Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 5 İşgören Değerlendirme ve Seçme Yöntemleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 5 İşgören Değerlendirme ve Seçme Yöntemleri."— Sunum transkripti:

1

2 BÖLÜM 5 İşgören Değerlendirme ve Seçme Yöntemleri

3 Ağırlıklı Başvuru Formları
İşgören Tarama ve Değerlendirme YAZILI MATERYALLERİ DEĞERLENDİRME Ağırlıklı Başvuru Formları Bir iş başvurusundan sağlanan bilgilerin çeşitli parçalarına farklı ağırlıklar veren formlar.

4 İşgören Tarama ve Değerlendirme
REFERANSLAR VE TAVSİYE MEKTUPLARI İşgören taramada kullanılan diğer iki bilgi kaynağı referans ve tavsiye mektuplarıdır.

5 İşgören Tarama ve Değerlendirme
REFERANSLAR VE TAVSİYE MEKTUPLARI Genel olarak referans kontrolleri ve tavsiye mektupları dört tip bilgi sağlar. İş ve Eğitim Geçmişi Başvuru Sahibinin Karakter Değerlendirmesi Başvuran Adayın İş Performansının Değerlendirilmesi Adayı Tavsiye Edenin Onu Tekrar İşe Alma İsteği

6 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞE ALIM TESTLERİ Öz geçmişlerden, başvuru formlarından ya da bunlar gibi diğer kaynaklardan elde edilen bilgiler değerlendirildikten sonraki adım, kapsamlı bir tarama yapan işgören testlerini uygulamaktır.

7 Bir ölçme aracının zaman içindeki istikrarı ve tutarlılığı.
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER Güvenilirlik Bir ölçme aracının zaman içindeki istikrarı ve tutarlılığı.

8 Test-tekrar Test Güvenilirliği
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER Test-tekrar Test Güvenilirliği İki farklı zamanda aynı insanlara, aynı ölçüyü uygulayarak ve daha sonra da sonuçları ilişkilendirerek istikrarı belirlemenin bir yöntemi.

9 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER Paralel Formlar Aynı ölçme aracının iki farklı, ancak eşit versiyonları üzerindeki puanları ilişkilendirerek aracın güvenilirliğini sağlama yöntemi. İçsel Tutarlılık Bir ölçme aracının çeşitli maddelerinin nasıl karşılıklı etkileştiğini inceleyerek aracın güvenilirliğini sağlamanın yaygın yöntemi.

10 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER Geçerlilik Bir ölçme aracının doğruluğunu ve bir kriter hakkında doğru sonuç çıkarma yeteneğini ifade eden kavram.

11 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER İçerik Geçerliliği Bir ölçme aracındaki maddelerin bir işi yapmak için gerekli özellikleri uygun şekilde ölçme yeteneği.

12 Kriterlerle İlgili Geçerlilik
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA VE TEST ETME TEKNİKLERİNİN KULLANIMI VE GELİŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER Yapısal Geçerlilik Bir işe alım testinin ölçmesi düşünülen şeyi ölçüp ölçmediğini ifade eder. Kriterlerle İlgili Geçerlilik İş başarısının kriterleri ile ölçme aracının üzerindeki puanlar arasındaki ilişkiyi belirleme konusunda ölçme aracının doğruluğu.

13 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ Test formatları Bireysel ve grup testleri Hız ve güç testleri Kâğıt-kalem ve performans testleri

14 İşgören seçmede kullanılabilen kişisel özellikler ve geçmiş
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ Biyodata Araçları Biyodata İşgören seçmede kullanılabilen kişisel özellikler ve geçmiş deneyim bilgisi.

15 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ İşlenmesi gereken diğer başlıklar: Bilişsel yetenek testleri Mekanik yetenek testleri Motor ve duyusal yetenek testleri İş yetenekleri ve bilgisi testleri Kişilik testleri Dürüstlük ve bütünlük testleri Diğer personel tarama testleri

16 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ İşlenmesi gereken diğer başlıklar: Örnek İş Testleri Adayların önemli iş görevlerinin basit örneklerini yapma yeteneklerini ölçmek için iş beceri testlerinden kullanılır. Kişilik Testleri Bireylerin psikolojik özelliklerini ölçen araçlar.

17 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ İşlenmesi gereken diğer başlıklar: Duygusal Zekâ Duyguları anlama, düzenleme ve iletme yeteneği ile düşünceyi bilgilendirmek için onları kullanma yeteneği. Bugün birçok işe alma testi bilgisayar destekli olarak yapılır.

18 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ İşlenmesi gereken diğer başlıklar: Yalan Makinesi Hileye eşlik ettiği varsayılan psikolojik tepkileri ölçen araçlar; yalan algılayıcılar olarak da bilinirler.

19 Dürüst ya da dürüst olmayan tutumları ve/ ya da davranışları
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN TÜRLERİ İşlenmesi gereken diğer başlıklar: Bütünlük Testleri Dürüst ya da dürüst olmayan tutumları ve/ ya da davranışları ölçer seçme.

20 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN ETKİLİLİĞİ Test Bataryası Gelecekteki iş performansını tahmin etme yeteneğini artırmak için kullanılan işe alma testlerinin bir bileşimi.

21 Geçerlilik Genellemesi
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN ETKİLİLİĞİ Geçerlilik Genellemesi Bir tarama aracının, testin geçerli olduğundan farklı bir iş ya da ortamda performansı tahmin etme yeteneği.

22 Testin İşe Yararlılığı
İşgören Tarama ve Değerlendirme İŞGÖREN TARAMA TESTLERİNİN ETKİLİLİĞİ Testin İşe Yararlılığı Bir tarama testinin, kullanıldığında şirket tarafından kazanılan paralar gibi önemli çıktıları belirlemedeki değeri.

23 Değerlendirme Merkezi
İşgören Tarama ve Değerlendirme DEĞERLENDİRME MERKEZLERİ Değerlendirme Merkezi Çeşitli araç ve teknikleri kullanarak iş başvurularının ayrıntılı ve yapılandırılmış değerlendirilmesi.

24 İşgören Tarama ve Değerlendirme
DEĞERLENDİRME MERKEZLERİ Durumsal Alıştırma Görevlerin performansının gerçek iş görevlerine yaklaşmasını gerekli kılan değerlendirme araçları.

25

26 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞE ALMA GÖRÜŞMELERİ Bir işe alma aracı olarak görüşme anlayışının gelişmesinde E/Ö psikologlarının çok katkısı olmuştur. Görüşmelerde adayları değerlendirirken güvenilirlik ve geçerlilik dikkate alınmalıdır.

27 İşgören Tarama ve Değerlendirme
İŞE ALMA GÖRÜŞMELERİ Acele Karar Bir işe alma görüşmesinde bir adayın zamanından önce etraflıca değerlendirmesini yapma.

28

29


"BÖLÜM 5 İşgören Değerlendirme ve Seçme Yöntemleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları