Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUYUN İNSAN YAŞAMINDAKİ YERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUYUN İNSAN YAŞAMINDAKİ YERİ"— Sunum transkripti:

1 SUYUN İNSAN YAŞAMINDAKİ YERİ
BÜKE ORCAN B ZEYNEP SENA SARIKURT B İBRAHİM BERBEROĞLU G UMUT ÖZTÜRK B

2 SU Su; dünyada bol miktarda bulunan ve yaşam için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir bileşiktir.  Sıklıkla renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalgaboylarındam ışığı hafifçe emmesi nedeniyle doğal bir mavi renge sahiptir.

3

4 Suyun İnsan Yaşamındaki Önemi
Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Kanın %92'si, kemiklerin %22'si, beynin ve kasların %75'i sudur.

5 Suyun İnsan Yaşamındaki Önemi
Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesinin korunması ile mümkündür. Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla 1500, deri yoluyla 500, dışkı ve solunum ile 300'er ml (toplamda yaklaşık 2,5 lt) su kaybedilmektedir.

6 İnsan vücudundaki; Karbonhidratlarının ve yağlarının Yağlarının tümünü yitirirse veya Proteinlerinin yarısını ya da Suyunun %10'unu yitirirse yaşam tehlikeye girer. % 1'lik su kaybında --> Hipotalamusta susama merkezini uyarılır. % 3'lük su kaybında --> Kan hacmi ve fiziksel performans azalır. % 5'lik su kaybında --> Birey konsantre olamaz. % 8'lik su kaybında --> Baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü oluşur. % 10'luk su kaybında --> Kas spazmı, aşırı yorgunluk, dolaşım - böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. % 20'lik su kaybında --> ÖLÜM!

7 Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması zorunludur. İdeal vücut su oranları; metabolizmayı tetikler, hücrelerin kendini yenilemesini sağlar,

8 yaşlanmaya karşı etki gösterir
Kanın akışkanlığını sağlar, böylelikle kalp ve damarların yükünü azaltır. Omurga dahil bütün organlar bundan faydalanır; su oranının bel fıtığına karşı bile büyük katkısı olduğu düşünülmektedir. Cildin dolgun, pürüzsüz ve genç kalmasını sağlamaktadır.

9 İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Çocukların vücudunun su oranı yüksektir (% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50'dir.

10

11

12

13

14

15 Sporcuların su oranı ise standart kişilerden % 5 daha yüksek seviyede olması gerekmektedir. Yapılan egzersize bağlı olarak su içimi artırılmalıdır. Vücutta egzersiz sırasında kaybedilen suyun yerine konulması ve tekrar vücut su dengesinin sağlanması için yeterli su tüketimi şarttır. Su tüketimi egzersiz sonrasında olabileceği gibi, vücudu su kaybına hazırlamak adına egzersiz öncesinde hatta egzersiz esnasında da (15'er dakikalık aralıklarla yudum yudum su içilmesi şeklinde) olabilir.

16

17 Suyun sağlığa faydaları
 Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, ayrıca atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlar. • Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlar. • Vücuttaki kan, gastrik sıvı, tükürük, amniyotik sıvı (gebelikte) ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudur.

18 Suyun sağlığa faydaları
• Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine katkıda bulunur. • Cilt sağlığında, bağışıklık sisteminde, vücut ısısının denetiminde, ödemin atımında rolü vardır.  • Tükürük ve mide salgısında besinlerin sindirilmesinde görev alır.

19 Suyun sağlığa faydaları
• Vücudun ihtiyaç duyduğu iz minerallerin pek çoğunu sağlar. • Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini düşürür. • Zayıflama diyetlerinde metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede hacim oluşturarak tokluk hissi vermede işe yarar.

20

21 KAYNAKÇA https://tr.wikipedia.org/wiki/Su
https://www.google.com.tr/search?q=suyun+insan+ya%C5%9Fam%C4%B1ndaki+%C3%B6nemi&safe=strict&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAgQ_AUoA2oVChMItN35l5qVyQIVCZIsCh2zuwgW#safe=strict&tbm=isch&q=SPORCULARIN+SU+%C4%B0HT%C4%B0YACI&imgrc=_ https://www.google.com.tr/search?q=suyun+insan+ya%C5%9Fam%C4%B1ndaki+%C3%B6nemi&safe=strict&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAgQ_AUoA2oVChMItN35l5qVyQIVCZIsCh2zuwgW#imgrc=_


"SUYUN İNSAN YAŞAMINDAKİ YERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları