Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: Aynı kitap– Sayfa 414 Bir regesterdaki 1’lerin sayısını bulma.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: Aynı kitap– Sayfa 414 Bir regesterdaki 1’lerin sayısını bulma."— Sunum transkripti:

1 Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1

2 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: Aynı kitap– Sayfa 414 Bir regesterdaki 1’lerin sayısını bulma.

3 3 Algoritmik Durum Makinesi MoldelSim’de oluşturmamız gereken dosyalar; orn2.v kl.v dataPath.v say4bit.v dff.v pysos.v skl.v test.v Dosyaları oluşturduğumuzu varsayıp kodlarımızı yazmaya geçelim.

4 Algoritmik Durum Makinesi 4 skl.v (sıfır kontrol lojiği) dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz. say4bit.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

5 Algoritmik Durum Makinesi 5 dff.v (d tipi flip flop) dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz. pysos.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

6 Algoritmik Durum Makinesi 6 dataPath.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

7 Algoritmik Durum Makinesi 7 kl.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

8 Algoritmik Durum Makinesi 8 orn2.v dosyamıza gerekli verilog kodlarımızı yazıyoruz.

9 Algoritmik Durum Makinesi 9 test.v dosyamıza da gerekli kodlarımızı yazdıktan sonra projemizi derleme aşamasına geçebiliriz. Derleme işleminden sonra test dosyasına göre çıkışlarımızı simülatörde gözlemleyelim.

10 Algoritmik Durum Makinesi 10 Yine üst menüden Run butonuna ya da klavyeden F9 tuşuna birkaç kez basarak modelimizi istediğimiz süre kadar çalıştırıp dalga şeklini gözlemleyebiliriz. Dalga şekillerinin yazdığımız test dosyasına göre oluşan şekillerini gözlemliyoruz.

11 Algoritmik Durum Makinesi sentezleme 11 Quartus’ta yeni bir proje oluşturalım öncelikle

12 Sentezleme 12 Yeni projemizin çalışma dizinini ve adını tanımlayalım

13 Sentezleme 13 ModelSim’de oluşturduğumuz verilog dosyalarını Quartus projemize eklemek için göz atma butonuna tıklayarak ekleyeceğimiz dosyaları seçiyoruz.

14 Sentezleme 14 Dosyaları seçip ekleyelim

15 15

16 16

17 17 Run butonuna basarak projemizi öncelikle bir derleyelim. Sentezleme

18 18 Derleme işlemi hatasız tamamlandıktan sonra pin planner ile board üzerindeki pin atamalarımızı gerçekleştirmemiz gerekmekte.

19 19 DE2_115_User_ manual.pdf dosyasından kullanmak istediğimiz bileşenlerin pin adreslerini öğrenebiliriz. Sentezleme

20 20 Programmer butonuna basarak programlama penceresini açalım No Hardware görüyorsanız board’un bilgisayara bağlı, gücünün açık ve sürücüsünün yüklü olduğundan emin olun..sof uzantılı dosyayı görmüyorsanız Add File butonuna basarak çalışma dizininizde output_files klasörü altında bulup ekleyin. Daha sonra Start butonuna basarak board’a yükleyebilirsiniz.

21 Sentezleme 21 Cihaz düzgün şekilde eklendiğinde yandaki gibi görünmeli Başarılı bir şeklide yükleme tamamlandığında yukarıdaki gibi görünmeli. Bu aşamadan sonra board üzerinde pin planner’da atadığımız gibi switch’leri kullanarak girişleri değiştirebilir ve çıkışın değişimini takip edebiliriz.


"Doç.Dr. Ahmet ÖZMEN Sakarya Üniversitesi 1. 2 Algoritmik Durum Makinesi Örnek: Aynı kitap– Sayfa 414 Bir regesterdaki 1’lerin sayısını bulma." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları