Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANİMASYON HİZMETLERİ VE YÖNETİMİ Dr. Oğuz TÜRKAY SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANİMASYON HİZMETLERİ VE YÖNETİMİ Dr. Oğuz TÜRKAY SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü."— Sunum transkripti:

1 ANİMASYON HİZMETLERİ VE YÖNETİMİ Dr. Oğuz TÜRKAY SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü

2 SAÜ Trz. İşl. Bl. 2 04.01.2016 Animasyon Kavramı Eğlencedir. Eğlencedir. Boş zaman aktivitesidir. Boş zaman aktivitesidir. Eğlenceli boş zaman geçirmeye yönelik aktivitelerdir. Eğlenceli boş zaman geçirmeye yönelik aktivitelerdir. Tatili zevkli bir hal aldıracak duruma getirmeye, değişik ve ilginç kılmaya yarayan her şeyi kapsar. Tatili zevkli bir hal aldıracak duruma getirmeye, değişik ve ilginç kılmaya yarayan her şeyi kapsar.

3 SAÜ Trz. İşl. Bl. 3 04.01.2016 Modern çağda eğlence bireyin yaşama biçimini etkileyen temel faktörlerden biri haline gelmiştir. Bunun nedenleri: Modern çağda eğlence bireyin yaşama biçimini etkileyen temel faktörlerden biri haline gelmiştir. Bunun nedenleri: Fiziki yorgunluğu ve işin yarattığı zihinsel gerilimi giderme işlevi Fiziki yorgunluğu ve işin yarattığı zihinsel gerilimi giderme işlevi Rutinden sıyrılma aracı Rutinden sıyrılma aracı Fiziki, zihni ve ruhsal gelişme için yeni şartlar yaratması (Dikkat: Karakter aşınması !!!) Fiziki, zihni ve ruhsal gelişme için yeni şartlar yaratması (Dikkat: Karakter aşınması !!!)

4 SAÜ Trz. İşl. Bl. 4 04.01.2016 Turizm İşletmelerinde Animasyon Sağlık, dinlenme, eğlenme turizmindeki rekreatif faaliyetlerle Turisti canlandırma, zindelik ve hareket verme..(sosyal yönlü tanım) Sağlık, dinlenme, eğlenme turizmindeki rekreatif faaliyetlerle Turisti canlandırma, zindelik ve hareket verme..(sosyal yönlü tanım) Turistlerin kendilerine kalan zamanda sıkılmalarını önleyen, tatilin neşeli, canlı, hareketli ve ilginç geçmesini sağlayan eylemlerdir..(müşteri yönlü tanım) Turistlerin kendilerine kalan zamanda sıkılmalarını önleyen, tatilin neşeli, canlı, hareketli ve ilginç geçmesini sağlayan eylemlerdir..(müşteri yönlü tanım) Müşteriyi meşgul edecek uğraşıların tümü..(işletme- pazarlama yönlü tanım) Müşteriyi meşgul edecek uğraşıların tümü..(işletme- pazarlama yönlü tanım) Dinlenme tesislerinde hareketlilik yaratmak, turistin turlardan ve denizden arta kalan zamanını değerlendirmektir.. (işletme-pazarlama yönlü tanım) Dinlenme tesislerinde hareketlilik yaratmak, turistin turlardan ve denizden arta kalan zamanını değerlendirmektir.. (işletme-pazarlama yönlü tanım) Turisti dışarı bırakmamak ve içeride harcama yaptırmak yoludur (işletme yönlü bakış) Turisti dışarı bırakmamak ve içeride harcama yaptırmak yoludur (işletme yönlü bakış)

5 SAÜ Trz. İşl. Bl. 5 04.01.2016 Tarihi 1950’li yıllardan itibaren sanayileşmiş ülkelerde görülmeye başlanmış, daha sonra turist kabul eden ülkelerde uluslar arası tatil köylerinde ve zincir otel işletmelerinde hızla yayılmıştır. Gelişme koşulları: 1950’li yıllardan itibaren sanayileşmiş ülkelerde görülmeye başlanmış, daha sonra turist kabul eden ülkelerde uluslar arası tatil köylerinde ve zincir otel işletmelerinde hızla yayılmıştır. Gelişme koşulları: Ekonomik gelişme ve gelir artışı Ekonomik gelişme ve gelir artışı Ücretli izin ve boş zaman artışı Ücretli izin ve boş zaman artışı Endüstrileşme ve şehirleşmenin uyumsuzlukları Endüstrileşme ve şehirleşmenin uyumsuzlukları Çevre sorunları Çevre sorunları Aktif nüfusun azalması Aktif nüfusun azalması Sosyal şekillenme ve kişiliğini kaybetme riski Sosyal şekillenme ve kişiliğini kaybetme riski

6 SAÜ Trz. İşl. Bl. 6 04.01.2016 Animasyonun Fonksiyonları Sosyal Fonksiyonlar (kişilerarası uyum ve bütünleşmeyi sağlar) Sosyal Fonksiyonlar (kişilerarası uyum ve bütünleşmeyi sağlar) Gelenekler, eski yaşantı biçimleri ve eğlence türlerini canlandırarak kültür aktarımı sağlar Gelenekler, eski yaşantı biçimleri ve eğlence türlerini canlandırarak kültür aktarımı sağlar Kültür değerinin paylaşılması ile insanlararası sosyal dayanışma sağlanır Kültür değerinin paylaşılması ile insanlararası sosyal dayanışma sağlanır Mutlu insanlar sağlıklı insanlardır Mutlu insanlar sağlıklı insanlardır

7 SAÜ Trz. İşl. Bl. 7 04.01.2016 Boş Zaman Fonksiyonları (Turizm amaçlı gelen insanların hedefi bedenen ve ruhen dinlenmek, hoşça vakit geçirmektir. Ziyaretler, doğa gezileri, sergiler, yarışmalar, gece şovları ve gösteriler turistik ürünün birer parçası olarak turiste en yüksek fydayı sağlamak adına organize edilir. Boş Zaman Fonksiyonları (Turizm amaçlı gelen insanların hedefi bedenen ve ruhen dinlenmek, hoşça vakit geçirmektir. Ziyaretler, doğa gezileri, sergiler, yarışmalar, gece şovları ve gösteriler turistik ürünün birer parçası olarak turiste en yüksek fydayı sağlamak adına organize edilir.

8 SAÜ Trz. İşl. Bl. 8 04.01.2016 Eğitim Fonksiyonu: Animasyon etkinlikleri turist kültürel aktarım imaknı sağlar. Türk folkloru, yeme-içme alışkanlıklar ve yemekleri değişik oyunlarla turiste öğretilebilir. Bunları izleyip öğrenen turistler arasında yarışmalar yapılabilir. Bu şekilde eğlenen turist aynı zamanda ülke kültürü ile temas nedeniyle daha fazla memnun olacaktır. Eğitim Fonksiyonu: Animasyon etkinlikleri turist kültürel aktarım imaknı sağlar. Türk folkloru, yeme-içme alışkanlıklar ve yemekleri değişik oyunlarla turiste öğretilebilir. Bunları izleyip öğrenen turistler arasında yarışmalar yapılabilir. Bu şekilde eğlenen turist aynı zamanda ülke kültürü ile temas nedeniyle daha fazla memnun olacaktır.

9 SAÜ Trz. İşl. Bl. 9 04.01.2016 Spor Fonksiyonu: Bu tür etkinlikler kişilerde fiziksel gelişme sağlar. Futbol, basketbol, yüzme, beach-volley, okçuluk, ata binme, tırmanma, fitness salonu etkinlikleri gibi çalışmalar hem ruhen dinlenme ve hem de bedenen gelişme sağlar. Spor Fonksiyonu: Bu tür etkinlikler kişilerde fiziksel gelişme sağlar. Futbol, basketbol, yüzme, beach-volley, okçuluk, ata binme, tırmanma, fitness salonu etkinlikleri gibi çalışmalar hem ruhen dinlenme ve hem de bedenen gelişme sağlar.

10 SAÜ Trz. İşl. Bl. 10 04.01.2016 Kültür Fonksiyonu: Halk kültürünün yayılmasını sağlar. Kültürel etkinlikler deniz-güneş-kum odaklı tatillerde bile önemli bir rahatlama imkanı yaratır. Bunun yanında gidilen bölgenin kültürel değerlerini algılama fırsatı verir. Kültür Fonksiyonu: Halk kültürünün yayılmasını sağlar. Kültürel etkinlikler deniz-güneş-kum odaklı tatillerde bile önemli bir rahatlama imkanı yaratır. Bunun yanında gidilen bölgenin kültürel değerlerini algılama fırsatı verir.

11 Sağlık Fonksiyonu SAÜ Trz. İşl. Bl. 11 04.01.2016

12 SAÜ Trz. İşl. Bl. 12 04.01.2016 Animasyon Projelerinde Başarı Koşulları Bir bağımsız istasyon için; bölge yada istasyonun çekicilikleri, idari yapısı ve kaynakları; hedef kitlenin özellikleri Bir bağımsız istasyon için; bölge yada istasyonun çekicilikleri, idari yapısı ve kaynakları; hedef kitlenin özellikleri Otel animasyon bölümü için: Otel animasyon bölümü için:  Turistlerin ihtiyaç ve güdüleri hakkında bilgi sahibi olmak  Turistlerin sosyo-ekonomik özellikleri hkk. Bilgi sahibi olmak  Animasyon alanlarının hazırlanmış olması ve kullanılacak araç gerecin temini  İşletmenin ve animasyon ekibinin öznel yönlerini kullanabilmek  Sorunları çözme sistematiği geliştirmek

13 SAÜ Trz. İşl. Bl. 13 04.01.2016 Animasyon Planlama Her faaliyet lanının kullanım projesi oluşturulmalıdır. Her faaliyet lanının kullanım projesi oluşturulmalıdır. Kullanım projesi için faaliyet tanımları ortaya koyulmalıdır. Kullanım projesi için faaliyet tanımları ortaya koyulmalıdır. Alan düzenlenmesi alana göre değil faaliyete göre yapılmalıdır. Alan düzenlenmesi alana göre değil faaliyete göre yapılmalıdır. Bir faaliyete ayrılmış alanın başka bir faaliyete ait uygulamalarla doldurulmasından kaçınılmalıdır. Bir faaliyete ayrılmış alanın başka bir faaliyete ait uygulamalarla doldurulmasından kaçınılmalıdır. Yoğunlaşmaları kontrol için alanarın optimal taşıma kapasitesi bilinmelidir. Yoğunlaşmaları kontrol için alanarın optimal taşıma kapasitesi bilinmelidir. Animasyon alanları arasında geçiş kolay olmalıdır. Havuzdan çıkan turist tenis için işletmeyi baştan başa kat etmemelidir. Animasyon alanları arasında geçiş kolay olmalıdır. Havuzdan çıkan turist tenis için işletmeyi baştan başa kat etmemelidir. Otelin konumu doğal bir çevreye ve eğlence alanlarına açılmayı mümkün kılmalıdır. Otelin konumu doğal bir çevreye ve eğlence alanlarına açılmayı mümkün kılmalıdır. Alan düzenleme ile ilgili ilkelere daha otel inşaatı aşamasında özen gösterilmelidir. Alan düzenleme ile ilgili ilkelere daha otel inşaatı aşamasında özen gösterilmelidir.

14 SAÜ Trz. İşl. Bl. 14 04.01.2016 Turistik Animasyonun Rolü ve Turistlerin İlgileri Kişiler arası sosyal haberleşme; samimiyet; boş zaman değerlendirme aktivitesidir. Büyük şletmelerin artması ile yaygınlaşmıştır. Turist tatmininde çok önemli yeri vardır. Rolü şunlara bağlıdır: Kişiler arası sosyal haberleşme; samimiyet; boş zaman değerlendirme aktivitesidir. Büyük şletmelerin artması ile yaygınlaşmıştır. Turist tatmininde çok önemli yeri vardır. Rolü şunlara bağlıdır: Faaliyetlerin içeriği Faaliyetlerin içeriği Kull. Metot ve teknikler Kull. Metot ve teknikler Hitap ettiği kitle Hitap ettiği kitle Animatörlerin özellik ve formasyonları Animatörlerin özellik ve formasyonları Kull. Araç ve ekipman Kull. Araç ve ekipman Maliyeti Maliyeti Değerlendirilmesi Değerlendirilmesi

15 SAÜ Trz. İşl. Bl. 15 04.01.2016 Turist İlgisi Sanat, Sosyal ilişki, fiziksel eylem, doğa- kültür uygulamaları, kültürel alanlarda görülen bu etkinliklere katılanlar genelde ilgili alanda özel yaşamında bir eksiklk hissetmektedir. Bu eksikliğin bu faaliyetlerle giderilmeye çalışılması turist doyumunun anahtarı olmaktadır. Sanat, Sosyal ilişki, fiziksel eylem, doğa- kültür uygulamaları, kültürel alanlarda görülen bu etkinliklere katılanlar genelde ilgili alanda özel yaşamında bir eksiklk hissetmektedir. Bu eksikliğin bu faaliyetlerle giderilmeye çalışılması turist doyumunun anahtarı olmaktadır.

16 SAÜ Trz. İşl. Bl. 16 04.01.2016 Tur. İşl.’de Animasyon Geliştirme Yatırım aşamasında anmasyon planlaması yapılmalı Yatırım aşamasında anmasyon planlaması yapılmalı Düzenlenecek etkinlik çeşitleri önceden belirlenmeli, uygun alan, personel, araç gereç temin edilmeli; özel mekanlar kurulmalı Düzenlenecek etkinlik çeşitleri önceden belirlenmeli, uygun alan, personel, araç gereç temin edilmeli; özel mekanlar kurulmalı Müşteri tipine uygun programlar geliştirilmeli Müşteri tipine uygun programlar geliştirilmeli Animatörün eğitimi sağlanmalı Animatörün eğitimi sağlanmalı Animasyon hedef kitleye tanıtılmalı Animasyon hedef kitleye tanıtılmalı

17 SAÜ Trz. İşl. Bl. 17 04.01.2016 Turist-Animasyon-Yerel Çevre Yerel halk X turist çatışması Yerel halk X turist çatışması Turist X yerel ekolojik değerler çatışması Turist X yerel ekolojik değerler çatışması Turist X yerel kültür değerleri çatışması Turist X yerel kültür değerleri çatışması Bu çatışmaları uyuma dönüştürebilecek en önemli aktivite animasyondur. Bu çatışmaları uyuma dönüştürebilecek en önemli aktivite animasyondur.

18 SAÜ Trz. İşl. Bl. 18 04.01.2016 Turistik Animasyonların Geliştirilmesi Turistik ürünün geliştirilmesi: Animasyonun da dahil olduğu bir karma ürün geliştirilmelidir. Bunun için gerekli personel yetiştirilmelidir. (3. yaş veya kongre ziyaretçileri için ayrı nitelikte elemanlara ihtiyaç vardır) Turistik ürünün geliştirilmesi: Animasyonun da dahil olduğu bir karma ürün geliştirilmelidir. Bunun için gerekli personel yetiştirilmelidir. (3. yaş veya kongre ziyaretçileri için ayrı nitelikte elemanlara ihtiyaç vardır) Animasyon fonksiyonlarının geliştirilmesi: Animasyon faaliyetlerinin ekonomik yönü, araçlar, vb. planlanmalıdır. Animasyon fonksiyonlarının geliştirilmesi: Animasyon faaliyetlerinin ekonomik yönü, araçlar, vb. planlanmalıdır. Animatör seçimi: Turizmle birlikte ortaya çıkan bu mesleğe ilişkin kurallar ve iş tanımları geliştirilmelidir. Animatör seçimi: Turizmle birlikte ortaya çıkan bu mesleğe ilişkin kurallar ve iş tanımları geliştirilmelidir.

19 SAÜ Trz. İşl. Bl. 19 04.01.2016 Animasyon İşletmeciliği ve İşletmeleri Su sporları merkezi, sinema salonu, diskotek gibi aktivite merkezleri turizm bölgeleri için çok önemlidir. Su sporları merkezi, sinema salonu, diskotek gibi aktivite merkezleri turizm bölgeleri için çok önemlidir. Sahil bölgelerinde yat limanları, bisiklet parkurları, avcılık alanları, doğal rezervler, açık hava oyun alanları, çocuk bahçeleri, piknik alanları; dağ otellerinde teleferik vb merkezler önemli kolaylıklardır. Sahil bölgelerinde yat limanları, bisiklet parkurları, avcılık alanları, doğal rezervler, açık hava oyun alanları, çocuk bahçeleri, piknik alanları; dağ otellerinde teleferik vb merkezler önemli kolaylıklardır. Otellerin bünyesinde açık hava tiyatrosu, park içinde konser yeri, toplantı salonu, el sanatları vb için sergi salonu, kitaplık, tv salonu, diskotek, el işleri atölyeleri (resim vb) gibi bölümlere yer verilmektedir. Otellerin bünyesinde açık hava tiyatrosu, park içinde konser yeri, toplantı salonu, el sanatları vb için sergi salonu, kitaplık, tv salonu, diskotek, el işleri atölyeleri (resim vb) gibi bölümlere yer verilmektedir.

20 SAÜ Trz. İşl. Bl. 20 04.01.2016 Animasyon İşletmeciliği Girilmesi kolay kabul ve enformasyon merkezi, personeli, ekipmanı, kambiyo bürosu, snack-bar, gazete büfesi, butik vb Girilmesi kolay kabul ve enformasyon merkezi, personeli, ekipmanı, kambiyo bürosu, snack-bar, gazete büfesi, butik vb Orijinal mimarisi ve eğlence hizmetleriyle bir animasyon unsuru Orijinal mimarisi ve eğlence hizmetleriyle bir animasyon unsuru Restoranlar, barlar, manzara terasları Restoranlar, barlar, manzara terasları Gece kulübü, oyun ve eğlence alanları Gece kulübü, oyun ve eğlence alanları Çarşılar, butikler, vb Çarşılar, butikler, vb Alan ve dekorasyon fark yaratmalı Alan ve dekorasyon fark yaratmalı Gezinti alanları, Gezinti alanları, Otomobille gelenler için park yerleri Otomobille gelenler için park yerleri Belki bir kongre binası vb ile hizmet çeşitlendirme.. Belki bir kongre binası vb ile hizmet çeşitlendirme..

21 SAÜ Trz. İşl. Bl. 21 04.01.2016

22 SAÜ Trz. İşl. Bl. 22 04.01.2016

23 SAÜ Trz. İşl. Bl. 23 04.01.2016

24 SAÜ Trz. İşl. Bl. 24 04.01.2016

25 SAÜ Trz. İşl. Bl. 25 04.01.2016

26 SAÜ Trz. İşl. Bl. 26 04.01.2016

27 SAÜ Trz. İşl. Bl. 27 04.01.2016

28 SAÜ Trz. İşl. Bl. 28 04.01.2016

29 SAÜ Trz. İşl. Bl. 29 04.01.2016 Aktif Animasyon Çeşitlerinin Sınıflandırılması Artık kimse güneşte yanıp kavrulduğu bir tatili tercih etmemekte. Turistler faal, vücudu geliştiren, ilginç gezi ve eğlenceleri kapsayan tatilleri seçmekteler.. Artık kimse güneşte yanıp kavrulduğu bir tatili tercih etmemekte. Turistler faal, vücudu geliştiren, ilginç gezi ve eğlenceleri kapsayan tatilleri seçmekteler..

30 SAÜ Trz. İşl. Bl. 30 04.01.2016 Çeşitler Sportif (daha çok gençlere hitap eder; deniz kıyısı aktiviteleri yoğunluktadır; tenis, golf, spor sahaları, havuzlar, koşma parkurları vb; modern donanımlı olabilir, deniz tedavi merkezleri, bowling, bilardo, fitness vb) Sportif (daha çok gençlere hitap eder; deniz kıyısı aktiviteleri yoğunluktadır; tenis, golf, spor sahaları, havuzlar, koşma parkurları vb; modern donanımlı olabilir, deniz tedavi merkezleri, bowling, bilardo, fitness vb) Kültürel (Daha olgun turiste hitap eder;hareketli ve hareketsiz kültür faaliyetlerinin her yönünü kapsar; konserler, dans, bale gösterileri, sinema, tiyatro, festivaller, segi ve galeriler, vb.) Kültürel (Daha olgun turiste hitap eder;hareketli ve hareketsiz kültür faaliyetlerinin her yönünü kapsar; konserler, dans, bale gösterileri, sinema, tiyatro, festivaller, segi ve galeriler, vb.)

31 SAÜ Trz. İşl. Bl. 31 04.01.2016 Dinlendirici (herkese hitabeder; mevsim boyunca faal olmalıdır; havuz, disko, sinema, mini club, moda defileleri, geziler vb.) Kamuya ait olanlarını belediyeler destekler (gençlik evleri, sokak konserleri, ulusal bayram kutlamaları, sanat merkezleri, Pazar ve panayır yerleri, uluslar arası karşılaşma törenleri, vb. Dinlendirici (herkese hitabeder; mevsim boyunca faal olmalıdır; havuz, disko, sinema, mini club, moda defileleri, geziler vb.) Kamuya ait olanlarını belediyeler destekler (gençlik evleri, sokak konserleri, ulusal bayram kutlamaları, sanat merkezleri, Pazar ve panayır yerleri, uluslar arası karşılaşma törenleri, vb.

32 SAÜ Trz. İşl. Bl. 32 04.01.2016 Animasyon Yönetimi Faaliyetin özeti Faaliyetin özeti Analizler (kadro, tahminler, SWOT) Analizler (kadro, tahminler, SWOT) Amaçlar Amaçlar Stratejiler Stratejiler Animasyon Programı Animasyon Programı Bütçe Bütçe Denetim Denetim Animasyon programlarının hazırlanmasında işletme büyüklüğü, kaynakları yanında konaklama sürelerinin dikkate alınması çok önemlidir. Animasyon programlarının hazırlanmasında işletme büyüklüğü, kaynakları yanında konaklama sürelerinin dikkate alınması çok önemlidir.

33 SAÜ Trz. İşl. Bl. 33 04.01.2016Örgütlenme

34 SAÜ Trz. İşl. Bl. 34 04.01.2016 Animasyon Eğitimi Yaratıcılık.. Yaratıcılık.. Eğitim kurumu yok, sertifika prog’ları var.. Eğitim kurumu yok, sertifika prog’ları var.. Kişisel özellikler (hareketli bir kişilik, fikirleri ifade yeteneği, saygı ve hoşgörü, sabır, canayakınlık, dinlemeyi ve konuşmayı bilmek, kitleyi harekete geçirme yeteneği, değişik kişileri ortak zevk etrafında gruplandırma yeteneği, kültürel birikim, sorumluluk, sempatik, organizasyon, yönetme, inisiyatif sahibi olmak, beceri,..) Kişisel özellikler (hareketli bir kişilik, fikirleri ifade yeteneği, saygı ve hoşgörü, sabır, canayakınlık, dinlemeyi ve konuşmayı bilmek, kitleyi harekete geçirme yeteneği, değişik kişileri ortak zevk etrafında gruplandırma yeteneği, kültürel birikim, sorumluluk, sempatik, organizasyon, yönetme, inisiyatif sahibi olmak, beceri,..)

35 SAÜ Trz. İşl. Bl. 35 04.01.2016 Animatör İstihdamı Sürekli (tesis planlama, faaliyet planlama ve organize etm., koordine etme, program oluşturup uygulamayı denetleme, işletmede eğlence imkanlarına ilişkin reklam vb. yürütme) Sürekli (tesis planlama, faaliyet planlama ve organize etm., koordine etme, program oluşturup uygulamayı denetleme, işletmede eğlence imkanlarına ilişkin reklam vb. yürütme) Geçici (teorik animasyon eğitimi almış, turizmde animasyon deneyimi olan, animasyon eğitimi olmasa da yabancı dil bilen; yabancı uyruklu) Geçici (teorik animasyon eğitimi almış, turizmde animasyon deneyimi olan, animasyon eğitimi olmasa da yabancı dil bilen; yabancı uyruklu)

36 SAÜ Trz. İşl. Bl. 36 04.01.2016 Animasyon Faaliyetlerinin Hizmet Satışına Etkisi Satışa, kara ve kalış sürelerine etkisi (promosyon- AIDA- attention, interest, desire, action) Satışa, kara ve kalış sürelerine etkisi (promosyon- AIDA- attention, interest, desire, action) Eğlence hizmetlerini bir paket halinde satan tur operatörleri vardır. Çoğunlukla oda ve pansiyon alan turiste işletmede animasyon ücretsizdir. Eğlence hizmetlerini bir paket halinde satan tur operatörleri vardır. Çoğunlukla oda ve pansiyon alan turiste işletmede animasyon ücretsizdir. Değişken giderlerin bir kısmı katılım ücretleriyle sağlanabilir. Farka ise işletme katlanmalıdır. Değişken giderlerin bir kısmı katılım ücretleriyle sağlanabilir. Farka ise işletme katlanmalıdır. Gelir getirmeyebilir ancak hizmetin bir parçasıdır ve temel konaklama hizmetlerini destekler Gelir getirmeyebilir ancak hizmetin bir parçasıdır ve temel konaklama hizmetlerini destekler

37 SAÜ Trz. İşl. Bl. 37 04.01.2016 Pazarlama ve Rekabet Avantajı Etkisi Pazarlama ve Rekabet Avantajı Etkisi Gelir Yaratıcı Etki (1987 yılında yapılan araştırmaya göre animasyona yer veren işletmelerde toplam gelirlerde %17’lik artış) Üç şekilde; a) pazarlama avantajı vermesi ile oda satışına etkisi, b) yiy-iç gibi departman harcamalarını artırması, c) tesiste kalmayı teşvik ile diğer dept. harcamalarını artırması Gelir Yaratıcı Etki (1987 yılında yapılan araştırmaya göre animasyona yer veren işletmelerde toplam gelirlerde %17’lik artış) Üç şekilde; a) pazarlama avantajı vermesi ile oda satışına etkisi, b) yiy-iç gibi departman harcamalarını artırması, c) tesiste kalmayı teşvik ile diğer dept. harcamalarını artırması Marka ve İmaj Bağlılığı Yaratma Etkisi Marka ve İmaj Bağlılığı Yaratma Etkisi Geceleme Sıklığı ve Süresine Etkisi Geceleme Sıklığı ve Süresine Etkisi Ürün Geliştirmeye Etkisi (özel merkezler açılması Turizm Bakanlığı’nca desteklenmektedir) Ürün Geliştirmeye Etkisi (özel merkezler açılması Turizm Bakanlığı’nca desteklenmektedir)

38 SAÜ Trz. İşl. Bl. 38 04.01.2016 Bazı Sorunlar Kültürü tanımak için gelen turiste ülke insanının içine karışma imkanından alıkoyar Kültürü tanımak için gelen turiste ülke insanının içine karışma imkanından alıkoyar Ülke kültürü dışında uygulama-yaşam göstergeleri sunabilir (bunun önlenmesi için kültürel uygulamalar geliştirilmelidir) Ülke kültürü dışında uygulama-yaşam göstergeleri sunabilir (bunun önlenmesi için kültürel uygulamalar geliştirilmelidir) Maliyetleri, artistlere ödenen ücretlervb nedenlerle bir animasyon etkinliği tek başına karlı değildir. Maliyetleri, artistlere ödenen ücretlervb nedenlerle bir animasyon etkinliği tek başına karlı değildir. Bu tür faaliyetler mevsimliktir.. Bu tür faaliyetler mevsimliktir..

39 SAÜ Trz. İşl. Bl. 39 04.01.2016 B İ TT İ Sabrınız İ çin Te ş ekkürler..


"ANİMASYON HİZMETLERİ VE YÖNETİMİ Dr. Oğuz TÜRKAY SAÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları