Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dağıtıcı (Interface) Olarak Arduino Kullanımı Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dağıtıcı (Interface) Olarak Arduino Kullanımı Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ."— Sunum transkripti:

1 Dağıtıcı (Interface) Olarak Arduino Kullanımı Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ

2

3

4

5

6

7

8

9 Arduino Mega 2560 3 Boyutlu yazıcılarda yaygın olarak kullanılan mikroişlemci olan Arduino açık kaynak kodlu bir elektronik platformdur.

10 Arduino + Ramps 3 Boyutlu yazıcı için gerekli devre elemanlarının bağlantılarını üzerinde taşıyan Arduino eklentisi RAMPS 1.4

11 RAMPS Bağlantı şeması

12 A4988 Pololu Adım Motor Sürücüsü Max. 2 Amper akımla çalışabilen RAMPS kartın üzerine kolayca montaj edilebilen step motor sürücüsü

13 Nema17 0.48 Nm Yaygın olarak kullanılan nema17 step motorları düşük akım ile (2 Amper) 0.48 Nm güç üretebiliyor.

14 Yüksek Tork Adım Motor 4.5 Nm Yüksek torklu adım motorları yüksek akımlarla çalıştıkları için 3 boyutlu yazıcılarda kullanılan adım motor sürücüsü (A4988) bu motorları sürmeye yetmemektedir.

15 CWD860 Adım Motor Sürücü Yüksek torklu adım motorlarının sürücüleri yine Yüksek akımlarla çalışırlar. Bu sürücüleri 3 boyutlu Yazıcılarda kullanabilmek için STEP(Pulse) ve DIR sinyalleri yeterli olacaktır.

16 A4988 sürücü yerine STEP ve DIR bacaklarına gelen Sinyalleri kullanacağımız sürücüye aktararak, yüksek torklu motorların sürülmesi mümkün olacaktır. Böylece masaüstü yazıcıların elektronik aksamlarını kullanılarak daha büyük işleme kapasitesine sahip 3 boyutlu yazıcılar yapılabilir.

17

18 TEŞEKKÜRLER Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA Karabük Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü


"Dağıtıcı (Interface) Olarak Arduino Kullanımı Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları