Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“HAZİRAN 2015 DÖNEMİ MESLEKî ÇALIŞMALAR” PROGRAMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“HAZİRAN 2015 DÖNEMİ MESLEKî ÇALIŞMALAR” PROGRAMI"— Sunum transkripti:

1 “HAZİRAN 2015 DÖNEMİ MESLEKî ÇALIŞMALAR” PROGRAMI
(Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi) LÜLEBURGAZ/KIRKLARELİ

2 HAZIRLAYAN VE SUNAN: ADEM GÜLER Kocasinan İlkokulu Din Kült.ve Ahl.
Bilg.Öğr. Kocasinan İlkokulu

3 KONU: TEMEL SORU: İSLAM DİNİNE GÖRE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
(8.SINIFLAR 4.ÜNİTE) TEMEL SORU: İNSANLAR DAHA SAĞLIKLI NASIL YAŞAYABİLİRLER? Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanarak kendi kendinizi tehlikeye atmayın!..

4 Kötü alışkanlıklar nasıl başlıyor?
Ünite Soruları: Kötü alışkanlıklar nelerdir? Kötü alışkanlıklar nasıl başlıyor? Kötü alışkanlıkların zararları nelerdi? Kötü alışkanlıklardan nasıl korunabiliriz?

5 1-Alkollü araç kullanan bir sürücünün başına neler gelebilir?
İçerik Soruları: 1-Alkollü araç kullanan bir sürücünün başına neler gelebilir? 2-Alkollü içkinin insan vucuduna zararları nelerdir? 3-Alkollü içkiler kişinin sağlıklı düşünme ve karar vermesine zarar verir mi? 4-Uyuşturucunun insan vucuduna ve çevremize verdiği zararlar nelerdir? 5-Kumar oynamak kişiye ailesine ve topluma ne gibi zararlar verir?

6 ÖĞRENCİNİN KAZANMASI GEREKEN DAVRANIŞLAR:
İslam dininin yasakladığı kötü alışkanlıkları ayet ve hadislerden örneklerle açıklar Kumar, alkollü içki ve uyuşturucunun bireysel ve toplumsal zararlarını örneklerle açıklar. Sigaranın birey ve toplum sağlığı açısından zararlarını araştırarak çevresinden örnekler verir.. Kötü alışkanlık ve davranışların nasıl başladığını kavrar Kötü alışkanlık ve davranışlardan kaçınmaya yönelik çözüm önerilerinde bulunur.

7 KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR NELERDİR?
1.Alkollü içki içmek 2.Kumar oynamak 3.Uyuşturucu kullanmak 4.Sigara içmek İslam Dini,aklı,canı,malı,nesli ve dini korumayı esas almıştır,bu değerlere her hangi bir şekilde zarar verilmesini de yasaklamıştır.Bu değerlere zarar veren şeylerin başında da alkollü içecekler gelmektedir.

8 1.ALKOLLÜ İÇKİ İÇMEK VE UYUŞTURUCU KULLANMAK
Her şeyin başı sıhhattır.Sağlık olmazsa insan Allah’a ibadet bile yapamaz.Onun için insan, her şeyden evvel sağlığına bakmalı;onu korumalı;zararlı olan şeylerden kesinlikle sakınmalıdır. Aklın sıhhatli düşünme ve muhakeme yeteneğini gideren, sarhoşluk denilen hale sebep olan içeceklerin tümüne içki denir ve dinimiz sarhoşluk veren butun maddeleri yasaklamıştır.

9 Nitekim Kur`an-ı Kerimde kötü alışkanlıklarla ilgili olarak,“Ey iman edenler! Şarap,kumar,dikili taşlar(putlar) fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir,bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.”(Maide suresi 90) buyrularak, içkinin, kumarın,putlara tapmanın ve şans oyunlarının haram olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak Hz. Peygamber(s.a.v.):”Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.”buyurmuştur.(Tirmizi,Eşribe 3;Ebu Davud,Eşribe) Diğer bir hadislerinde de:”İçkiden sakının ,çünkü o,bütün kötülüklerin anasıdır.” buyurarak,içkili bir insandan,normalde meydana gelmeyecek kötülüklerin ,içkili iken meydana geldiğini ve içkinin bütün kötülüklere sebep olduğunu bizlere anlatmak istemiştir.

10 PEKİ ALKOL VE UYUŞTURUCUNUN
ZARARLARI NELERDİR ?

11 Alkol ve Uyuşturucunun Zararları
Trafik kazalarına neden olur Ailenin huzurunu bozar ve ailelerin parçalanmasına neden olur Çevrenin huzurunu bozar İnsanın çalışma gücünü azaltır İnsanın sinir sistemini ve psıkolojisini bozar İnsan sağlığına zarar verir

12 2.KUMAR OYNAMAK Ortaya belirli bir para veya mal konularak oynanan talih oyunlarına kumar denir.Dinimiz,insanların çalışarak,emeğiyle kazanç sağlamalarını istemiş ve böyle elde edilen kazancı kutsal saymıştır.Tembelliği,hileyi ve haksız kazancı yasaklamıştır.Kumar da bu tür kazanç yolarlıdan biridir. İnsan doğası gereği kaybetmeyi sevmez ve istemez.Hiç kimse kaybetmek için kumar oynamaz.Herkes kazanmak amacındadır ve kaybedince hırçınlaşır,kazanan kişilere karşı kıskançlık,kin ve düşmanlık duyguları besler.Bu durum zaman zaman kavgalara ve cinayetlere kadar giden olumsuzluklara yol açar.İslam dini kumarı kesin bir dille yasaklamıştır:”

13 DİKKAT! Kumar amacı olmaksızın sadece dinlenmek, eğlenmek ve zevk için oynanabilen oyunların da mübah olabilmesi için dört şart öngörülmüştür: Buna göre oyun; a. Namazın geçmesine veya gecikmesine yol açmamalı. b. Oyunda hiçbir menfaat beklememeli. c. Oyun sırasında dilini kötü ve boş sözlerden korumalı. d. Normal dinlenme ve eğlenme ölçülerini aşarak vakit israfına yol açmamalıdır.

14 PEKİ KUMAR OYNAMANIN ZARARLARI NELERDİR ?

15 Kumar oynamanın zararları
Tembelliğe ve hileye neden olur İnsanın zamanını boşa harcamasına neden olur Hayatın şansa bırakılmasına neden olur Zamanın boşa harcanmasına neden olur Toplumda kin ve nefretin oluşmasına neden olur Ailelerin dağılmasına neden olur

16 3.SİGARA İÇMEK Zararlı alışkanlıklardan biri de sigara içmektir. Sigara içmek günümüzde en yaygın kötü alışkanlıklardan biridir. Yüce Allah’ın insanlara verdiği en önemli nimetlerden biri hayattır. Hayat, sağlık içerisinde devam ettiği sürece güzeldir. Çünkü dünya mutluluğunun başı sağlıktır. İnsanın sağlığı yerinde olmazsa hayatın tadı olmaz. Bunun içindir ki yüce dinimiz, insanın kendi sağlığını korumasını esas almış, ona zarar verecek şeyleri de yasaklamıştır. Nitekim Cenab-ı Hak bu konuda; “Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden helâl ve temiz olanları yiyin ve kendisine inandığınız Allah’a karşı gelmekten sakının.” buyurmaktadır.Ayrıca sigara içmek israftır ve israf ta dinimizce haramdır. Dünyanın ve Ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen sigara, içinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle bir çok hastalığa yol açmaktadır. Resmi verilere göre ülkemizde bir çok kişi akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, nefes darlığı vb. hastalıklara sigara sebebiyle yakalanmaktadır.Sigara, yol açtığı sağlık sorunlarından başka, ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bunun yanında sigara içmeyen fakat içilen ortamda bulunan pek çok kişi de sigaranın zararından etkilenmektedir.

17 PEKİ BİR ÇOK HASTALIĞA SEBEP OLAN SİGARA NIN ZARARLARI NELERDİR ?

18 Sigara içmenin zararları
İsrafa neden olmaktadır Mide ve kalp damarı rahatsızlıklarına neden olur Çevremizdeki insanların zarar görmesine neden olmaktadır Akciğer kanseri,ağız ve gırtlak kanserine neden olur Ağız,boğaz ve üst solunum yolu hastalıklarına neden olur Sinir sistemi bozukluklarına neden olur

19 Kötü alışkanlıklara yönelten etkenler nelerdir?
1- Kötü alışkanlıkların tadını merak etmek 2- Kötü alışkanlığı olan kişilere özenmek 3- Kötü bir aile ve arkadaş çevresine sahip olmak 4- Kendini arkadaşlarına ve çevresine kanıtlama arzusu 5- Bir defadan bir şey olmaz anlayışı 6- Yazılı ve görsel medyanın olumsuz etkisi 7- Sorunlardan kaçınma isteği ve zayıf karakter yapısı

20 Kötü alışkanlıklardan nasıl korunabiliriz?
1- Anne,baba,öğretmen ve büyüklerin öğütlerine uyulmalıdır 2- İyi bir aile,iş ve arkadaş çevresi edinmeye gayret edilmelidir 3- Sıkıntıları çözmek için aileden ve uzmanlardan destek alınmalı 4- Kötü alışkanlıkların zararları noktasında insanlar bilgilendirilmeli 5- Küçüklere alkol ve sigara satışı yapılmaması için tedbirler alınmalı 7- Gençlere zamanlarını değerlendirebilecekleri sosyal alanlar sağlanmalı 8- En önemlisi bilinçlenmeli olumsuz reklem ve özendirmelerden kaçınmalıyız

21 PEKİ SUNUMUMUN GİRİŞİNDE SORDUĞUM TEMEL SURUYU HATIRLAYANIMIZ VAR MI
PEKİ SUNUMUMUN GİRİŞİNDE SORDUĞUM TEMEL SURUYU HATIRLAYANIMIZ VAR MI? ACABA

22 UZAK DURARAK UYUŞTURUCU dan İÇKİ den ALKOL STRES ten SİGARA dan

23 DİKKAT EDEREK BESLENMEYE UYKUYA TEMİZLİĞE SAĞLIĞA


"“HAZİRAN 2015 DÖNEMİ MESLEKî ÇALIŞMALAR” PROGRAMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları