Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YEREL PROJELER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YEREL PROJELER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI"— Sunum transkripti:

1 YEREL PROJELER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Tekirdağ-2015

2 Tarih : Saat : Konu: - İl Genelinde Yürütülen Yerel Projeler - 1 Litre Bakar mısınız? Projesi - İlçe MEM’lerden Beklenen Diğer Çalışmalar Hazırlayan: Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi

3 İL GENELİNDE YÜRÜTÜLEN YEREL PROJELER Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilimizde uygulanan yerel projelere ait çalışmaları değerlendirme üzere Eylül 2015 tarihleri arasında AR-GE birimi Web sitesi üzerinden elektronik ortamda «yerel proje değerlendirme anketi» uygulanmıştır. «Yerel Proje Değerlendirme Anketi» sonuçları için lütfen tıklayınız.

4 Elde edilen veriler doğrultusunda; bir önceki eğitim-öğretim yılında uygulanan 5 yerel projenin aynen devam etmesine karar verilmiştir. Bu yerel projelerin 4 tanesine ait tüm hazırlıklar bitmiş ve Eğitim-Öğretim Yılı’nda il genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Bir tanesine yönelik çalışmalarımız halen devam etmektedir. Bunların dışında yeni eğitim-öğretim yılında 3 yeni proje daha hazırlanmış ve uygulamaya konmuştur. Şuan itibariyle toplam 7 projemiz il genelinde uygulanmaktadır.

5 Devam Eden Yerel Projeler:

6 Yeni Hazırlanan Yerel Projeler:

7

8 1 Litre Bakar mısınız. Projesi hazırlık sürecinde öncelikle 03. 11
1 Litre Bakar mısınız? Projesi hazırlık sürecinde öncelikle tarihinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Halis İŞLER tarafından TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak BAŞA makamında ziyaret edildi ve proje fikrimiz paylaşıldı tarihinde TESKİ proje ekibi ile toplantı yapıldı.

9 TESKİ Genel Müdürlüğü’nün ve müdürlüğümüzün çalışmaları doğrultusunda ortak bir proje yürütülmesi konusunda mutabakata varıldı ve tamamlanan hazırlıkların ardından tarihinde müdürlüğümüz ve TESKİ Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı.

10 tarih ve sayılı Valilik Oluru ile projemiz ilimizdeki tüm resmi anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda uygulanmaya başlandı tarih ve sayılı resmi yazımı ile proje kapsamında belirlenecek olan okulların su depolarının temizliğini ve ilaçlamasının yapılması amacıyla proje kapsamında su deposu olan okullar tespit edilerek TEKSİ Genel Müdürlüğü’ne bildirildi tarih ve sayılı resmi yazımız ile proje kapsamında TESKİ bünyesinde kurulacak olan «Su Çocuk Meclisi» için «Ergene, Çorlu, Malkara ve Süleymanpaşa» ilçelerinde 10’ar öğrenci ve bir koordinatör öğretmen belirlenerek TESKİ Genel Müdürlüğü’ne bildirildi.

11 Proje için A3 afiş, el broşürü ve proje tanıtım levhası çalışması yapıldı. Her okula bir A3 afiş ve tanıtım levhası, her şubenin sınıf panosu içinde el broşürü olarak şekilde görsel materyalin temini için TESKİ Genel Müdürlüğü’ne talepte bulunuldu.

12 Proje kapsamında: - 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında; a
Proje kapsamında: - 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında; a. Okul öncesi öğrencilerine yönelik su temalı etkinlik çalışmaları, b. İlkokullar arası resim, c. Ortaokullar arası kompozisyon ve karikatür yarışmaları düzenlenecektir. d. Su temalı çocuk tiyatrosu sergilenecektir. e. Etkinliklerde kullanılmak üzere su damlası şeklide maskot hazırlanacaktır. - Su Çocuk Meclisi düzenli olarak faaliyetlerini yürütecektir.

13 Proje kapsamında belirlenecek okulların su depolarının temizlik ve ilaçlamaları ve bozuk bataryaların tamiri yapılacaktır. TESKİ içme ve kullanma suyu kaynaklarını gözlem amaçlı çevre eğitimi gezileri, mevcut içme suyu arıtma tesisi ve atık su arıtma tesislerine ise inceleme gezileri düzenlenecektir.

14 Proje kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden beklentilerimiz;
Projenin hedeflere ulaşabilmesi için hedef kitleye yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılması, Proje sürecinin işlerliğinin düzenli olarak takip edilmesi, Okullardaki Wc rezarvuarlarına 1 lite pet şişe konmasının sağlanması, Bu uygulamanın evlerde yaygınlaştırılması için de öğrencilerin teşvik edilmesi, Proje öncesi ve sonrası su faturalarının karşılaştırılması yapılarak ilçelerde en çok su tasarrufu yapan okulların tespit edilmesidir.

15 İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNDEN BEKLENEN DİĞER ÇALIŞMALAR
İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Stratejik Plan ve Durum Analizi Raporlarının tamamlanması. - İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri SP takip listesi için lütfen tıklayınız. - SP değerlendirmeleri örneği için lütfen tıklayınız. - İş ve işlemlerin ilgili bilgilendirmeler doğrultusunda yapılması. (Örneğin, SP yayın süreci vb.) Okul/kurumların SP çalışmalarının koordine edilmesi ve hazırlıkların tamamlanması.

16 İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından «Yerel Proje» raporlarının zamanında gönderilmesi, tüm okul/kurumlar tarafından da proje/etkinlik veri girişlerinin yapılması amacıyla gerekli bilgilendirme çalışmalarının yapılması ve sürecin takip edilmesi. - Yerel Proje takip formu için lütfen tıklayınız. - İlçe MEM veri girişi açıklamaları için lütfen tıklayınız. - Okul/kurum veri girişi açıklamaları için lütfen tıklayınız.

17 SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

18 HER ÖĞRENCİ BİR DÜNYA PROJESİ Proje Amacı: "Her Öğrenci Bir Dünya Projesi” öğrencilere kitap okuma alışkanlığı ve bilincini kazandırarak, onlara kitap okumayı sevdirmeyi, kelime dağarcıklarını zenginleştirmeyi ve öğrencilerin güven duygularını geliştirerek; Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanabilmelerini amaçlamaktadır. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ ili genelindeki ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Ekim – 2016 Mayıs

19 TECRÜBEN IŞIĞIM OLSUN PROJESİ
Proje Amacı: Öğrencilerin bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde ve meslek seçimlerinde kendilerine rol model olabilecek kişilerle; idareci, öğretmen ve kurum çalışanları gibi eğitim personelinin ise motivasyonunu artırabilecek, davranış, tutum ve yaptığı çalışmalar ile çevresine emsal teşkil eden kişilerle bir araya gelmelerini sağlayabilmek. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ İli genelindeki Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin 9 ve 10. sınıf öğrencileri ile proje kapsamındaki okullarda görev alan idareci, öğretmen ve kurum çalışanları Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Kasım Mayıs

20 EĞİTİM LİDERLİĞİ PROJESİ Proje Amacı: İlgi, motivasyon veya çalışma disiplini eksikliği nedeniyle sosyal veya akademik sorunlar yaşayan öğrencilere birebir ve periyodik bir yönlendirme ile olumlu davranış ve beceriler kazandırmak. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ ili genelindeki ortaokul ve ortaöğretim kademesindeki öğrenciler Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Kasım Mayıs

21 GELECEĞİMİZİ KORUYALIM PROJESİ
Proje Amacı: Ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerimizin sigara, alkol ve madde kullanımına başlamalarına engel olabilmek, kullanımı özendirmeden bilinçlendirme çalışmaları yaparak bireylerde farkındalık meydana getirmek. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ ili genelindeki ortaokul ve ortaöğretim okullarının öğrenci, öğretmen ve velileri Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Aralık Mayıs NOT: tbm.org.tr/material-request-form/ adresinden afiş temini yapılabilir.

22 EVİMİZE HOŞ GELDİNİZ PROJESİ
Proje Amacı: Pansiyonlu okullarda eğitim öğretime yeni başlayan öğrencilerin adaptasyon sürecini kısaltmak, öğrencilerin motivasyon düzeylerini artırmak ve aile ortamından uzak kalmanın doğurabileceği olası sıkıntılar karşısında öğrencileri büyükleri ile buluşturarak taleplerini ilk ağızdan onlara iletmelerine olanak sağlayarak karşılıklı iletişim ve güveni güçlendirmek. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ ili genelindeki pansiyonlu okullardaki öğrenciler Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Ekim Mayıs

23 EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER PROJESİ
Proje Amacı: Okul/kurumlarımızın eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri iyi örneklerden diğer eğitim kurumlarının haberdar olmasını sağlamak ve özgün çalışmaları belirleyip ön plana çıkararak tüm okul/kurumlarımız tarafından model alınmasını sağlamak. Proje Özeti: Her okul/kurum Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde yönergede belirtilen şartları taşıyan gerçekleştirdiği en fazla 3 çalışmasını her ayın 1-30 arasında EK-1 formuna işleyerek adresine gönderecektir. Projenin Hedef Kitlesi: Tekirdağ ili genelindeki tüm resmi/özel okul ve kurumlar Projenin Başlama-Bitiş Tarihleri: 2015 Kasım Mayıs


"YEREL PROJELER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları