Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 ARAŞTIRMA SORULARI ÜRETME, VERİ TOPLAMA,DÜZENLEME VE GÖSTERME  VERİ ANALİZİ VE YORUMLAMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " ARAŞTIRMA SORULARI ÜRETME, VERİ TOPLAMA,DÜZENLEME VE GÖSTERME  VERİ ANALİZİ VE YORUMLAMA."— Sunum transkripti:

1  ARAŞTIRMA SORULARI ÜRETME, VERİ TOPLAMA,DÜZENLEME VE GÖSTERME  VERİ ANALİZİ VE YORUMLAMA

2  Yusuf bir mahalleye eczane açmak istiyor.Ama mahalleye eczanenin gerekli olup olmadığını öğrenmek için mahalle sakinlerine anket yapacaktır.Buna göre,örneklem soruları neler olmalıdır?

3  Yaz kursu için öğrencilere kurs açmak isteyen bir eğitmen hangi kursları açacağı konusunda kararsız kalmıştır.Buna göre,hangi kursu açacağını karar vermek için çocuklara sorulacak örneklem soruları neler olmalıdır?

4  Bir yemek şirketi,bir okul için yemek menüsü oluşturmak istiyor.Bunun için okulda öğrencilere anket uygulamak istemektedir.Buna göre,örneklem soruları neler olmalıdır?

5  VERİ:Belirli bir amaca yönelik elde edilen ölçüm,sayım veya gözlemlere veri denir.  VERİ SIKLIĞI:Bir ölçümde bir özelliğin tekrar etme sayısına o verinin sıklığı denir.  SIKLIK TABLOSU:Ölçümdeki tüm verilere ait sıklıklarının bir tablo ile gösterimine de sıklık tablosu denir.

6 Ulusal düzeyde düzenlenen bir yarışmaya katılsanız hangi dersi seçerdiniz?  a) matematik  b) fen bilgisi  c) ingilizce  d) sosyal bilgiler  e) almanca

7 DERSLER SIKLIK TABLOSU SAYILAR MATEMATİK40 FEN BİLGİSİ25 İNGİLİZCE15 SOSYAL BİLGİLER10 ALMANCA5

8  ÖRNEK:Türkçe öğretmeni Mustafa Akyol, sınıf kitaplığı için kitap almak istiyor. Alacağı kitap türlerini öğrencileri ile belirlemek istiyor ve aşağıdaki gibi uygulanan anketin sonuçları veriliyor.Buna göre, sayı tablosunu bulalım ve soruları cevaplayalım. KİTAP TÜRÜ SIKLIK TABLOSU SAYI ROMANX X X X X HİKAYEX X X X X X X / ÇİZGİ KAHRAMANX X X X X X X X X X X MAKALEX X / POLİSİYEX X MACERAX X X X X X X X X /

9  En çok hangi kitaba talep vardır?  Siz öğretmen olsaydınız bu ankete göre hangi kitapları alırdınız?  12 sayısının altında istek gelen kitaplar alınmayacaksa hangi kitaplar alınmaz?  Sadece 2 kitap alınacaksa hangi kitap türleri alınabilir.  Bu sınıfta toplam kaç öğrenci vardır?  Roman kitabı isteyen kişi sayısı,macera kitabı isteyen öğrenci sayısından ne kadar azdır?

10

11

12 AYLAR SATILAN ARAÇ MİKTARI OCAK 30 ŞUBAT 25 MART 45 NİSAN 60 MAYIS 60 HAZİRAN 80

13  Hangi ayda satılan araç miktarı en fazladır?  Hangi ayda satılan araç miktarı en azdır?  Hangi aylarda satılan araç miktarı aynı sayıdadır?  6 ayda satılan toplam araç sayısı kaç tanedir?  Araç satışlarında en fazla artış hangi aylarda olmuştur?  Araç satışlarında hangi ayda azalış olmuştur?

14

15  Hangi yılda üretilen arpa miktarı ile buğday miktarı eşittir?  Hangi yıllarda arpa üretimi buğday üretiminden fazladır?  Hangi yıllarda arpa üretimi buğday üretiminden azdır?  Hangi yılda buğday üretimi ile arpa üretimi arasındaki fark fazladır?  5 yılda üretilen arpa ve buğday dan hangisi daha fazla üretilmiştir?

16

17  Türkiye,Ege Bölgesi,Antalya,Doğu Anadolu Bölgesi,İzmir,Marmara Bölgesi,İç Anadolu Bölgesi,İstanbul,Karadeniz Bölgesi,Ankara,Van,Güneydoğu Anadolu Bölgesi,Akdeniz bölgesi,Gaziantep,Trabzon

18 ARABALAR HBSEDAN DÜZOTOMATİDÜZ OTOMATİK BEYAZ SİYAH KIRMIZI BEYAZ SARI MAVİ BEYAZ SİYAH GRİ BEYAZ SİYAH MAVİ

19  Gri renkli arabayı almak isteyen biri hangi arabayı alabilir?  Düz vites ve kırmızı renkli araba almak isteyen birisi HB mi Sedan mı alabilir?  Siyah renkli araba isteyen biri kaç türlü seçim yapabilir?  Sarı rengi tercih eden biri bu fabrikadan ne çeşit bir araba alabilir?


" ARAŞTIRMA SORULARI ÜRETME, VERİ TOPLAMA,DÜZENLEME VE GÖSTERME  VERİ ANALİZİ VE YORUMLAMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları