Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ön Çalışma ► Genlik değeri +2 V/-2 V arasında değişen 1 ms periyotlu simetrik kare dalganın  Ortalama ve efektif değerini hesaplayınız.  Ortalama değerin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ön Çalışma ► Genlik değeri +2 V/-2 V arasında değişen 1 ms periyotlu simetrik kare dalganın  Ortalama ve efektif değerini hesaplayınız.  Ortalama değerin."— Sunum transkripti:

1 Ön Çalışma ► Genlik değeri +2 V/-2 V arasında değişen 1 ms periyotlu simetrik kare dalganın  Ortalama ve efektif değerini hesaplayınız.  Ortalama değerin 2.5 V olması için nasıl bir işlem uygulanmalıdır?  Kare dalganın harmonikleri hangi frekanslardadır? Buna göre frekans spekturumunu çiziniz.  Bu spektrumu periyodu 1 ms genliği 2 V olan sinüzoidal işaret ile karşılaştırınız.  “True RMS” nedir?  “Crest Factor” nedir?

2 ELEKTRONİK DEVRELER-I LABORATUVARI DENEY-2 Yarım Dalga Doğrultucu Ortalama Değer Efektif Değer Dr. Koray GÜRKAN

3 Ortalama Değer -DC (Direct Current) Average value=Mean value

4

5 Efektif Değer (RMS Value) -Alternatif (AC) işaretler için kullanılır. Square Mean Root

6 Efektif Değer (RMS Value) Tek faz elektrik hattı 50 Hz-220 V ? 220 V efektif değeridir Tepe değeri ? A?

7

8 ► 1N4007 (Genel Amaçlı Diyot) ► 10 k  0.25 W direnç ► 1  F ve 100  F kondansatör ► Multimetre ► ETS-7000 Deney Seti ► İşaret Üreteci ► Osiloskop/Prob ► BNC-Timsah kablo ► Bağlantı kabloları Deney Malzemeleri BNC uç Timsah Konnektörler

9 1. Adım: Kablo Testi ???? BNC dış uç  Siyah Uç Buzzer? BNC iç uç  Kırmızı Uç Buzzer? -MM’yi Diyot konumuna alın. -»Select» tuşu ile iletkenlik kontrolünü aktif hale getirin.

10 2. Adım: Diyot Testi ????

11 3.Adım: Prob Testi ► Osiloskop probunu test edin. ► Probun 1x konumunda olduğundan emin olun. olduğundan emin olun. ► Osiloskobun «Probe» ayarının 1x konumunda olup olmadığını kontrol edin. ► Probu osiloskoba bağlayarak kalibrasyon çıkışındaki işareti gözleyin.

12 SFG-2120 İşaret Üreteci GDS-1102 Digital Osiloskop Osiloskop Probu BNC-Timsah Kablo 4.Adım: İşaret Üretimi

13 5. Adım ► GND Seviyesinin orta noktaya çekilmesi  CH1 (sarı) tuşa basın  Coupling menüsü AC/DC/GND olarak gözükecektir. GND’yi seçin.  Sarı çizgiyi orta noktaya gelecek şekilde aşağı/yukarı kaydırın.  Bu ayar doğru yapılmazsa ortalama değer yanlış okunacaktır.  Autoset tuşuna basarsanız bu ayar değişeceğinden işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Autoset tuşunu bu deney sırasında kullanmayın !

14 6. Adım ► Aşağıdaki işareti fonksiyon üretici ile üretip osiloskopta görüntüleyin.  V(t)=5.sin(100.pi.t) ► Osiloskobun “Measurements” menüsünden aşağıdaki ölçümleri okuyun.  Vrms=…. Vavg=…. VPP=…… VP=….

15 Fonksiyon Üretecinin çıkışındaki işaretin VDC ve VAC değerini multimetre ile ölçün. VDC=…… VAC=………

16 1.Deney Vavg=...... Vrms=..... Direnç üzerindeki işareti görüntüleyin Aşağıdaki ölçümleri OSİLOSKOP üzerinde okuyun; 50 Hz 5 V (peak) Sinüs

17 2.Deney 50 Hz 5 V (peak) Sinüs Çıkışı MULTIMETRE ile DC ve AC kademede ölçün. ÇIKIŞ: VDC=......... VAC=.....

18 3.Deney C=1  F için osiloskopta okunan VDC= VRMS= Multimetrede okunan VDC= VRMS= Dikkat !!! +-+-

19 4.Deney C=100  F için osiloskopta okunan VDC= VRMS= Multimetrede okunan VDC= VRMS= +-+-

20 Rapor ► Yarım Dalga Doğrultucu çıkışındaki işaretin efektif ve ortalama değerini sinüzoidal bir giriş için hesaplayın. Gerekli integralleri çözün. ► Simulasyon programı ile 2., 3. ve 4. deneyleri tekrarlayarak osiloskop görüntülerini, RMS ve DC değerleri elde edin. ► Ölçüm sonuçlarının simülasyon değerleriyle tablo halinde karşılaştırın.


"Ön Çalışma ► Genlik değeri +2 V/-2 V arasında değişen 1 ms periyotlu simetrik kare dalganın  Ortalama ve efektif değerini hesaplayınız.  Ortalama değerin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları