Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Disk Bölümlendirme Disk Partititoning.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Disk Bölümlendirme Disk Partititoning."— Sunum transkripti:

1 Disk Bölümlendirme Disk Partititoning

2 Temel Olarak Disk Bölümlendirme
Disk bölümlendirme Windows, IOs ve Unix tabanlı işletim sistemlerinde iki türlü olmaktadır. Bunlardan ilki, işletim sistemi yükleme ekranında yapılmaktadır ki, bu günümüzde pek kullanışlı bir yöntem değildir. Öte yandan özellikle Microsoft Windows 7,8,8.1 ve 10 ile bu işlemi, mevcut yüklü birer programla yapmaktadır. Ayrıca Apple Ios 10.3.x ile bu işlevi son derece kullanışlı bir hale getirmeyi başarmıştır .Bölümlendirme HDD’lere de uygulanmakla beraber birkaç HDD üreticisi kendi uygulamalarını kullanmaktadır.

3 Bölümlere ayırma, bilgisayarda sabit disk üzerinde işletim sistemlerine özgü mantıksal formatlamaya izin veren mantıksal bölümlerin oluşturulması, bilgisayar mühendisliğinde sabit disk sürücüsünün bölümlere ayırılması ile gerçekleştirilir. Diskin bölümlere ayrılması mantıksal hacim yönetiminin önünü açan bir tekniktir.

4 AMAÇ: Bölümlere ayırma işlemi, çoklu dosya sistemlerinin tek bir hard disk üzerinde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar.

5 Bu işlemi gerçekleştirme nedenleri:
Teknik kısıtlamalar (örneğin Microsoft FAT dosya sisteminin eski versiyonları belirli miktarda sabit disk alanını adresleyebiliyordu. Eski PC BIOS bir sabit diskin 1024'üncü silindirini geçen işletim sistemlerinin boot edilmesine izin vermiyordu). Bir bölüm bozulduğunda diğer bölümler etkilenmez. Aşırı büyüyen dosyaların tüm sistemi kullanılamaz hale getirebilme ihtimali kendi bölümlerinde tutulmaları sayesinde önlenir, alan dışına çıkma problemi sadece tek bölüm ile sınırlandırılır. İki işletim sistemi, aynı bölüm üzerinde yer alamadığı ya da kendilerine özgü değişik disk formatları kullanmaları durumunda, sürücü farklı işletim sistemleri için mantıksal disk bölümlerine ayrılır.

6 Çoğu dosya sistemleri, diskte bulundukları bölümün boyutu ile orantılı değiştirilemez büyüklükteki kümelerden (cluster) oluşan dosyaları yazar. Dosyanın büyüklükleri bu kümelerin çarpanı olmadığı durumlarda, küme grupları içindeki son küme kullanılamaz. Küme kullanan dosya sistemleri, hafızada kapladıklarından daha fazla yeri disk üzerinde kaplar ve disk üzerinde ayrılan daha büyük bölümler daha fazla yerin israf edilmesi anlamına gelir. Bu nedenle diskin küçük bölümlere ayrılması yerden kazandırır. Her bölüm, farklı gereksinimlere göre uyarlanabilir. Örneğin nadiren yazılan bir bölüm salt oku olarak tanımlanır. Çok küçük dosyalar olması istenirse çok inodelara sahip dosya sistemi kullanılabilir.

7 Unix çalıştıran çok kullanıcılı sistemlerde kullanıcıların sabit bağlantı saldırılarını engellemek için /home ve /tmp dizinleri sistem dosyalarının bulunduğu /var ve /etc. gibi dizinlerden ayrılmalıdır.

8 Bölümlere ayırma yöntemleri
Microsoft Windows Windows'da standart bölümlere ayırma yöntemi, işletim sistemi, veriler ve programların yer aldığı tek bir C: sürücüsü olacak şekilde tek bölüm ayrılmasıdır. Ancak bir bölümde işletim sisteminin bulunduğu diğerlerinde ise veri ve uygulamaların tutulduğu çoklu bölümlerin oluşturulması daha uygundur. Önceden yapılan bölümlere ayırma işlemi ile C: sürücüsüne işletim sistemi yüklenmelidir. Ayrıca C: sürücüsünün olmadığı konfigürasyonlar tanımlanabilir. Bu durum, kötü tasarlanmış virüslerin ve trojanların sistem dosyalarını değiştirerek sistemi ele geçirmelerine engel olur. "Benim Dosyalarım" klasörü veya özel bir klasör tüm bir bölümü kaplayacak şekilde de tanımlanabilir.

9 Unix tabanlı ve Unix türevi Linux gibi işletim sistemlerinde bölümlere ayrılma işlemi
/, /boot, /home, /tmp, /usr, /var, /opt ve swap gibi farklı bölümler oluşturur. Bu durum bir dosya sistemi bozulduğunda, diğer bölümlerde kayıtlı verilerin bozulmasını engeller ve veri kaybını minimuma indirir. Sürücünün değiştirilemez boyutlu küçük bölümlere ayrılmasının dezavantajı da vardır: Örneğin bir kullanıcı /home bölümünü doldurabilir ve diğer bölümlerde kullanılmayan yerler olmasına rağmen hard diskte kullanabileceği yer kalmaz. Kullanıcının önceden ne kadar kullanacağını ön görmesi gerekir ki bu da bazı durumlarda kolay olmaz.

10 Tipik masaüstü sistemleri tüm dosya sistemini içeren ve ayrı bir swap bölümü tanımlayan "/" root bölümünü kullanır. /home bölümü, diğer verilere dokunmadan yeni bir Linux dağıtımının kurulmasına olanak sağlaması açısından faydalıdır.

11 Yardımcı programlar Apple'ın Disk Utility
Microsoft'un DiskPart ve FDISK Symantec'in PartitionMagic Mandriva'nın DiskDrake Acronis'in DiskDirectorSuite TeraByte Unlimited'in BootIt NG GNU Parted, GParted, fdisk, ve cfdisk Coriolis Systems'in iPartition

12 DIY DataRecovery'nin DiskPatch
Ranish Partition Manager FIPS VCOM'un Partition Commander Paragon Software'in Paragon Hard Disk Manager Maxtor'un Maxblast (Maxtor Diskler için) Western Digital'in Data Lifeguard Tools (Western Digital diskler için) Seagate'in Discwizard (Seagate Diskler için)

13 Windows 7 ve türevleri için DiskPart ile bölümlendirme :

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35


"Disk Bölümlendirme Disk Partititoning." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları