Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 Bir motorun ya da bir işlemin; bir süre sonra durması başka bir işlemin başlaması gibi durumlarda kolumuzdaki saati kurup devrenin başında mı beklemeliyiz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 Bir motorun ya da bir işlemin; bir süre sonra durması başka bir işlemin başlaması gibi durumlarda kolumuzdaki saati kurup devrenin başında mı beklemeliyiz?"— Sunum transkripti:

1 1

2 2 Bir motorun ya da bir işlemin; bir süre sonra durması başka bir işlemin başlaması gibi durumlarda kolumuzdaki saati kurup devrenin başında mı beklemeliyiz? Ya da + Bu ikisini birleştirip kendi kendine durması ya da başlamasını sağlamalıyız.

3 3 Zaman Rölesi: Ayarlanan süre sonunda bir hareketin durdurulup başka hareketi başlatmaya ya da bir süre durdurup tekrar başlatmaya yarayan kumanda devre elemanıdır. = +

4 4 Temel olarak iki tip zaman rölesi vardır. 1)Düz Zaman Rölesi 2)Ters Zaman Rölesi Çeşitleri;

5 5 Bobinine enerji geldiğinde ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren zaman rölesidir. Düz Zaman Rölesi

6 6 Senaryo1: 3 fazlı bir asenkron motor start butonuna basıldıktan 50 sn sonra çalışmaya başlayacak. Stop butonuna basıldığında duracaktır.

7 7 Senaryo2: 3 fazlı bir asenkron motor start butonuna basıldığında hemen çalışmaya başlayacak 10 dk sonra duracaktır. Herhangi bir anda stop butonuna basılırsa sistem başlangıç durumuna dönecektir. Gerekli devreyi tasarlayınız.

8 8 Bobinine enerji geldiğinde kontakları hemen konum değiştirir, enerjisi kesildiğinde ayarlanan süre sonunda kontakları eski konumuna dönen zaman rölesidir. Ters Zaman Rölesi

9 9 Senaryo1: 3 fazlı bir asenkron motor start butonuna basıldığında çalışmaya başlayacak. Stop butonuna basıldıktan 1 saat sonra duracaktır.

10 10 Zaman Rölesi Ayarı

11 11 Senaryo: Mostem lisesinde bulunan kompresör çalıştığı anda çok ses yaptığı için, start butonuna basıldıktan 10 sn sonra çalışmaya başlayacaktır. Motor duruyorken yeşil, Motor çalışıyorken beyaz MKŞ attığında mavi lamba yanacaktır. Gerekli kumanda ve güç devresini koruma elemanlarını dikkate alarak çiziniz. Gerekli devreyi kendiniz çiziniz….

12 12 Temrinin devamı için lütfen word belgesi ve cad simü simülasyonuna bakınız.


"1. 2 Bir motorun ya da bir işlemin; bir süre sonra durması başka bir işlemin başlaması gibi durumlarda kolumuzdaki saati kurup devrenin başında mı beklemeliyiz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları