞRETMENİ KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ

3 Çevremizdeki katı- sıvı karışımlarına örnekler verir misiniz? Bunları ayırmak istersek nasıl ayırabiliriz? Sınıfımız karışım mıdır?

4 Karışımları oluşturan maddeleri ayırmak için çok çeşitli yöntemler kullanılır. Eleme, süzme, savurma, yüzdürme, mıknatısla ayırma, buharlaştırma, damıtma bu yöntemlerden bazılarıdır.

5 Şimdi bu, karışımları ayırma yöntemlerine göz atalım:

6

7 Eleme, karışımdaki büyüklükleri, farklı maddeleri ayıran bir yöntemdir.İnşaatlarda kum elekten geçirilerek çakıldan ayrılır.

8

9 Annem mercimek ayıklıyordu.Ben de ona yardım ettim.Mercimeği süzgece koyup yıkadım. Yağda kızartırken patatesleri yağdan, süzgeç yardımı ile süzerek ayırabiliriz.Süzgeç ayrılacak maddeye göre seçilmelidir. Çay süzgeci patates süzgecinden küçük olmalıdır.

10

11 Babam tarladaki buğdayları samanlardan savurarak ayırıyor.

12

13 Suda çözünmeyen katı maddeleri yüzdürme yöntemiyle karışım içinden ayırabiliriz. Suda batmayan maddeler su yüzünde kalır, yüzer. Suda batan madde ise ayrılmış olur. İsmail öğretmen ve arkadaşları

14 Annem kepekli bulguru su dolu tasa koyarak kepeklerinden ayırıyor. Kepekler suda yüzüyor. Annem de onları alıp atıyor.

15

16

17 Annem yere dökülen toplu iğneleri, babam da çivileri mıknatısla topluyor.

18

19

20 Ninem hazırladığı bulamaç halindeki tarhana karışımını önce güneşe seriyor. Bu şekilde suyunu uçurduğunu söylüyor. Demek ki ninen tarhana yaparken buharlaştırma yöntemi ile suyu tarhana karışımından ayırıyor. Bu sıvının içinde çözünen katı maddeyi ayırmak için sıvının uzaklaştırılması yöntemidir. Salça ve pestil de bu yöntemle yapılır.

21

22 DEĞERLENDİRME

23 1. Demir tozu, kükürt tozu ve talaş karıştırılarak bir karışım elde edildi.Bu karışımın üzerinde mıknatıs gezdirildiğinde mıknatısın demir tozlarını kendine çekerek karışımdan ayırdığı gözlendi. Bu durum aşağıdakilerden hangisi ile açıklanır? ) Demir, karışım içinde kaybolmuştur. ) Karışan maddeler karışım sonucunda kimliklerini korumuştur. ) Karışımdaki kükürt tozu demirin kolayca ayrılmasını sağlamıştır. ) Talaş olmasaydı demir tozları ile kükürt tozları birbirine yapışarak mıknatıs tarafından çekilmezdi.

24 2. Pirinç ve su karışımını ayrıştırmak isteyen bir kişi hangi ayrıştırma yöntemini kullanmalıdır? ) Süzme ) Yüzdürme ) Buharlaştırma ) Mıknatısla ayırma

25 3. Tuz ile su karışımını birbirinden ayırmak için hangi yöntem kullanılır? ) Süzme ) Eleme ) Buharlaştırma ) Mıknatısla ayırma

26 4. Aşağıda verilen maddelerden hangisi suda yüzer? ) )

27 5. Aşağıdaki karışımlardan hangisi süzme yoluyla birbirinden ayrılır? ) Yağlı su ) Demir ve bakır tozu karışımı ) Çamurlu su ) Şekerli su


"AYNUR CEYLAN DARICA HALİDE EDİP İLKÖĞRETİM OKULU 4-A SINIFI ÖĞRETMENİ KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları