Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Proje Sahibi: Dünya Çocuk Bilim Derneği Proje Ortakları: 1- Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) 2- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Proje Sahibi: Dünya Çocuk Bilim Derneği Proje Ortakları: 1- Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) 2- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek."— Sunum transkripti:

1

2 Proje Sahibi: Dünya Çocuk Bilim Derneği Proje Ortakları: 1- Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) 2- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu (YYÜ SHMYO)

3 Dünya Çocuk Bilim Derneği ve Proje Ortakları Projemizin sahibi Dünya Çocuk Bilim Derneği’dir. Derneğimizin kurucularının ve üyelerinin çoğunluğu YYÜ Tıp Fakültesi dekan dahil, öğretim üyeleridir. Bu nedenle ortaklardan biri olan SHMYO aynı üniversite içinde bir kuruluştur ve Tıp Fakültesi ile yakın işbirliği halindedir. ASML ise MEB’e bağlı olup, sağlık sektörüne insan gücü yetiştiren bir okuldur. Dolayısıyla bu üç kuruluş da mesleki birlik ve dayanışmaya projeden sonra da devam edecektir.

4 Genel hedef(ler): Türkiye’de mesleki sağlık eğitiminin kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak. Özel hedef(ler) : Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan yöneticilerin, meslek dersleri öğretmenlerinin, öğrencilerin, Van hastanelerinde görevli usta öğreticilerin mesleki becerilerini arttırmak, öğrenme ortamlarını iyileştirerek mesleki sağlık eğitiminin kapasitesini güçlendirmek.

5 Hedef Guruplar: Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda (YYÜ SHMYO) görev yapan Meslek dersleri öğretmenleri, rehber öğretmenler, okul yöneticileri, öğrenciler ile Van’da bulunan hastanelerde görev yapan usta öğreticiler.

6 YAPILACAK FAALİYETLER… Projeyi tanıtmak, duyurmak ve halkın sağlık mesleğine dikkatlerini çekmek amacıyla etkinliklerin düzenlenmesi 1: Özel ve kamu hastanelerindeki usta öğreticiler, ASML ve SHMYO'daki meslek dersleri öğretmenleri ve sağlık eğitim yöneticilerinin eğitilmesi 2: SHMYO'nda Kariyer Merkezinin Kurulması ve kariyer günleri organizasyonun yapılması

7 YAPILACAK FAALİYETLER… 3: Hollanda-Rotterdam’da bulunan Erasmus Üniversitesine eğitim ziyaretinin gerçekleştirilmesi 4: Özel ve Kamu Hastaneleriyle Protokol imzalanması 5: Van ASML' eğitimci ve öğrencileri için Antalya/Döşemealtı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile Ankara Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesine eğitim ziyareti düzenlenmesi

8 YAPILACAK FAALİYETLER 6: ASMLve SHMYO'da var olan her bir kütüphaneye mesleki yayın satın alnıması, süreli yayınlara abone olunması 7: Van ASML'de Ambulans Uygulama Odasının kurulması 8: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda (SHMYO) Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği Bölümü laboratuvarında eksik olan ekipman/malzemelerin alınması

9 NoEğitim / Seminer ve KurslarSüreTaraflarAmaç 1Uygulamalı İlkyardım kural ve ilkeleri 40 SaatASML ve SHMYO, İştirakçi kurumlar, ATT Bölümü meslek dersleri öğretmenleri, öğretim elemanları ve usta öğreticiler ATT’de son gelişmeleri takip etmek 2Obezite16 SaatTüm taraflarGenel olarak beslenme ve obezite üzerine yoğunlaşmak 3Madde ve Madde Bağımlılığı10 SaatTüm taraflarVan ilinin sınıra yakın olmasından doğan riskler hakkında bilgilenmek 4Akılcı İlaç Kullanımı2 saatTüm taraflarBilinçsiz ilaç tüketimini ve israfını önlemek 5Adli Tıp6 saatTüm taraflar Sağlık sektörünün hukuksal açıdan karşılaştığı sorunlar ve çözümlerin öğrenilmesi 6Stres ve Stres Yönetimi6 saatTüm taraflarMesleki stresi önlemek veya yönetmek 7İletişim Becerileri10 SaatTüm taraflarHastalarla sağlıklı iletişim kurma becerilerini artırmak 8Kanser ve Yaşam4 saatTüm taraflarHedef kitleye kanserin erken tanısı ve kanserden korunma konularında son gelişmeleri aktarmak 9Anne ve Çocuk Sağlığı10 SaatTüm taraflarHedef kitleyi anne ve çocuk sağlığı konusunda bilgilendirmek 10Temel Afet Bilinci Temel4 saatTüm taraflarafetler konusunda hedef kitleyi bilinçlendirmek

10 NoEğitim / Seminer ve KurslarSüreTaraflarAmaç 11Yeniden Canlandırma Uygulamaları 9 saatTüm taraflarHedef kitleyi Yeniden Canlandırma konusunda bilgilendirmek 12Motivasyon ve Mesleki Doyum4 saatTüm taraflarSağlık çalışanlarına motivasyon ve mesleki doyum ilkelerini öğretmek 13Alternatif Tıp6 saatTüm taraflarAkupunktur, biyoenerji, herbal tedavi, vb. yöntemleri aktarmak 14Organ ve Doku Bağışı4 saatTüm taraflarOrgan ve Doku Bağışı konusunda bilgilenmek 15Hastane Enfeksiyonları2 saatTüm taraflarHayati öneme haiz olan Hastane Enfeksiyonları konusunda bilgilenmek 16Tür Atlayan Hastalıklar4 saatTüm taraflarTür Atlayan Hastalıkları konusunda bilgilenmek 17Sağlık ve Sağlık Eğitiminde liderlik ve Yönetim 4 saatASML ve SHMYO Yöneticileri Sağlık eğitimi yöneticliği ve liderlik becerilerini artırmak 18Modern Yaşam ve Sağlık4 saatTüm taraflarTeknolojinin sağlığa olumsuz etkilerini ve önlemler hakkında bilgilenmek 19Yaşlı ve Hasta Bakımı4 saatTüm taraflarYaşlı ve Hasta Bakımı konusunda bilgilenmek 20Sağlıkta Şiddet ve Mobbing6 saatTüm taraflarSağlıkta Şiddet ve Mobbing konusunda bilgilenmek

11 2: SHMYO'nda Kariyer Merkezinin Kurulması ve kariyer günleri organizasyonun yapılması ASML öğrencilerinden 100 (son sınıf öğrencisi) SHMYO'ndan 300 (2. sınıf öğrencileri) ve Van'da bulunan ortaokulların 8. sınıfına devam eden 500 öğrenciye "Sağlıkta Kariyer" konulu seminer/konferans ve söyleşiler düzenlenecektir. Meslek seçimi ülkemizdeki öğrencilerin oldukça zorlandıkları bir konudur. Eğitimde yönlendirme olmadığı için meslek seçimi rastgele yapıldığından kariyer merkez hem ortaokuldan liseye geçen öğrencilere ve hem de ileriki sınıflarda sağlık mesleğine ilişkin eğitim alan öğrencilerin gelecekelrine bir yatırım olarak düşünülmüştür.

12 3: Hollanda-Rotterdam’da bulunan Erasmus Üniversitesine eğitim ziyaretinin gerçekleştirilmesi AB ülkesi olarak Hollanda’da sağlık eğitimi veren bu kuruluşa ziyaret gerçekleştirilecektir. Hem bilgi tarnsferi yapılması ve hem de gelecekte işbirliği imkanlarına dair kapıyı açık tutrmak amacıyla böyle bir faaliyet düşünülmüştür.

13 4: Özel ve Kamu Hastaneleriyle Protokol imzalanması ASML ve SHMYO mezunlarının iş bulma pariteelrini artırmak ve okul döneminde staj ortamlarının okulla uyumlu olmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

14 5: Van ASML' eğitimci ve öğrencileri için Antalya/Döşemealtı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile Ankara Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesine eğitim ziyareti düzenlenmesi Van ASML’nin Türkiye’de en iyi sağlık meslek okulları arasında gösterilen bu iki okula yönetim ve öğretmen düzeyinde ziyareti iyi örneklerin transferi anlamında yarralı olacaktır

15 6: ASMLve SHMYO'da var olan her bir kütüphaneye mesleki yayın satın alnıması, süreli yayınlara abone olunması Var olan kütüphanelere kaynak yayıonların satın alınarak ve aboneliği zor olan periyodiklere abone olunarak, öğrencilerin ve öğretmenlerin erişmesini sağlamak amçlanmaktadır.

16 7: Van ASML'de Ambulans Uygulama Odasının kurulması ASML’de ATT bölümü öğrencilerinin teorik öğrenimden uygulamalı öğrenime geçmeleri sağlanarak bu konuda öğrenme becerileri hızla gelişecektir.

17 8: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda (SHMYO) Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği Bölümü laboratuvarında eksik olan ekipman/malzemelerin alınması Şu anda eğitime destek veren uygulama labaratuvarındaki eksik malzemeler satın alınarak laboratuvar amaca daha uygun bir şekilde hizmet verecektir.

18


"Proje Sahibi: Dünya Çocuk Bilim Derneği Proje Ortakları: 1- Van Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (ASML) 2- Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları